Кламер БГ - Бизнес новини: "Клубът на богатите" все още не е готов да приеме България

"Клубът на богатите" все още не е готов да приеме България

Бизнес

|
Пет, 29 Ян 2021г. 16:03ч.
"Клубът на богатите" все още не е готов да приеме България

Все още няма консенсус по молбата на България за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), но в следващите седмици ще има нов опит за промяна на ситуацията, съобщи в петък генералният секретар Анхел Гурия, цитиран от БНР. България се надява да започне преговори за присъединяване към т. нар. "клуб на богатите", в който в момента членуват 37-те най-развити икономики в света.

В петък в присъствието на премиера Бойко Борисов и генералния секретар Анхел Гурия организацията представи официално втория си икономически преглед на България, в който се отчитат успехите на страната, но се дават и препоръки за икономически реформи. От доклада става ясно, че България все още е далеч от средните икономически показатели на богатите страни, като нивото на доходите например е едва около 50% от това в ОИСР. В прегледа се отправя препоръка страната да намали данъчното облагане за домакинствата с ниски доходи, които сега са обложени с прекомерна данъчна тежест.

Пандемията от Covid-19 прекъсна "впечатляващия" икономически напредък на България. Тя има отворена икономика, с голям индустриален сектор, добре интегриран в световните производствени вериги, пише в икономическия преглед.

Според доклада преди пандемията безработицата е достигнала исторически ниски нива, а заплатите са се увеличили значително.

"Извършени бяха впечатляващи структурни реформи за увеличаване на производителността, сближаване на доходите и посрещане на социалните предизвикателства, но пандемията прекъсна този напредък, като България регистрира невиждан от банковата криза през 1996/97 г. спад в производството", става ясно от доклада. Икономическата активност се сви рязко след първите ограничителни мерки, а заетостта намаля, като мъжете и младежите се оказаха най-засегнати от загубата на работни места. Въпреки мерките на правителството на пазара на труда, възстановяването на заетостта ще изисква по-активна политика, смятат експертите от ОИСР.

Според тях възстановяването е в ход, но все още несигурността е твърде висока. Доколкото българската икономика е отворена, тя е уязвима на външни шокове.

Благоразумното управление на бюджета преди пандемията позволи на България да разполага с достатъчно фискално пространство, за да посрещне кризата. Фискалните стимули обаче не бива да се оттеглят преждевременно.

Инвестициите в транспортна инфраструктура, енергийна ефективност, цифрова икономика и иновации могат да допринесат за възстановяването. Според ОИСР транспортната инфраструктура на страната все още е недоразвита, а броят на катастрофите по пътищата е твърде висок.

Енергетиката има нужда от сериозна декарбонизация и повишаване на ефективността. Според ОИСР 50% дял на въглищата в енергийното производство е твърде висок и има нужда от спешни реформи в регионите на въглищните централи.

България е в позиция да има значителни ползи от присъединяването към еврозоната. Едва ли към страната ще има приток на сериозни обеми спекулативни капитали. Предизвикателството е, че заплатите чувствително ще се повишат по пътя към еврото, тъй като в момента са много по-ниски, отколкото на други места.

Бизнес средата обаче има нужда от подобрение. Растежът през последните години вдигна доходите в България до около 50% от средното им ниво в ОИСР, но производителността на труда не достига тази в бързо развиващите се държави от Централна и Източна Европа.

Бариерите пред конкуренцията са високи. Комисията за защита на конкуренцията трябва да засили борбата си с картелите и монополистите, препоръчва организацията.

Реформата във фирмената несъстоятелност е все по-належащ проблем. Лошите кредити са все още над средните равнища за ОИСР.

Стоят и някои сериозни трудности пред образователната система – слаби резултати в PISA, висок процент на отпадащи ученици и голям дял на младежите, които не са нито в заетост, нито в обучение.

Усилията за борба с корупцията и с организираната престъпност трябва да продължат. "Осигурете достатъчно правомощия, координация и ресурси на институциите, отговарящи за борбата с корупцията, за да вършат работата си", съветва ОИСР. Според организацията трябва да има ефективен и прозрачен механизъм за отчетност на главния прокурор и по-високи гаранции за независимост на съдиите.

"През последните години имаше няколко случая на конфликт на интереси между определени бизнеси и политическите елити. Все още няма регулация на лобизма в България", посочва ОИСР. Тя настоява за приемане на етичен кодекс на лобистите при работата им с депутатите в парламента.

Призовава се за защита на независимостта на медиите, както и за въвеждане на директивата на ЕС за закрила на служителите, които разкриват корупция и злоупотреби във властта или корпорациите (т. нар. whistleblowers).

Неравенството в доходите превишава равнището в почти всички държави в ОИСР, отчита още организацията. Според доклада бедността в България все още е твърде разпространена. Кешовите помощи за социално слабите са ниски и с ограничен достъп.

ОИСР смята, че плоският данък върху доходите в сегашния му вид ощетява по-бедните. "Плоският подоходен данък от 10% без отстъпка в комбинация със социалните осигуровки представлява висока данъчна тежест върху домакинствата с ниски доходи в сравнение с другите държави. Въпреки това ползите от потенциална реформа трябва да се премерят спрямо преимуществата на сегашната данъчна система", посочва организацията. Тя все пак препоръчва да се помисли за намаляване на данъчната тежест за хората с ниски доходи в средносрочен или дългосрочен план.

Необходимо е значително облекчаване и опростяване на социалните помощи, които трябда са станат доста по-щедри, смята още ОИСР. Това важи особено за помощите за семействата с деца.

Регионалните различия в доходите в България са по-високи от повечето държави в ОИСР. Затова са необходими повече инвестиции в туризма и селското стопанство, както и подобряване на публичните услуги в по-слабо развитите региони като например здравеопазването.

Около 14% от населението, включително половината роми, нямат здравни осигуровки, което е сред най-високите нива в ЕС. Същото е и положението с кешовите плащания в здравеопазването, особено за лекарства.

Докладът изтъква нерешените проблеми на ромската общност, която съставлява около 1/10 от населението. Посочва се, че около 25% от къщите на ромите в махалите са незаконни.

Според прогнозата на ОИСР БВП на България ще се свие с 4.1% през 2020 г. (експресните данни на НСИ се очакват в средата на февруари, б. р.), а през настоящата година се очаква растеж от 3.3%, който ще достигне 3.7% през 2022 г.

mediapool.bg