Кламер БГ - Бизнес новини: Кипър отново е в окото на бурята заради руските авоари

Кипър отново е в окото на бурята заради руските авоари

Бизнес

|
Пон, 24 Апр 2023г. 16:34ч.
Кипър отново е в окото на бурята заради руските авоари

Кипър отново е в окото на бурята заради руските авоари

Поредица от срещи, забележима паника, политици, ангажирани с неистово ограничаване на щетите, и Кипър отново в окото на свързана с Русия буря...

Последните две седмици бяха необичайно напрегнати за новоизбрания президент на средиземноморския остров Никос Христодулидес, който може би никога не си е представял нещо такова, когато пое поста на 1 март.

Първо дойде новината, че 13 кипърски организации и лица бяха включени в санкционните списъци на САЩ и Великобритания за подпомагане на руски олигарси. Мерките бяха насочени към разрушаване на финансовите мрежи на Роман Абрамович и Алишер Усманов - и двамата близки съюзници на Владимир Путин. За една нощ банкови сметки и други активи, принадлежащи на техните предполагаеми "финансови посредници", бяха замразени.

Министерството на външните работи действа след публикуването от "Гардиън" на "Oligarch files" - поредица от разкрития, които засилиха опасенията около прилагането на санкциите в Кипър.

Но санкциите на САЩ и Великобритания сигнализираха и за нещо друго: осъзнаването, че залогът не е нищо по-малко от репутацията на Кипър като "надежден финансов и бизнес център", по думите на говорителя на правителството на кипърските гърци. Десетилетие след като най-източният член на ЕС едва избегна икономически колапс в банкова криза, която разкри степента на пристрастеността на малкия остров към руските пари, финансовият му интегритет отново изглежда застрашен.

"По никакъв начин не трябва да позволяваме на никого да опетни името на нашата страна", заяви Христодулидес пред репортери по-рано тази седмица, като каза, че е поискал от Великобритания и САЩ да предоставят допълнителни доказателства, за да позволят на местните власти да разследват нарушенията.

До сряда беше обявена идеята за създаване на национално звено за прилагане на санкциите. Говорителят на правителството Константинос Летимбиотис повтори, че "доверието на нацията трябва да бъде защитено" и че "няма да се толерира никакво отклонение от санкциите на ЕС". Новото звено ще бъде създадено с техническа подкрепа от Обединеното кралство.

До петък, когато се разпространиха слухове, че още кипърски и базирани в Кипър компании са добавени към списъците със санкции, изготвени от Лондон и Вашингтон, за да накажат допълнително Русия за нейната война в Украйна, най-големият кредитор на острова, Bank of Cyprus, потвърди, че около 10 000 сметки, принадлежащи на 4000 руски вложители, ще бъдат затворени. В изявление той разкри, че засегнатите притежатели на сметките са били информирани за решението.

"Bank of Cyprus уведоми 4000 клиенти, които имат руски паспорт и не пребивават в страна от ЕС, че техните сметки ще бъдат затворени", се казва в съобщението. "Действието следва спирането на членството на Русия в FATF и провъзгласяването на страната като неоказваща съдействие данъчна юрисдикция от ЕС".

Резервите в сметките възлизат на по-малко от 0.5% от общите депозити на банката, се казва в съобщението.

Закриването на сметките се счита за действие, надхвърлящо ограниченията за притежателите на руски банкови авоари другаде в ЕС, където вложителите са имали таван за преводите си – забрана за трансакции на стойност над €100 000 (£88 000), но не са били принудени да закриват сметки. Запознати твърдят, че решението на кредитора е предшествало последния кръг от санкции на САЩ и Обединеното кралство, но според тях то не е трябвало да бъде взимано. На руснаците беше казано, че имат два месеца – период на предизвестие, описан като стандартна банкова процедура, за да направят алтернативни договорености.

Страховете, че банката ще бъде възприемана като неспазваща санкциите – и вероятно ще се окаже в списъка на специално санкционираните граждани и организации в списъците на Министерството на финансите на САЩ – несъмнено са изиграли роля, казаха базирани в Никозия анализатори.

"Ако САЩ отнемат способността на една банка да извършва трансакции в долари, тази банка не може да оцелее", каза Фиона Мълън, директор на Sapienta Economics, консултантска компания, базирана в столицата на Кипър. "От дълго време казвам, че Република Кипър трябва да третира репутацията си на международната финансова сцена като екзистенциален въпрос, точно както се случва с Кипърския въпрос", добави тя, имайки предвид преговорите, насочени към обединяването на единствената разделена държава в Европа. Мирните преговори с отцепилата се Турска република Северен Кипър са замразени от 2017 г.

Малко страни са се възползвали така майсторски от геополитическите сътресения, както Кипър. В резултат на инвазията на Турция през 1974 г. след преврат, насочен към съюз с Гърция, разрушената икономика на страната се възстанови грандиозно, след като хиляди ливанци, бягащи от гражданска война, потърсиха спасение в международно признатия юг. По време на югославските войни островът, дотогава установен данъчен рай – статут, загубен преди четири години, когато ставката на корпоративния данък беше повишена до 12.5% – се превърна в място за пране на пари от режима на Милошевич.

След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. в Кипър пристигат първите руски олигарси. Със своята репутация за ниски данъци и облекчени регулации е създадена процъфтяваща индустрия на финансовите услуги с изричната цел да привлича чуждестранни инвеститори и компании, свързани с Русия. Двамата кипърски граждани, поставени под санкции от Великобритания миналата седмица, например оглавяват адвокатска кантора и счетоводна фирма - част от бизнес мрежата, обслужвала руските олигарси.

Абрамович, подобно на други, натрупали състояние скоро след хаотичното разпадане на СССР, беше сред милиардерите, избрали да прехвърлят средства на острова, често криейки активи чрез лабиринт от компании и местно управлявани тръстове. Повече от 1000 руснаци впоследствие получиха кипърско гражданство по противоречива схема за "златен паспорт", въведена през 2013 г., позволяваща гражданство в замяна на инвестиции в недвижими имоти от 2 милиона евро или повече в страната. Смяташе се, че програмата, която доведе до появата на екстравагантни проекти за недвижими имоти в Лимасол (крайбрежният град, който е дом на около 60 000 руснаци), е привлякла приблизително 7 милиарда евро, преди да бъде отменена през 2020 г. след възмущение от ЕС. Схемата помогна на острова да спечели прозвището "Москва на Средиземно море".

През последните години обаче Кипър направи опит да се дистанцира от зависимостта си от руските пари под натиска на американските регулатори, които възнамеряват не само да минимизират руските инвестиции, но и влиянието на страната в региона. Банковите сметки, принадлежащи на руснаци, намаляха рязко и само 2.2% от всички банкови депозити в момента се държат от руснаци - далеч от десетките милиарди, вложени в кипърски банкови сметки преди финансовата криза от 2013 г.

Присъствайки на извънредната среща тази седмица в президентския дворец, управителят на централната банка на острова Константинос Херодоту каза, че кипърските власти не само са затворили 123 000 подозрителни банкови сметки, но и около 43 000 фиктивни компании.

"Кипър беше пристрастен към руските пари, преди американците много ефективно да започнат да отучват страната от тези практики", каза проф. Хуберт Фаустман, който преподава история и политически науки в университета в Никозия. "Те наистина са изчистили действията си и това, което виждаме, е последното действие в една история, която продължава от десетилетия", добави той.

mediapool.bg