Кламер БГ - Бизнес новини: Касовите апарати получават повече време за отстраняване на авария

Касовите апарати получават повече време за отстраняване на авария

Бизнес

|
Пон, 17 Фев 2020г. 15:31ч.
Касовите апарати получават повече време за отстраняване на авария

Вече при технически проблем, възникнал с касов апарат, ще се дава повече време за отстраняване на аварията преди фискалното устройство да бъде блокирано. Срокът да се удължи от сегашните 24 на 72 часа, се разбраха на работна среща представители на Националната агенция за приходите и Сдружение за модерна търговия, в което членуват големите търговски вериги "Билла", "Дайхман", ДМ, "Доверие Брико" (Мосю Бриколаж), "Кауфланд", "Лидл", "Максима" (Т-Маркет), "Промаркет" и "Хиполенд".

Вече касовите апарати ще могат да работят в авариен режим при природни бедствия и извънредни ситуации и няма да бъдат блокирани при загубване на връзката. Тогава с дистанционна заповед ще им се разрешава да работят. ,

Предстои да бъдат изготвени предложения за промени в Наредба Н-18, които да намалят рисковете пред всички търговци, използващи фискални системи в ситуация на технически трудности. Последните поправки във въпросната наредба трябваше да влязат в сила в края на януари, но бяха отложени с поредни шест месеца по нареждане на премиера, след като ресторантьори и хотелиери излязоха на протести срещу подмяната на софтуера на касовите апарати.

Основните въпроси, които поставиха ритейл веригите на срещата, бяха свързани с 24 -

часовия срок преди блокиране, денонощната поддръжка на свързаността на фискалните системи с НАП, бъдещите стъпки по отношение на фискализацията. От сдружението подчертаха, че членовете му са направили значителни инвестиции и са вложили усилия, за да приведат дейността си в съответствие с Наредба Н-18. От сдружението заявиха на срещата подкрепа към философията на наредбата, валидната й цел - да ограничава отклонението от облагане и да способства за конкурентна бизнес среда.

"За нас е важно бизнесът да изсветлее, защото това означава равнопоставеност и по-добри условия за всички на пазара", заявяват търговските вериги, цитирани от пресцентъра на приходната агенция.

С последните изменения на Наредбата вече е създадена възможност за дистанционна поддръжка на фискалните устройства за фирмите, които ги обслужват. Това е възможно чрез т.нар. втори канал за предаване и получаване на данни. Чрез него ще може от разстояние да се актуализира софтуера и да се отстраняват повреди в касовите апарати в много по-кратки срокове, обясниха от НАП.

.

От приходната агенция съобщиха още, че вече е осигурен денонощен мониторинг на системите за обмен на данни с фискалните устройства не само от нея, но и от външен доставчик.

Зам.- изпълнителният директор на НАП Пламен Димитров припомнил, че преди близо две години агенцията е поела ангажимента всички промени в Наредба Н-18 да бъдат алтернативни, а не императивни, като всички следващи изменения ще бъдат плод на разговори, дискусии и изработване на правила, заедно с бизнеса, в условията на открит диалог и консенсус. Всяка иновация, която не компрометира фиска, може да бъде обмислена и това ще бъде направено, подчертал той.

mediapool.bg