Кламер БГ - Бизнес новини: КПКОНПИ проверява транспортния министър по сигнал на Бареков

КПКОНПИ проверява транспортния министър по сигнал на Бареков

Бизнес

|
Ср, 23 Фев 2022г. 16:33ч.
КПКОНПИ проверява транспортния министър по сигнал на Бареков

Председателят на КПКОНПИ в оставка Сотир Цацаров. Снимка: БГНЕС

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е образувала производство за конфликт на интереси срещу министъра на транспорта и съобщенията Николай Събев и неговия заместник Илия Илиев, който отговаря за железопътния транспорт, съобщиха от комисиятa в сряда.

Поводът за образуване на производството са постъпили сигнали в антикорупционната комисия и публикация в сайта Afera.bg, посочват от комисията на Сотир Цацаров.

Въпросният сайт публикува сигнала на сдружението на Николай Бареков "Будни българи" за конфликта на интереси на Илия Илиев в края на януари.

На 22 февруари по искане на транспортния министър Илия Илиев беше отстранен от поста. Мотивът е несправянето му с високото темпо на промяна в железниците, за което настоява министърът.

"Няма проблем КПКОНПИ да проверява, това им е работата. Нека проверяват, аз ще им съдействам", каза Николай Събев пред Mediapool.

От комисията на Сотир Цацаров изрично уточняват, че за Николай Събев и Илия Илиев конфликт на интереси не е установен. За такъв се твърди в постъпили сигнали и наличието или липсата му подлежи на установяване по предвидения в закона ред, посочват от КПКОНПИ.

Бившият евродепутат Бареков, чийто партия "България без цензура" възникна с подкрепата на източената Корпоративна банка и за когото има свидетели показания как парите за него от КТБ първо били слагани в пликове после в чанти и накрая в чувал, няма сведения да е разследван по това дело, чийто наблюдаващ прокурор бе Иван Гешев. Но през последните години Бареков се специализира в поръчково подаване на сигнали, които прокуратурата незабавно започва да проверява. Последният случай е с контрасписъка на Бареков, подаден след като премиерът Кирил Петков даде на Гешев списък с персони като Пеевски и Борисов, които не са разследвани.

Сигналът за Николай Събев

В сигналите до антикорупционната комисия се твърди, че министърът на транспорта е продължил да бъде съдружник в частна компания след встъпването си в длъжност, а дейността на компанията се припокрива с неговите правомощия като министър - лице, заемащо висша публична длъжност, посочват от КПКОНПИ.

Николай Събев никога не е крил, че е собственик на една от най-големите куриерски фирми "Еконт Експрес". След като встъпи в длъжност министър той не се отказа от акциите си в компанията, която оперативно се ръководи от дъщеря му Лора Събева и Вяра Енева.

В декларацията си до КПКОНПИ Николай Събев е посочил, че има акции в три фирми -

"Еконт Екпрес" ООД (75%), "Еконт Експрес БЛ" ЕООД(99%) и "Фрий" ООД (40%).

Предметът на дейност на "Еконт" са пощенските услуги, но още при формирането на новото правителство държавното дружество "Български пощи" беше извадено от Министерството на транспорта и съобщенията и премина на подчинение на вицепремиера по ефективното управление Калина Константинова. Преди десетина дни в отговор на въпрос на ДПС, тя изнесе данни, че "Български пощи" приключват 2021 г. на загуба от 13 млн. лв., докато секторът на пощенските и куриерските услуги расте през последните години с двуцифрен темп.

Сигналът за Илия Илиев

В сигналите за Илия Илиев се твърди, че Събев го е назначил за свой заместник с ресор "железопътен сектор", въпреки съществуващите данни, че Илиев е свързан с частни дружества, чиято основна дейност е изграждане на железопътна инфраструктура, посочва КПКОНПИ.

По закон назначението, съответно отстраняването, на заместник-министрите става със заповед на премиера. Министрите могат да направят единствено предложения за тяхното назначение или искане за освобождаването им.

В декларацията си за конфликт на интереси Илия Илиев декларира, че е имал дялове в "Трансгео" ООД и в "Българска транспортна инфраструктура" ООД преди да стане заместник-министър. Дяловете в "Трансгео" той ги прехвърля на децата си Илиана и Цветан Илиеви. Излязъл е и от другото дружество, като е прехвърлил дяловете си на съдружника си Калоян Кънчев.

Освен това преди да стане заместник-министър на транспорта, Илия Илиев е бил в управлението на неправителствените организации "Българска асоциация на консултантските фирми по железопътно строителство" и "Клъстер зелен транспорт".

Сама или в съдружие с други компании "Трансгео" участва в проектирането на големите жп инфраструктурни проекти у нас.

Печелила е поръчки и в чужбина.

Кога има конфликт на интереси

Съгласно Закона за противодействие на корупцията, конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо висша публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба, посочват от КПКОНПИ.

След образуване на производството, комисията на Сотир Цацаров ще изиска необходимата информация и документи.

След това тя трябва да се произнесе с мотивирано писмено решение в срок до 2 месеца, който може да бъде удължен еднократно до 30 дни.

Решенията на КПКОНПИ за установяване на конфликт на интереси не са окончателни и подлежат на обжалване или протест по реда на Администратино-процесуалния кодекс.

Установяването на конфликт на интереси с влязло в сила решение е основание за освобождаване от длъжност, освен когато в Конституцията е предвидено друго.

mediapool.bg