Кламер БГ - Бизнес новини: КЗК потвърди избора на концесионер на летище София

КЗК потвърди избора на концесионер на летище София

Бизнес

|
Пет, 15 Ноем 2019г. 19:08ч.
КЗК потвърди избора на концесионер на летище София

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) остави в петък без уважение жалбите на четиримата класиране на задни позиции претенденти да вземат на концесия летище София срещу избора на консорциума "Софт Кънект" за частен оператор на аеропорта. Според антимопонолния орган техните претенции са неоснователни, решението обаче може да се обжалва в 14-дневен срок през тричленен състав на Върховния административен съд.

В средата на юли транспортното министерство изненадващо класира на първо място френско-германският консорциум "Соф Кънект", макар предложеното от него годишно концесионно възнаграждения от 24.54 млн. евро да беше третото най-голямо като сума. Техническата оферта обаче получи максималните точки и това натежа в предпочитанията на ведомството.

На второ място бе класиран френско-турският консорциум между "Еърпортс Де Пари" и "ТАВ Хавалиманларъ Холдинг", който предложи най-високото концесионно възнаграждения от 32.8 млн. евро. Трети остана "Фрапорт България" на варненската група "Химимпорт", която държи на концесия летищата в Бургас и Варна. Тяхното също получи максимумът технически точки, но обещаното годишно концесионно възнаграждение от 21 млн. евро бе сред най-ниските.

Четвърти остана британско-китайският консорциум "Витоша" между летищния оператор "Манчестър Еърпорт Груп" и британското подразделение на китайската "Бейджин Кънстракшън Ейнджиниринг Груп" (BCEG). Тяхната техническа оферта взе сто точки, но предложеното концесионно възнаграждение от едва 19.94 млн. евро бе най-малкото.

Последното място остана за консорциум "ССБ София Еърпорт Джей Ви" с участник оператора на летището в датската столица "Копенхаген Еърпорс" и водещ партньор швейцарското дружество "ССБ Зауервайн & Шефер Бау АГ". Те дадоха второто по-големина най-голямо концесионно годишно възнаграждение от 26.5 млн. евро, но техническата им оферта не бе оценена добре.

И четиримата загубили надпреварата подадоха жалби пред КЗК https://www.mediapool.bg/oshte-dve-zhalbi-sreshtu-izbora-na-kontsesioner-na-letishte-sofiya-news296286.html, които обаче са оставени без уважение, тъй като според антимонополния орган претенциите им, че комисията в транспортното министерство не се и свършила добре работата по оценяването на предложенията са неоснователни.

Любопитен момент от произнасянето на КЗК е, че становищата, доводите и аргументите на жалбоподателите, предпочетения концесионер и транспортното ведомство са били изслушани на заседание на комисията на 14 ноември, а ден по-късно вече е готово решението за оставяне без уважение на исковете, което е 284 страници.

От решението става ясно, че част от претенциите на жалбоподателите не са само срещу избора на "Соф Кънект" и начина, по който е оценена неговата оферта, но и срещу работата на комисията за концесионната процедура по предложения и на други от конкурентите.

От "Фрапорт" например претендират, че "Соф Кънект" направо е трябвало да бъде отстранена от процедурата, защото не отговаря на предварителните изисквания за петгодишен опит като летищен оператор. Този критерий се покрива от дружеството "Мюнхет Еъпорт Интернешънъл", което е дъщерно на оператора на летище Мюнхен "Флугхафен Мюнхен". В "Соф Кънект" 98.98 на сто държи инвестиционният фонд "Меридиам Ийстърн Юръп Инвестмънтс САС", по 0.01% имат "Меридиам Инвестмънтс САС" и "Меридиам Инфрастръкчър Юръп III", а австрийската "Щрабаг" има 1 процент, според обявените от КЗК данни. От "Фрапорт" посочват, че "Мюнхен Еърпорт Интернешънъл" е вписано в търговския регистър на Германия на 5 ноември 2013 г., тоест няма искания петгодишен опит и не бе трябвало да се допускат референциите от "Флугхафен Мюнхен".

"Фрапорт" атакува и офертата на "Еърпортс де Пари" и ТАВ, в която според българското дружество били направени технически предложения в нарушение на търсените от транспортното министерство резултати за летището.

Консорциум "Витоша" пък се оплаква от това, че максималните оценки на техническите оферти на "Соф Кънкет" и "Фрапорт" са дадени с бланкетни обосновки. При анализа на предложението на "Еърпортс де Пари" и ТАВ пък не били отчетени несъвършенства на компоненти от офертата, които според британско-китайското обединение е трябвало да получат нела точки, а са им дадени далеч повече. В жалбата си "Витоша" недоумява как е възможно най-ниската финансова оферта да бъде оценена най.-високо.

"Еърпортс де Пари" и ТАВ на свой ред пък не са доволни от това, че предложената от тях инвестиция в размер на 903 млн. евро за целия период на 30-годишната концесия е получила наполовина по-малко точки от тази на "Соф Кънект". Според тях транспортното министерство не е извършило същински оценки на предложенията. Обръщат мнемание на КЗК и на факта, че "Щрабаг" е част от икономическа група, която е била санкционирана за картел. Френско-турският консорциум също така смята, че неговата оферта не е била оценена адекватно.

Щвейцарско-датската "ССБ София Еърпорт Джей Ви" също не харесва начина на оценяване на нейната оерта и смята, че техническите предложения на консорциум "Витоша" и "Еърпортс де Пари" и ТАВ са били надценени. Според "ССБ София Еърпорт Джей Ви"

предложението на "Соф Кънект" не отговаряло на изисквани от документацията за концесията ключовите показатели за изпълнението, минималните технически изисквания и концесионния договор.

Комисията за защита на конкуренцията обаче не приема аргументите на нито един от четиримата жалбоподатели, а се съгласява с обясненията на транспортното министерство и подкрепя избора му на концесионер на софийското летище.

От публикуваното в петък решение става ясно, че на откритото заседание от 14 ноември жалбоподателите са изразили нови възражения по отношение на офертите и оценките на участниците в концесионната процедура. Те обаче са били оставени без разглеждане, защото КЗК имала право да се произнася само по отношение на предявените претенции за нарушения в подадените в началото жалби

Вероятно компаниите, чиито жалби са отхвърлени, ще се възползват от възможността да обжалват пред Върховния административен съд решението на КЗК.

Предстои да се види дали министерството на транспорта ще предприеме действия по сключване на договор със "Соф Кънект", които точно преди седмица изпратиха до медиите допълнителна информация за своите планове за развитие на столичното летище.

mediapool.bg