Кламер БГ - Бизнес новини: КЗК: "Лукойл България" е прилагал ценова преса спрямо конкурентите си

КЗК: "Лукойл България" е прилагал ценова преса спрямо конкурентите си

Бизнес

|
Четв, 29 Септ 2022г. 17:48ч.
КЗК: "Лукойл България" е прилагал ценова преса спрямо конкурентите си

КЗК:

Антимонополната комисия уличи "Лукойл България" в господстващо положение и прилагане на "ценова преса" по отношение на търговията на едро на гориво. Активността на регулатора идва броени дни преди парламентарните избори, а проверката е направена по искане на двама участници на пазара на търговия на едро на горива - "ОМВ България" ЕООД и "Инса Ойл" ЕООД. Начело на регулатора е Юлия Ненкова, която е майка на бившия депутат от ГЕРБ Александър Ненков. В края на мандата си в "12 без 5" кабинетът "Борисов" удължи мандата на сегашното ръководство на комисията, а на предходното редовно правителство не стигна време да промени закона и намали мандатите на членовете.

"КЗК идентифицира конкурентни проблеми, свързани с прилаганата от страна на дружеството ценовата политика при търговията на едро с моторни горива на територията на страната", съобщиха от регулатора.

Според КЗК "дружеството е прилагало ценова преса спрямо конкурентите си чрез постепенно изменение на ценовите условия при продажбата на едро и премахване отстъпките за закупено количество". Оттам уточняват, че тази ценова политика може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията на пазарите на горива и да засегне интересите на потребителите.

От комисията уточняват, че ценова преса е налице, когато разликата между цените на долния пазар на предприятие с господстващо положение и цените на горния пазар, които то фактурира на конкурентите си, е отрицателна, или недостатъчна, за да се покрият специфичните разходи за продажба на продукта на пазара надолу по веригата. Т.е. излиза, че цената, по която "Лукойл" продава на конкурентите си горива на едро се доближава до цените, на които бензиностанциите на "Лукойл" продават, след като компанията е отменила например отстъпките за купени значителни количества.

Според комисията това поведение на "Лукойл България" ЕООД представлява обща стратегия за ограничаване на търговията на едро на горива в страната с цел засилване на господстващото му положение.

Поведението представлява злоупотреба с господство, както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз, тъй като може значително да повлияе върху модела на търговия между държавите членки.

От КЗК припомнят, че “Лукойл-България” ЕООД е част от вертикално интегрираната група Лукойл, която оперира по цялата верига от производството на горива до крайната им реализация и притежава силно развита складова и транспортна инфраструктура, което представлява конкурентно предимство пред останалите дружества развиващи дейност на пазарите на горива в страната. Дружеството също така притежава висок пазарен дял и е пазарен лидер на пазар на търговия на едро с моторни горива в страната.

60 дни за отговор на обвиненията

“Лукойл България” и подателите на сигнала имат 60 дни, в които могат да приложат писменни възражения или становища по установеното от комисията.

Решението става факт 20 дни след като президентът Румен Радев проведе среща с шефа на "Лукойл България Вадим Воробьов. На нея бяха набелязани мерки за осигуряване на пазара на горива у нас след влизането от 5 декември на забраната от ЕК за вноса на руски петрол от държавите членки. България има дерогация от тази забрана, но под условие да не се изнасят горива, произведени от руски нефт.

Какви точно са мерките обаче не бе съобщено от президентството, а от изявлението на Воробьов пред журналисти преди срещата стана ясно, че по-скоро тепърва ще се обсъждат такива според ситуацията.

"В компанията виждаме бъдещето разделено на три периода. Първият е през декември, когато влиза в сила ембаргото за руския петрол, вторият – от 5 декември до 31 декември 2024 г., когато ще започнат да действат санкциите за българската икономика. И третият етап е как ще се развива вътрешният пазар след 2024 г. като се има предвид "Лукойл Нефтохим Бургас", заяви тогава Воробьов.

Стара слава

Последното решение на антимонополната комисия по подобни обвинения е от 2019 г., която не бе установено да има ценови договорки и нарушения на пазара на горива от страна на доминиращата "Лукойл".

През март 2012 г. КЗК всъщност установи картел между "Лукойл" и още три компании , но четири месеца по-късно вече беше на обратното мнение – че ценови сговор няма и случаят бе приключен

През 2017 г. след продължително разследване отново за картел антимонополната комисия пак не видя такъв.

Извън ценообразуването, преди почти година КЗК установи, че “Лукойл България” не допуска други компании до своите данъчни складове за горива и до продуктопроводите си, с което пречи на вноса на горива и на конкуренцията на пазара. Това определение на регулатора отново се случи три дни преди изборите 2 в 1 за парламент и президент през миналата година.

Тогава стана ясно, че е оплакването, по което бе направена проверката, е на “ОМВ България”. То явно е било заради недопускане до данъчните складове на петролната компания, която у нас притежава, освен една от най-големите вериги бензиностанции, също и рафинерията "Нефтохим" в Бургас.

mediapool.bg