Кламер БГ - Бизнес новини: Газът поскъпва с 22% през януари, доставките пак са краткосрочни

Газът поскъпва с 22% през януари, доставките пак са краткосрочни

Бизнес

|
Пон, 02 Ян 2023г. 15:08ч.
Газът поскъпва с 22% през януари, доставките пак са краткосрочни

Газът поскъпва с 22% през януари, доставките пак са краткосрочни

През януари природният газ в България ще поскъпне с около 22 процента от досегашните 146.09 лв./МВтч на 179.33 лв, Това е значително под първоначално заявените от "Булгаргаз" 204.53 лв., сведени до 179.72 лв. заради спада на европейските борси. Енергийният регулатор обаче е решил да не признае разходи за около 1.25 лв. на държавното дружество, с което е натиснал още малко надолу повишението на тарифата.

От съобщението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) става ясно, че въпреки гръмките изявления за долгосрочни договори, те отново са крактосрочни, при това не е ясно кои са доставчиците към получавания по 35-годишния контракт с Азербайджан и нагнетените количества газ през лятото в хранилището в Чирен. С тях общественият доставчик и служебният енергиен министър обясняват поскъпването на синьото гориво, тъй като са вкарани в хранилището при цени, които бяха значително по-високи отколкото в момента на борсите, макар да беше август. Причината в нелогичните пазарни флуктуации бе войната на Русия в Украйна.

Така в ценовия микс за януари е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора България - Гърция на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват около 27% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво, посочва регулаторът в съобщението за одобрената цена от 1 януари 2023 г.

След организиране на тръжна процедура за цялата 2023 г., "Булгаргаз" е сключил за януари три договора за доставка на втечнен природен газ с търговци от региона, допълва се още в нежо. Дружеството е сключило и договор за доставка на природен газ на вход на българската газопреносна мрежа.

Кои са доставчиците така и не е ясно, въпреки тупането в гърдите на назначеното от служебното правителство ръководство на "Булгаргаз", самия премиер Гълъб Донев и енергийния министър Росен Христов колко прозрачни търгове за газови доставки и диверсификация са провели.

В ценовия микс за месеца общественият доставчик е включил и количества природен газ от хранилището в Чирен. Какъв е делът му обаче не се посочва, за да се прецени влиянието му върху поскъпването, както твърди правителството.

Регулаторът обаче е намалил заявената цена от 179.72 лв./MВтч на 179.33 лв., защото е установил, че в цената неоснователно са включени 1 252 349,25 лв. разходи за капацитет за доставка на количества природен газ до виртуална търговска точка България.

Същото се случи и пред определянето на декемврийската цена. Тогава регулаторът не призна абсолютно същите разходи на доставчика, който обаче отново е решил да опита да ги вкара в крайната цена на синьото гориво.

Регулаторът също така утвърди и прогнозни условно-постоянни разходи на "Булгаргаз" за 2023 г. за дейността обществена доставка, които са част от общите разходи на дружеството. На дружеството не са признати разходи за 9.656 млн. лв. за 2023 г., които не са доказани и не са пряко свързани с лицензионната дейност. По тази причина тези разходи не са включени при формиране на цената на природния газ през годината и са допълнителен фактор за постигане на по-ниски цени, посочват от КЕВР.

В съобщението се отбелязва също така, че по-малкото повишение е постигнато и с намаленото количество газ за добив от Чирен, заради мекото време.

За топлофикационните дружества, за бизнеса и за всички български потребители утвърдената цена от 179,33 лв./MВтч, или 91.69 евро осигурява ценово предимство, тъй като е значително по-благоприятна в сравнение с индексите на европейските газови пазари за доставки през януари, които са на нива от 118 евро, посочват още от КЕВР.

"Няма да има промяна в цените на парното и електрическата енергия от 1 януари 2023 г., което има ключово значение за потребителите на регулиран пазар. По този начин енергийният регулатор подпомага задържането на цените у нас, тъй като основен фактор за инфлационните процеси в цяла Европа са цените на енергоносителите", заяви председателят на регулатора Иван Иванов на проведеното открито заседание на 30 декември 2022 г.

mediapool.bg