Кламер БГ - Бизнес новини: Инфлацията се покачи до 4.8%, но прогнозите са за успокояване през 2022 г.

Инфлацията се покачи до 4.8%, но прогнозите са за успокояване през 2022 г.

Бизнес

|
Пон, 18 Окт 2021г. 16:09ч.
Инфлацията се покачи до 4.8%, но прогнозите са за успокояване през 2022 г.

Инфлацията се покачи до 4.8%, но прогнозите са за успокояване през 2022 г.

Годишната инфлация у нас се повиши до 4.8% към септември 2021 г., обяви Националният статистически институт (НСИ).

Поскъпването идва най-много по линия на по-високите цени на храните спрямо септември 2020 г., на комуналните сметки и на транспорта.

За една година най-много е поскъпнал транспортът – с 16.1%, но той има сравнително по-малко тегло в потребителската кошница. Най-голяма тежест имат храните, които са се повишили с 4.4%. Сметките за ток, вода, парно, които имат сравнително високо тегло при изчисляването на инфлацията, също са скочили сериозно – с 5.9%. Сектор "Развлечения и култура" също отчита по-сериозно поскъпване – с 9.8%.

Единственото чувствително поевтиняване в последната година се регистрира при съобщителните услуги, чиито цени са паднали с 4.3%.

На месечна база през септември инфлацията е 0.4%. Най-много спрямо август през септември са поскъпнали образователните услуги – с 3.7%, а също храните и комуналните сметки – с по 1.2%.

Основните храни може да поскъпнат със 7% до края на годината

Очаква се основните храни да поскъпнат с нови 7% до края на годината, прогнозира председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов пред БНР. По думите му въпреки високите цени на тока и на природния газ обаче няма да се стигне до рязък скок. Причините са конкурентният пазар и свитото потребление.

Цените на захар, брашно, варива и месо се задържат. След върховите стойности в цените на храните през август и септември от началото на октомври пазарът се стабилизира, а потреблението се свива, коментира Иванов.

Само при олиото от основните хранителни продукти има някакво рязко изменение с 36% спрямо нивата от миналата година, но реколтата е добра и се очаква цената да спадне, допълва Иванов.

Заради по-високите цени на тока и газа незначително поскъпване до края на годината се очаква при продуктите от преработващата промишленост.

"При хляба при всяко едно положение ще има някакво покачване. При млечните продукти може би ще има някакъв процент. Те и в момента задържат така и се борят хората. Същото ще стане и при месопроизводителите. Имаме един темп на нарастване – между 5 и 7%, или като потребителска кошница, ако от тези 27 основни хранителни продукти закупим по единица спрямо миналата година със 7 лв. е по-скъпа потребителската кошница", коментира още Владимир Иванов.

Според икономистите поскъпването ще отшуми догодина

Междувременно все повече икономисти предричат, че сегашният чувствителен ръст на инфлацията е временно явление, което се очаква да се успокои след изтичане на отоплителния сезон, тоест след около 6 месеца. Според тях през 2022 г. ще има нормализиране на инфлацията.

Главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов заяви наскоро в интервю за Mediapool, че инфлацията, която наблюдаваме в момента, се дължи на няколко фактора, които най-вероятно ще действат само временно и поскъпването няма да се превърне в траен проблем за българската икономика. По думите му опасно става, когато инфлацията идва от затегнат пазар на труда и от надигане на инфлационните очаквания, но в момента ситуацията не е такава.

На същата позиция е и финансистът от "Търговска банка Д" Борис Петров. В интервю за в. "Сега" той коментира, че очаква краткотрайно умерено покачване на инфлацията на потребителските цени през следващите 6 месеца заради по-високите пазарни цени на електроенергията и природния газ. Това повишение обаче ще бъде с еднократен ефект, който ще се изчерпи след изтичане на отоплителния сезон. "В момента икономическото възстановяване е в ранна и колеблива фаза и не наблюдаваме напрежение на трудовия пазар, което да притиска работодателите да вдигат заплатите. Защото едно по-широкомащабно увеличаване на доходите вече ще доведе до перманентно увеличаване на всички цени и от там на инфлацията", смята Петров.

Министерството на финансите и БНБ също очакват постепенно успокояване на международните цени на енергийните стоки и съответно – на инфлацията през следващата година.

mediapool.bg