Кламер БГ - Бизнес новини: Инвестициите в бюджета на "растежа" са близо до дъното

Инвестициите в бюджета на "растежа" са близо до дъното

Бизнес

|
Вт, 10 Май 2022г. 17:25ч.
Инвестициите в бюджета на "растежа" са близо до дъното

Асен Василев

Реализираните инвестиции в представения като инвестиционен "бюджет на растежа" за 2022 г. все още са на много ниски нива - под тези от пандемичната 2021 г. Това стана ясно по време на първия за мандата блиц контрол на вицепремиера Асен Василев, проведен в парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Правителството заложи изключително амбициозна програма за капиталови разходи на обща стойност 8.2 млрд. лв. в Бюджет 2022. Именно затова проектът бе защитен като "бюджет на растежа" от министър Асен Василев при обсъждането му в парламента през февруари. Тогава Василев обещаваше капиталовата програма да бъде изпълнена независимо от критиките на опозицията, че планът е прекалено оптимистичен. Предшественикът на Василев – Кирил Ананиев от ГЕРБ, дори се зарече всеки месец да пита министъра каква е степента на изпълнение на капиталовите разходи.

В отговор на този въпрос на блиц контрола във вторник Василев обясни, че в момента финансовото министерство събира информация от МОН, както и от министерствата на регионалното развитие и здравеопазването, за да изясни на какъв етап са техните инвестиционни програми. Все пак вървели търгове и имало шанс програмата да бъде реализирана.

Освен това до края на годината Василев разчита България да получи около 2.5 млрд. лв. аванс по одобрения вече от Брюксел Национален план за възстановяване и устойчивост, с който България значително се забави. За да се броят за инвестиции обаче, парите не само трябва да са влезли в бюджета, но и да са разплатени на изпълнителите.

На 30 юни България ще внесе заявка за плащане на сумата (1.3 млрд. евро или 2.5 млрд. лв.) до Европейската комисия, тъй като дотогава страната трябва да изпълни още три реформи, посочи Василев.

По официални данни към 31 март 2022 г. капиталовите разходи в Бюджет 2022 са изпълнени на под 10%. По-конкретно, разплатената сума е 737 млн. лв., което е със 79 млн. лв. по-малко от същия период на миналата година. За оставащите 9 месеца до края на годината трябва да се реализират проекти за още 7.5 млрд. лв., при положение че реалното изпълнение за цялата минала година бе 3.9 млрд. лв.

Според ГЕРБ е много вероятно част от заложените инвестиции да не се състоят, а парите да се пренасочат към антиинфлационната програма на управляващите или към други мерки, които ще залегнат в актуалицията на бюджета в средата на годината. Кирил Ананиев посочи, че такова пренасочване от капиталови към текущи разходи не би било редно.

Въпросът за изпълнението на капиталовите разходи бе поставен и от Георги Ганев от "Демократична България", който също смята, че инвестициите са ключови за растежа.

Асен Василев каза още, че с готвената актуализация няма да се променят основните параметри на Бюджет 2022 – няма да се завишават нито разходите, нито дефицитът, нито таванът на дълга. Това ще се случи, независимо че прогнозата за растежа бе сериозно ревизирана в посока намаление от самото финансово министерство (от 4.8% на 2.6%) и че инфлацията ще е значително по-висока от заложената.

През първите четири месеца от началото на годината дългът на България е намалял с 2 млрд. лв., каза още Василев. По думите му до края на годината България ще излезе на международните финансови пазари, като ще поеме дълг на два транша. Точната му стойност все още не е изчислена. В същото време МФ съобщи, че е изтеглило още 300 млн. лв. вътрешен дълг при още по-висока доходност - 1.33%.

mediapool.bg