Кламер БГ - Бизнес новини: България ще напусне Банковия съюз, ако не влезе в чакалнята за еврото

България ще напусне Банковия съюз, ако не влезе в чакалнята за еврото

Бизнес

|
Пет, 12 Юни 2020г. 19:29ч.
България ще напусне Банковия съюз, ако не влезе в чакалнята за еврото

България не е отстъпила от намерението си да влезе едновременно в Банковия съюз на ЕС и чакалнята за еврото (Валутно-курсовия механизъм II). Ако бъде приета в Банковия съюз, но впоследствие държавите членки отхвърлят кандидатурата на страната за ERMII, България ще напусне Банковия съюз, заяви пред Mediapool финансовият министър Владислав Горанов.

"Нашата позиция от 2018 г. е да се присъединим едновременно към Банковия съюз и ERMII и тя не се е променила", каза Горанов. По думите му, ако се стигне до отхвърляне за ERMII, България веднага ще предприеме действия за напускане на Банковия съюз, независимо от факта, че тя няма как обратно да кандидатства за европейския банков надзор през следващите минимум три години.

В петък правителството гласува да бъде изпълнено последното условие за влизане на България в Банковия съюз на ЕС - капитализирането на Първа инвестиционна банка с общо 200 млн. лв., от които до 140 млн. лв. ще бъдат платени от държавата.

Така, най-вероятно през юли България първо ще се присъедини към Банковия съюз, което трябва да стане с решение на Европейската централна банка. Едва след това София ще внесе кандидатурата си за ERMII, която трябва да получи одобрението на всяка от 19-те държави членки на еврозоната, Дания, Европейската централна банка и Европейската комисия, обясни по-рано през деня на брифинг в Министерски съвет Горанов.

На журналистически въпрос кога България ще кандидатства за двете структури, министърът отговори: "Когато сме готови".

На 12 юли 2018 г. българските власти договориха с евролидерите присъединяването към ERMII и Банковия съюз да стане "едновременно".

До пролетта на 2018 г. българското правителство не допускаше членството в новосъздадения Банков съюз на ЕС да се поставя като условие на България за допускане до чакалнята за еврото (ERMII), за където няма никакви официални критерии в договорите за ЕС. Властите се притесняваха, че членството в Банковия съюз на държави, които не са в еврозоната, не е изгодно заради асиметричните права и задължения, поради което няма нито една държава в ЕС, съгласила се на такъв вариант.

През април 2018 г. премиерът Бойко Борисов за пръв път публично призна, че членството в Банковия съюз е поставено като условие към България за допуск до ERMII и България се е съгласила на това срещу възможността да получи "пътна карта" за еврото.

През следващите месеци България действително получи "пътна карта", която се оказа набор от допълнителни условия, незаписани в договорите, които страната трябва да изпълни, за да има шанс за "чакалнята".

Така, на 12 юли 2018 г. България изпрати писмо до евролидерите, в което пое 6 ангажимента по пътя към ERMII, с уговорката, че присъединяването на лева към валутния механизъм и влизането в Банковия съюз ще станат "едновременно".

"Очакваме през юли да имаме положително решение за Банковия съюз. Документите за него са подадени отдавна. Заявление за участие в ERMII ще подадем, когато имаме увереност, че критериите в писмото от 12 юли 2018 г., са потвърдено изпълнени", заяви Владислав Горанов.

"Ние смятаме, а и такова е становището на ЕК, че всички критерии, заложени в писмото за намерение от 12 юли 2018 г., като условия, са изпълнени и това ни дава основание да претендираме влизане в ERMII. Тогава ще преценят държавите членки на eврозоната. За положително решение от страна на тези държави се изисква становището на ЕЦБ и ЕК", добави финансовият министър.

mediapool.bg