Кламер БГ - Бизнес новини: Идеите за спасяване на ТЕЦ "Марица Изток 2" включват и поскъпване на тока

Идеите за спасяване на ТЕЦ "Марица Изток 2" включват и поскъпване на тока

Бизнес

|
Вт, 02 Окт 2018г. 12:35ч.
Идеите за спасяване на ТЕЦ "Марица Изток 2" включват и поскъпване на тока

Поне три – кой от кой по-спорни варианта за стабилизиране на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2", разглежда работна група към Министерството на енергетиката, научи Mediapool от свои източници. Централата е на червено с над 122 млн. лв. за полугодието, което според енергийното ведомство е заради поскъпналите рязко парникови емисии, а според неофициални оценки до края на годината може да стигне 300 млн. лв., ако не се вземат мерки. Работната група бе сформирана преди по-малко от месец и публична информация за това какви са точните данни и анализи, върху които ще се базират мерките, засега липсва. Такава е обещана едва след окончателното приемане на мерките.

Интересна подробност е, че финансово затъналата държавна въглищна централа доброволно се отказа от свои договори за осигуряване на студен резерв за "Електроенергийния системен оператор" и те отидоха при ТЕЦ "Варна", чийто мажоритарен собственик вече е почетният лидер на ДПС Ахмед Доган. Така, заедно с новата придобивка, Доган получи 27.4 млн. лв. държавна дотация за година, докато държавата се чуди как да спаси собствената си ТЕЦ.

Крос субсидиране на ТЕЦ-а от АЕЦ-а

Едната от обсъжданите мерки е сливане на ТЕЦ "Марица Изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" с цел оптимизиране на разходите. Председателят на парламентарната енергийна комисия и бивш енергиен министър Делян Добрев допусна, че така двете дружества могат да предлагат на пазара по-добри и по-гъвкави продукти. Това обаче си е чисто кръстосано субсидиране на губещата ТЕЦ от печелившата АЕЦ, която ще има доста свободни пари след като приключи програмата за удължаване на живота и на VІ блок. С постъпленията "Марица Изток 2" вероятно ще иска да купува въглеродни емисии, които й позволяват да работи при сегашните си лоши екологични параметри без да търпи санкции за замърсяване на околната среда.

Пари от парниковите квоти за мръсна енергия

Другият обсъждан от групата вариант е въглищната централа да бъде субсидирана от Фонда за сигурност на електронергийната система (ФСЕЕС), където в момента постъпват по 5 процента от приходите на всички производители на ток и от електроенергийния и газопреносния оператор, както и приходите от продадени в европейската търговия с парникови газови държавни квоти, спестени през годините от свитата икономика. В момента с тези средства се плаща на НЕК за изкупуваната от нея електроенергия от възобновяемите централи на по-високи цени, като от юли вече се покриват само разходите на държавното дружество за тока от ВЕИ под 4 МВ и за покриване на разликите при борсовите цени на по-големите ВЕИ-та.

Сега се предлага към плащанията на НЕК да се присъедини и ТЕЦ "Марица Изток 2", твърдят пред Mediapool запознати с обсъжданията. Мотивът е, че във фонда в момента постъпват много големи приходи от продажбата на парникови емисии и те могат да отиват на свой ред за покупка на такива за държавната централа. Според отчета на фонда за първите шест месеца на 2018 г., от продажба на СО2 квоти в него са постъпили 287.862 млн. лв., което е повече от сумата, влязла за цялата 2017 г. – 254.551 млн. лв. ФСЕЕС към края на юни има излишък от над 105 млн. лв. и прогнозите са, че ще нарасне още. Експертите в енергийното ведомство смятат, че тези пари може да отидат за въглищната централа. Това обаче би било спорно решение, доколкото целта на фонда е да покрива само разходите за възобновяема енергия, а обстоятелството, че ще се субсидира една от най-замърсяващите в Европа въглищни централи, граничи с абсурда.

Поскъпване на тока с нова компонента

Най-скандалният план обаче включва повишаване на цената на тока с компонента "критична инфраструктура" по подобие на сегашната компонента "задължение към обществото". Ако това бъде прието, цената на тока ще скочи с около 10 лв./МВтч, за да може да покрие разходите на държавната ТЕЦ за закупуване на парникови емисии, за да работи, сочат разчетите.

Съгласно директива на Европейския съюз от 2008 г. за европейската критична инфраструктура, съоръжения за производство и пренос на електроенергия могат да бъдат определени за критична инфраструктура, ако "са от основно значение за поддържането на жизненоважни обществени функции, здравето, безопасността, сигурността, икономическото или социалното благосъстояние на населението и чието нарушаване или унищожаване би имало значителни последици в дадената държава членка в резултат на невъзможността да се запазят тези функции".

Работната група обмисля ТЕЦ "Марица Изток 2" да бъде обявена за критична инфраструктура от важно значение за отрасъла, поради което да получава субсидия чрез нова компонента в цената на тока. Освен съгласие от Брюксел, подобно решение би изисквало промени в българския енергиен закон, както и Комисията за енергийно и водно регулиране трябва да одобри такова поскъпването на тока.

За реформи – нито дума

При положение, че с приетите през април 2017 г. нови екоизисквания за въглищните централи, Брюксел цели затварянето на най-замърсяващите мощности или инвестиции в очистващи инсталации, е съмнително, че ЕК ще одобри подобен механизъм за ТЕЦ "Марица Изток 2". Освен това подобна мярка се разрешава временно, а това не решава устойчиво проблемите на държавната централа, която от години отказва да се реформира и да оптимизира разходите си по съмнителни обществени поръчки и раздут, според икономисти, щат.

Най-неприемливо обаче е именно поскъпването на електроенергията, за да може ТЕЦ "Марица Изток 2" да продължи да работи по абсолютно същия начин и да взема повече пари с мантрата, че е важен икономически субект за региона и изпълнява и социални функции.

Големите индустриални потребители на електроенергия вече излязоха с позиция, че за тях е неприемливо държавната ТЕЦ да бъде компенсирана за поскъпналите парникови газове чрез повишаване цената на тока. Според тях е крайно необходимо предприемане на действия по оптимизация на разходите в дружеството.

mediapool.bg