Кламер БГ - Бизнес новини: Правителството ще изкупи жито, царевица и слънчоглед за 1.1 млрд. лв. (видео)

Правителството ще изкупи жито, царевица и слънчоглед за 1.1 млрд. лв. (видео)

Бизнес

|
Ср, 09 Март 2022г. 18:21ч.
Правителството ще изкупи жито, царевица и слънчоглед за 1.1 млрд. лв. (видео)

Правителството ще изкупи жито, царевица и слънчоглед за 1.1 млрд. лв. (видео)

Правителството ще изкупи жито, царевица и слънчоглед за общо 1.1 млрд. лева, обяви в сряда финансовият министър Асен Василев след заседанието на Министерски съвет. Вицепремиерът Корнелия Нинова обяви, че се наблюдава спекула на пазара на олио и днес ще бъде "активирана" Комисията за защита на конкуренцията за извършване на проверки.

От думите на Василев стана ясно, че в страната има 3 млн. тона пшеница, от които само 300 000 тона са в Държавния резерв и именно затова ще се пристъпи към закупуването на жито.

Държавата сега ще изкупи 1.1 млн. тона пшеница. Василев потвърди информацията на Mediapool от вторник, че наред с пшеницата държавата ще изкупи и царевица и слънчоглед.

Министърът на земеделието Иван Иванов(БСП) посочи, че изкупуването на зърното ще става на пазарен принцип. Той ще бъде гарантиран като сделките се случват през Софийската стокова борса. Министърът посочи, че фермерите и търговците на зърно ще имат възможност без ограничения да предложат пшеницата си. Иванов уточни, че по данни на Министерство на земеделието две трети от българската пшеница вече е в ръцете на търговците.

От думите на Иван Иванов стана ясно, че част от пшеницата ще се съхранява в складове на самите търговци и зърнопроизводители. Като цяло страната разполагала със складови бази, заедно с частните, за 14 млн. тона, в които ще се съхранява житото, като закупените от държавата количества в тях няма да попречат на прибирането и съхранението на новата реколта през юни.

От следобедното заседание на парламентарната комисия по земеделие селскостопанският бранш очакваше да разбере всички детайли по схемата за изкупуване на зърното. Земеделският министър Иван Иванов обяви, че това е класифицирана информация и се премина към закрито заседание.

Преди закриването млекопроизводителите Димитър Зоров и Мария Степанчева призоваха държавата да започне да изкупува и мляко, което да се предоставя на млекопреработвателните предприятия на преференциални цени за производство на сирене и кашкавал.

Аграрният министър Иван Иванов отговори, че тази идея евентуално може да се разисква при актуализацията на бюджета.

Преди засекретяване на заседанието стана още ясно, че правителството ще направи интервенция, за да гарантира по-ниски цени на торовете, необходими за отглеждане на посевите.

В детайли, ще се субсидира цената за енергия на един от торовите заводи в страната, който произвежда амоняк. Така че българските фермери да могат да разчитат на по-ниски цени. Схемата щяла да бъде обявена в близките дни от Министерство на енергетиката.

Корнелия Нинова: Цена от 5 лева за литър олио е спекула

"Цена от 5 лв. за литър олио е спекула. Производствената цена е 2 лв за литър. Разликата от 2 до 5 лв. не е оправдана печалба", каза вицепремиерът Корнелия Нинова. Тя посочи, че не може да се оправдава поскъпването на олиото със спрения износ от Украйна. Нинова посочи, че в страната има 1.5 млн. тона слънчоглед, които може да стигнат за 4.5 години за производство на олио.

"Собствениците на слънчогледово семе задържат количества с цел да го изнесат. Няма да позволим малцина да станат милионери за няколко дни и нощи на гърба на българския народ", каза още Нинова.

Тя посочи, че днес ще бъде активирана Комисията за защита на конкуренцията със сигнал за монопол, картел и господстващо положение на пазара.

"Ще влезем във всеки склад, ако трябва. Агенцията по стокови борси и тържища тръгва по пазарите и складовете, за да видим какво се крие", заяви още Корнелия Нинова.

Тя се обърна към изрядните предприемачи и към тези, които възнамеряват да печелят чрез спекула.

"Държавата винаги ще подкрепя белия сектор, предприемачите, които работят на пазарни принципи и конкурентна среда. Но на онези, които се опитват да печелят свръхпечалби на гърба на българския народ ще кажа - ще срещнат "цялата сила на държавата", всичко което ни позволява закона, всички институции ще бъдат вдигнати на крак и няма да позволим чрез спекула да изнудвате в тези трудни моменти на кризи българския народ", каза Нинова.

"До правителството достигна информация за опити за картелизиране като се задържат количества на склад олиото и слънчогледа. Налице е изкуствена спекула, която се създава", каза още Асен Василев. От думите му стана ясно, че няма да се изкупуват от Държавния резерв горива, защото има достатъчно в наличност.

Ще се осигури продоволствието до 2023 година

Целта е да осигурим продоволствието на България до 2023 г., за да сме сигурни, че независимо от сценария, хлябът на българина ще бъде на масата, обясни по-рано сутринта премиерът Кирил Петков.

Той каза, че правителството ще приеме европейската директива за временна закрила и тя ще даде възможност за временен статут и закрила на украинските бежанци в България.

Едновременно с това ще бъде одобрена и помощта от 40 лв. на ден за всеки украински гражданин, който търси закрила в България. Така ще направим условията за бежанците добри и едновременно ще работим заедно всички институции, за да можем да ги включим в българското общество, допълни Кирил Петков.

Предупреждение

Междувременно Националната асоциация на зърнопроизводителите обяви, че няма да приеме незаконни действия на държавата за износа на стоки. По-късно, по време на заседание на парламентарната комисия по земеделие председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадионв обяви, че се наблюдава негласна забрана на износа от страна на държавата.

"Утре може да се стигне до протест, защото на ГКПП Кулата се е образувала 15 километрова опашка от чакащи превозвачи", предупреди Костадинов. Земеделският министър Иван Иванов каза, че няма забрана за износа, заради ситуацията в Украйна митническите документи се обработвали по-дълго.

Няма адекватно действие от страна на държавата относно резерва от зърното, заяви Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите,пред БНТ. Тя смята, че в момента, в който корабите били спрени, производителите се запитали по какъв начин и защо са спрени.

Миналата седмица премиерът Кирил Петков обяви, че държавата ще изкупи житото, вместо то да се изнася, както и царевицаи слънчоглед. Изкупуването на стоките ще става на цени, определени по формула, която следва промяната на международните борсови цени.

Националната асоциация на зърнопроизводителите е била поканена на среща в Министерския съвет. В нея са участвали премиерът и министърите на земеделиетои на финансите. На срещата е била обяснена интервенцията, която се кани да направи държавата, на пазара на зърно.

"Но поводът за тази покана беше по-скоро декларацията, която зърнопроизводителите разписаха, че по никакъв начин няма да се толерира и няма да се приемат незаконни действия от страна на държавата спрямо износа на стока", каза Радостина Жекова.

"Държанието на правителството, респективно Министерство на земеделието, доведе до изключителен хаос, който от своя страна доведе до паника, както в средите на земеделските производители, така и в населението, а това води до спекула", допълни тя.

Националната асоциация на зърнопроизводителите твърдо осъжда такива действия, каза Радостина Жекова.

"Спекулация е закупуването на непазарни цени на всякакъв вид стока, която сме произвели в България. Няма нищо лошо в намерението на държавата да попълни държавния резерв и да направи запас, но трябва да сме наясно, че това е жива стока и тя има особености на съхранение. Милион и половина тона пшеница, които трябва да влязат по някакъв начин в нечий складове е необходимо да бъдат внимателно наблюдавани. Това ще бъде изключително скъп ресурс на държавата", коментира още Жекова.

В същото време производители на олио прогнозираха двоен скок в цената заради войната в Украйна. Причината е в нарушените доставки на суровината.

"В момента 80% от световното производство на слънчогледово олио е концентрирано в Русия и в Украйна. Съответно нарушаването на доставките от тези дестинации предизвика изключително повишаване на търсенето от западноевропейски страни от Азия към българските производители, което доведе до изключително увеличение на цената на слънчогледовото олио у нас", коментираха от фабриката в Калиакра пред бТВ. Оттам увериха, че производството няма да спре.

Данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата показва, че само за седмица цената на литър олио е скочила с 9 стотинки.

mediapool.bg