Кламер БГ - Бизнес новини: Заради скъпия ток се обмислят отделни продажби за предприятията

Заради скъпия ток се обмислят отделни продажби за предприятията

Бизнес

|
Вт, 09 Юли 2019г. 19:59ч.
Заради скъпия ток се обмислят отделни продажби за предприятията

Заради резките скокове на цената на електроенергия на борсата у нас, енергийният министър Теменужка Петкова е провела разговори с Европейската комисия за временно потушаване на напрежението сред бизнеса като се създаде отделна платформа за търговия с ток, на която да купуват само големите индустриални консуматори. Отделно тя е сезирала Комисията на защита на конкуренцията и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да проверят дали има манипулации на свободния пазар на ток у нас.

Това съобщи Петкова

по време на заседание на парламентарната комисия по енергетика във вторник, посветено на проблемите със скъпия борсов ток, които отново излязоха на дневен ред миналата седмица, но насроченото за тогава заседание бе отложено.

След като доставките на ток за 4 юли надхвърлиха цената от 195 лв./Мвтч, следващите дни тя поевтиня значително, а при търговията във вторник за количествата за 10 юли бе постигната стойност от 109.02 лв./МВтч. Тези големи флуктуации в цените обаче продължават да тревожат стопанските потребители и затова се състоя поредната дискусия за търсенето на решение на проблема.

Петкова вижда като такова отделната платформа на Българската енергийна независима борса само за сделки с големите консуматори на ток. "Те, разбира се, трябва да отговарят на определени критерии, за да могат да си купуват своята електрическа енергия от там. Подобен вариант има във Франция и Румъния, каза Петкова, но призна, че още не е ясно как ще се осъществи тази идея, ако бъде одобрена от бизнеса.

Тя каза, че ситуацията на българския свободен пазар на ток и варианта за решаване на проблема е бил обсъден преди ден с ръководителя на Главна дирекция "Енергетика“ към ЕК Клаус-Дитер Борхард. Той отчел, че проблемът е заради младостта на борсата.

По думите на Петкова, ако се реши да има отделна търговия за предприятията, тя ще е временна – до пълната либерализация на пазара.

За неговото освобождаване се говори от години, посочвани са различни крайни срокове, но така и не се предприемат конкретни мерки от правителството, тъй като е наясно, че това ще доведе до повишаване на цените за домакинствата, които в момента се ползват от защитата на определящия цените забита и малките фирми енергиен регулатор.

Според шефа на КЕВР Иван Иванов трябва да се пристъпи към ускорена либерализация на пазара и да се фиксира срок за излизане на свободния пазар на небитовите и след това и за битовите потребители. Според него този график трябва да се запише в Закона за енергетиката.

И Иванов, и Петкова посочиха, че високите борсови цени у нас са заради това, че пазарът ни не е свързан с регионалните, където ако бъдат постигнати на по-ниски цени, ще се отрази върху българските.

Ако имаше истинска и бърза пазарна интеграция това щеше да намали флуктуациите на пазар "ден напред“, констатира и председателят на борсата за ток Константин Константинов. Той уточни, че всички участници на борсата работят, за да се случат пазарните обединения, но съседните страни като че ли нямат достатъчно стимули това да се случи.

Шефът на "Националната електрическа компания" (НЕК) Петър Илиев смята, че проблемите на българския пазар на ток са и заради въведената такса от 5 процента върху изтъргуваното количество, която остава изцяло за сметка на бизнес клиентите. "Сега се въвежда такса "ЕСО" от 6 до 10 лв., която няма как да бъде поета от бита и отива на свободния пазара и само от това се товари с 20 лв. цената на стопанските потребители", каза Илиев. По думите му е проблем и износът на електроенергия, който е над търсените на борсата количества.

Ако има някакъв проблем, трябва всички с общи усилия да търсят начин той да бъде преодолян, смята енергийният министър.

Иван Иванов заяви, че в КЕВР досега са получени18 сигнала за подозрения за манипулации на борсата за ток, като последният е постъпил във вторник.

Експертите на комисията вече са изготвили два доклада, но те носят гриф "Поверително“ и не могат да публично оповестени не само на сайта на комисията, но и под формата на имейли, обясни той.

"До доказване на манипулация на пазара на електрическа енергия, комисията не може да изнася никакви данни, защото рискува две неща. Първо – тя да опетни собственото си име, като обвини незаслужено компании в действия, които не може да докаже. От друга страна рискува да бъде санкционирана за уронване името на такива дружества“, отбеляза Иван Иванов. Той увери, че ако КЕВР докаже манипулация на борсата, ще се произнесе по обективен и безпристрастен начин.

Петкова защити трите държавни производители на електроенергия от нападките на бизнеса, че не осигуряват достатъчно енергия за свободния пазар и наговарят търгове. Тя заяви, че няма нито един мегават час електрическа енергия, произведен от тях, който да е продаден извън българската независима електроенергийна борса.

mediapool.bg