Кламер БГ - Бизнес новини: Заплатите в плик ощетяват бюджета с над 300 млн. лв. годишно

Заплатите в плик ощетяват бюджета с над 300 млн. лв. годишно

Бизнес

|
Ср, 31 Авг 2022г. 13:17ч.
Заплатите в плик ощетяват бюджета с над 300 млн. лв. годишно

Заплатите в плик ощетяват бюджета с над 300 млн. лв. годишно

Над 300 млн. лв. годишно е щетата за бюджета от заплатите в плик, сочи анализ на дирекция "Управление на риска" в Националната агенция за приходите (НАП). Според данъчната агенция преди десетилетие тази сума е била над 400 млн. лв., като през последните години се е стопила с около 100 млн. лв. вследствие на предприети от НАП мерки и различни икономически фактори.

Най-рисковите сектори, в които е практика да се изплаща част или цялото възнаграждение "под масата", са търговията на едро и дребно, строителството, хотелиерството и ресторантьорство. Пазарът на труда у нас все още е с голям дял на сивата икономика, достигащ около 30%.

Най-губещи от недекларирания доход остават служителите, които се осигуряват на по-нисък от реалния размер на заплатата си и по този начин се лишават от редица осигурителни права. Те могат да изчислят загубите си с помощта на онлайн калкулатор на НАП, като въведат заплатата, на която се осигуряват, и тази, която реално получават.

"Ако работник реално получава 1500 лв., но работодателят му го осигурява на минималната работна заплата, загубата за служителя в следващите 30 години е близо 109 000 лв. В тази сума влизат пенсията, обезщетенията за майчинство и безработица, от които ще се лиши служителят. Освен това, той губи възможност да се възползва от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват лицата", коментира Николай Петков, директор на дирекция "Управление на риска" в НАП.

С цел да запознае работниците с рисковете, ако се съгласят да се осигуряват на по-нисък от реалния си доход, приходната агенция стартира кампания "Заплата в плик". Тя акцентира върху ползите за обществото от доброволното деклариране и внасяне на данъци и осигурителни вноски, както и на щетите, които причинява недобросъвестното поведение. В поредица от подкаст издания в YouTube канала на приходната агенция, експерти разкриват рисковете, които поемат и двете страни, когато избягват декларирането и плащането на данъци и осигурителни вноски. Потребителите могат да изразят и своето мнение по темата за недекларираните възнаграждения или т. нар. "заплата в плик", като попълнят анкетата на НАП.

mediapool.bg