Кламер БГ - Бизнес новини: Законът за публичните предприятия не ги е направил по-ефективни

Законът за публичните предприятия не ги е направил по-ефективни

Бизнес

|
Четв, 11 Ноем 2021г. 14:40ч.
Законът за публичните предприятия не ги е направил по-ефективни

Законът за публичните предприятия не ги е направил по-ефективни

Действащият от две години Закон за публичните предприятия нищо не е променил в тяхното управление, ефективност и назначението на техните бордове, сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), обявен в четвъртък. Според неговите експерти държавата трябва да приватизира или да закрие онези предприятия, които извършват пазарна дейност в конкурентна среда. Онези държавни фирми, предоставящи обществени услуги, пък трябва да имат специални договори за извършване на публична услуга, каквито в момента не са сключили, смятат от ИПИ.

Институтът смята, че бъдещето на публичните предприятия трябва да се решава след анализ на техните резултати и след сериозна икономическа или социална обосновка. Той препоръчва специално създадената Агенция за публичните предприятия и контрол (АППК) на мястото на тази за приватизация да изследва качеството на техните услуги, ефективността и ефикасността им и да се предприемат мерки за оттегляне на държавата от специфични нетипични за публичния сектор дейности. АППК Също така трябва да извършва и публикува и отделни аналитични материали по особени въпроси, свързани с групи предприятия, специфични проблеми, промени в статута, анализ на холдинговите дружества и отделно на дъщерните им предприятия и т.н., смятат още от ИПИ.

В анализа се отбелязва още, че все още не всички предприятия с над 50 процента държавно участие са организирали конкурси за избор на управителни съвети, каквото е изискването на Закона за публичните предприятия, а това не търпи отлагане.

От Института за пазарна икономика посочват, че за краткото приложение на закона се показва концептуалното неразбиране на законовите гаранции при провеждането на такива конкурси от страна на упражняващите властта. Според ИПС налице е стремеж да бъдат взимани бързи еднолични решения за промяна на управлението и се дава пример с действията на бившия служебен министър на икономиката Кирил Петков.

"Мотивите всяка промяна да бъде извършвана по строга процедура целят да защитят обществения интерес именно от това да бъдат назначавани нови управленски кадри без да бъде държана сметка за финансовите резултати на компаниите", посочва се в анализа и се припомня изискването на Закона за публичните предприятия новите бордове да се назначават след конкурс. Предсрочното освобождаване на членове на бордовете и надзорите на публичните предприятия става при установяване по надлежния ред на лошо изпълнение на задълженията им, след което обявяване на нова конкурсна процедура и едва след това правен акт, с който да бъдат освободени ръководни и контролиращи кадри от съответните позиции, отбелязват от ИПИ.

В България има над 350 публични предприятия, контролирани от централното правителство и над 580, контролирани от местните власти. Те доминират в секторите на здравеопазването, ВиК услугите и добивната промишленост и работещите в тях формират над 6% от заетостта в страната.

Общата стойност на активите на държавните предприятия в България е малко над 21 млрд. лева. Приходите на държавните предприятия за 2015 и 2016 г. съставляват около 13% от БВП.

Най-големите държавни предприятия работодатели през 2020 г. са "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) и дъщерните му дружества - 20 386 души персонал, Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) – 10 921 души персонал, и БДЖ, където работят 8333 души.

161 търговски предприятия отчитат положителен финансов резултат за 2019 г. за общо 1.3 млрд. лв., което е ръст спрямо предходната година. Близо половината печалба - 584 млн. лв., се пада на БЕХ. 97 държавни фирми са на загуба от общо 334 млн. лв., по-голямата част от която – 202 млн. лв., е на ТЕЦ "Марица Изток 2".

Участието на държавата във финансирането на публичните предприятия под формата на субсидии за текуща дейност и капиталови трансфери нараства ежегодно - от общо 2.5 млрд. лв. през 2014 г. до 5.8 млрд. лв. през 2020 г., отбелязва се още в анализа.

Към септември 2021 г. АППК е провела конкурсни процедури за подбор и номиниране на кандидати за членове на органите на управление и контрол на едва 39 публични предприятия.

mediapool.bg