Кламер БГ - Бизнес новини: Задават се конкурси за шефове на общинските фирми в София

Задават се конкурси за шефове на общинските фирми в София

Бизнес

|
Пон, 02 Дек 2019г. 15:13ч.
Задават се конкурси за шефове на общинските фирми в София

Конкурси за шефове на почти всички основни общински дружества трябва да бъдат обявени през следващата година. Причината е, че мандатът на членовете на съветите на директорите им изтича или вече е изтекъл и според правилата на Столичния общински съвет трябва да бъдат обявени процедури за избор. Те могат да приключат и с преизбиране на сегашните ръководства.

Първи в списъка ще е "Центърът за градска мобилност". Очаква се решението за обявяване на конкурс за ръководство на фирмата, която контролира градския транспорт и паркирането в София, да бъде факт до края на годината.

След това трябва да бъдат обявени процедури за избор на ръководство на общинските пазари, обясни председателят на стопанската комисия към съвета Николай Стойнев (ГЕРБ). Проверка на Mediapool показва, че техните мандати са изтекли през тази година (според правилата на общинския съвет те са 3 години). Изтекли или изтичат догодина и мандатите на членовете на бордовете на транспортните дружества - "Столичен автотранспорт" и "Столичен електротранспорт", както и на "Метрополитен". В същата ситуация са "Софийски имоти" и "Спортна София".

Първо ЦГМ

В понеделник Столичният общински съвет реши да освободи от борда на ЦГМ доскорошният изпълнителен директор Христиан Петров, който вече е общинар от групата на ГЕРБ. В последните месеци дружеството се ръководи от Румяна Милова, която също е член на борда и през годините отговаряше за дейностите по паркиране.

Според председателя на стопанската комисия към общинския съвет Николай Стойнев (ГЕРБ) процедурата трябва да бъде задействана на следващото заседание на общинския съвет, което се очаква да е на 19 декември.

Точката за освобождаването на Христиан Петров от борда на ЦГМ очаквано стана повод за критики към дружеството и начина му на управление. Те дойдоха от независимия съветник Борис Бонев, който в предизборната си кампания настояваше за одит на дружеството, както и за реорганизирането на дейността му. "ЦГМ се е превърнал в институция, работи срещу интересите на софиянци", коментира Бонев и припомни, че преди няколко години Сметната палата излезе с доклад, в който отправяше препоръки, както за подобряване на дейността на дружеството, така и към Столичната община и Столичният общински съвет. Според Бонев трябва да се направи нова проверка дали въпросните препоръки реално са изпълнени, защото от работата на дружеството не си личало да е така.

От ГЕРБ му отговориха, че препоръките на Сметната палата са задължителни, спазени са и това е проверено от одиторите. От БСП пък заявиха, че одитът на ЦГМ, за който Бонев говори, е направен по инициатива на депутатите на партията и ако е нужно, те може да поискат нова проверка.

Без промени в "Топлофикация"

Мнозинството в общинския съвет засега не планира промени в ръководството на най-голямото и затънало общинско дружество "Топлофикация-София". Причината е, че нейното ръководство в лицето на Надзорния съвет беше назначено в края на миналата година и мандатът му не изтича скоро. Освен това управляващите имали намерение да изпълнят решението за намирането на външен мениджър за дружеството и докато това се случи, нямало смисъл да се променя настоящото ръководство на дружеството.

За незабавни оставки на надзорния съвет на компанията обаче призоваха от "Демократична България". От формацията припомниха, че финансовите резултати на "Топлофикация" постоянно се влошават и надзорният и управителният съвет на дружеството са отговорни за "трупащите се планини от дългове". Затова бързо трябвало да се привлече външен контрольор, който да провери защо парното трупа задължения, както и да се намери външен мениджър, който да осигури инвестиции във фирмата.

От "Демократична България" настояват още дружеството да развие собствен капацитет за търговия с тока, който произвежда, а не това да става през специализирана фирма. В момента "Топлофикация" има договор за услугата с "Гранд енерджи дистрибюшън", която се свързва с Христо Ковачки. В същото време в надзорния съвет на компанията е бивш кадър на Ковачки (Валентин Терзийски), а доскоро друг, свързван с него човек беше изпълнителен директор на дружеството (Кремен Георгиев).

"Топлофикация" има два договора с фирмата "Гранд енерджи дистрибюшън". Единият изтича до края на годината, а другият в средата на следващата. От компанията обясниха миналата седмица, че предстои да публикуват условията за избор на фирма, която да поеме първия договор. За втория щяла да се търси промяна на условията, но докато се намери външен мениджмънт на "Топлофикация", нямало да се развива собствено звено за търговия с ток.

От ГЕРБ пък отговориха в понеделник, че искането на "Демократична България" за привличане на външен мениджър, че решението да се върви към това беше взето от предишния състав на общинския съвет и се изпълнява.

Изслушване на "Чистота-Искър"

Освен в "Топлофикация-София" промени в борда не се задават и в друго проблемно общинско дружество "Чистота-Искър". Или поне не заради изтичане на мандата на управителния му съвет. Хората в него бяха избрани през тази година. Фирмата, която се занимава с почистването на три от столичните райони и експлоатира депата за отпадъци, също е в лошо финансово състояние. Освен това стана ясно, че превъзлага огромна част от дейностите по почистване, които са ѝ възложени пряко от общината. Това става чрез договор за наем на техника с фирми, а най-големият такъв контракт е с фирмата "Грийн партнърс", чиито краен собственик е Румен Гайтански-Вълка.

Общината направи одит на дружеството, а констатациите от него кметът Йорданка Фандъкова обобщи така - "неофициално превъзлагане", каквото дружеството няма право да прави, както и нарушения, свързани не само с дейностите по събиране на боклуците от "Красно село", Красна поляна" и "Люлин", но и тези, свързани с депата за отпадъци. Самият доклад от проверката така и не беше обявен публично с мотива, че е даден на прокуратурата. Вината за нарушенията се приписва на предишното ръководство на фирмата.

Заради проблемите на "Чистота-Искър" общинският съветник от БСП Милка Христова обяви, че ще поиска изслушване на ръководството на фирмата в комисиите на съвета.

mediapool.bg