Кламер БГ - Бизнес новини: Загубата на софийското парно е по-голяма от очакваната

Загубата на софийското парно е по-голяма от очакваната

Бизнес

|
Пон, 10 Юни 2019г. 16:35ч.
Загубата на софийското парно е по-голяма от очакваната

Със загуба от 21 млн. лева е завършила 2018 г. най-голямата общинска фирма в столицата - "Топлофикация-София". В началото на годината тогавашното ръководство на дружеството прогнозира, че отрицателният резултат ще е 14 млн. лева.

Натрупаната загуба се дължи основно на високите цени на въглеродните квоти, които дружеството е задължено да купува, обясни в понеделник председателят на стопанската комисия в Столичния общински съвет Николай Стойнев. При прогнозата си за загубата в началото на миналата година дружеството беше заложило доста ниски цени на квотите, които се определят на пазарен принцип.

Загубата на "Топлофикация" е по-малка в сравнение с предходната година, когато е била 35 млн. лева. Стойнев беше доста лаконичен за състоянието на дружеството. Обясни, че до края на месеца би трябвало да приключи работата на работната група, която обсъжда варианти за изграждането на нови мощности за комбинирано производство с привличането на чужд инвеститор.

Иначе дружеството е с над 800 млн. лева задължения, повечето от които са разсрочен дълг към "Българския енергиен холдинг". Стойнев обясни, че част от задълженията са текущи - към "Булгаргаз" за купуването на синьо гориво за производството, и нарастват в края на отоплителния сезон, след което част от тях се погасяват при плащането на изравнителните сметки. Въпреки това финансовите резултати на дружеството показват, че дълговете му за миналата година са се увеличили с около 10% спрямо 2017 г.

Управляващите от ГЕРБ в общината отчитат, че състоянието на общинските фирми е добро и няма сериозни промени спрямо предходните години. Освен "Топлофикация" на загуба продължават да са и трите дружества, които осигуряват градския транспорт - "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт" и "Метрополитен". Конкретни данни за финансовото им състояние не бяха представени, но Стойнев обясни, че резултатите им се дължат не на лошо състояние или управление, а на инвестиции и амортизации, които вдигат разходите.

За разлика от експлоатационните фирми "Центърът да градска мобилност" (ЦГМ) продължава да е на печалба - 6. 34 млн. лева. Тя обаче е намаляла наполовина в сравнение с данните за 2017 г., когато дружеството беше на плюс с 12.187 млн. лева. Стойнев обясни, че ЦГМ инвестира в ремонт на тротоари в зоните с платено паркиране, както и в два недовършени паркинга край метрото. ЦГМ получава приходи от продажбата на билети и карти за градския транспорт, както и от паркиране.

Общо годишните приходи на общинските дружества са 867.359 млн. лева. Половината са в сметките на "Топлофикация-София". Повечето фирми увеличават леко или запазват постъпленията си в сравнение с 2017 г. Данни за разходите на общинските компании не бяха представени, но беше обяснено, че част от тях са направили или правят големи инвестиции като парка "Възраждане" и бъдещият аквапарк до него, в които инвестират "Софийски имоти" и "Спортна София".

"Общинско дружество "Лозана", което се занимава с осигуряването на работа на хора с намалена трудоспособност, и с успешната им интеграция е пример за оздравяване и привличане на множество външни инвестиции от близо 1 млн. лв.", каза още Николай Стойнев. В числото на добрите примери той сложи и охранителната фирма "Егида", която преди години беше пред фалит, а сега е в стабилно финансово състояние.

По отношение на общинското здравеопазване, председателят на ресорната комисия към СОС д-р Веселин Милев заяви, че всички общински лечебни заведения вече са на печалба. През 2018 година най-много инвестиции са направени в двете акушеро-гинекологични болници "Света София" и "Шейново". Той посочи, че предстоящите инвестиции ще са за развитие на доболничната помощ - дентални и медицинските центрове, както и в диагностично консултативни центрове.

Тези седмица общинският съвет ще разгледа годишните финансови отчети на общинските дружества.

mediapool.bg