Кламер БГ - Бизнес новини: За онлайн контрола при кандидат-шофьорите са платени 28 000 лв.

За онлайн контрола при кандидат-шофьорите са платени 28 000 лв.

Бизнес

|
Ср, 27 Ноем 2019г. 15:36ч.
За онлайн контрола при кандидат-шофьорите са платени 28 000 лв.

Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА) е платила 28 хил. лв. на благоевградската фирма "Софйон" ЕООД за изработването на концепция за контрол на практическото обучение за придобиване на правоспособност за управление на автомобил. Това съобщи Министерството на транспорта, след като във вторник автоинструктори видяха корупционна схема в предложението да се въведе GPS система за контрол на практическото обучение, заради плащането на частната фирма.

С въвеждането на GPS система за контрол, обучителят и курсистът ще заплащат такса на частна фирма, която ще прави бизнес от това, въпреки че контролът на обучението е възложен на автомобилната администрация, каза Стефан Малковски, председател на Националния автоинструктурски съюз. Според него това е "абсолютна корупция", която ще натовари допълнително обучаващите се и инструкторите.

От Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) обаче не смятат така. От там посочват, че един от основните фактори за настъпване на катастрофи са грешките, допуснати от шофьорите. За да се намалят те е нужно да се повишат знанията и уменията на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средства.

Практическият изпит има за цел да провери тези умения, но не винаги по време на изпита, поради ограничение във времето, може да се установи нивото на подготовка по всяка една от 23 групи умения, заложени, в хода на обучението и подготовката на курсиста, посочват от МТИТС, като така мотивират предложението за увеличаване на броя на практическите часове от 31 на 42.

Все още се наблюдават школи за обучение на кандидати за придобиване на правоспособност, които с цел да намалят разходите си не дават в пълен размер часовете или не спазват тяхната продължителност, съгласно нормативната уредба, твърдят от МТИТС. От там уточняват, че за този проблем са получили сигнали и от браншови организации в областта на обучението на кандидат-шофьорите.

Регистрирайки този проблем ИА "Автомобилна администрация" е предприела действия за преодоляването му. Извършени са били множество проверки в учебните школи съвместно с органите на МВР и НАП, при които са констатирани нарушения и са съставени актове.

Ефектът им обаче е краткотраен, тъй като изключително трудно се доказва извършването на такъв вид нарушения. Освен това отнема значителен административен капацитет, като в същото време отражението върху обществените отношения е съществено, е посочено в съобщението на МТИТС.

По тази причина ИААА смята, че въвеждането на електронен контрол на обучението ще подобри значително подготовката на кандидат-шофьорите и ще прекрати нелоялната конкуренция на недобросъвестните автошколи. Освен това ще намали административната тежест върху автошколите, поради отпадане от необходимостта бъдат проверявани на място, се казва в съобщение на МТИТС.

За прилагане на електронен контрол ИААА е сключила договор с външен изпълнител -. "Софйон" ЕООД за 28 000 лв. с ДДС. Компанията трябва да разработи концепция за контрол на практическото обучение за придобиване на правоспособност за управление на МПС.

Концепцията трябва да съдържа подходящо техническо решение за събиране и съхранение на изискуемата информация, тестване на системата в реални условия и анализ на резултатите.

След обвиненията от бранша в дух на прозрачност МТИТС публикува подписания на 18 юни 2019 г. договор със "Софйон". Компанията действително е регистрирана на адреса, на който се помещава ИААА-Благоевград, както твърдяха автоинструкторите. Това е благоевградската улица "Свети Димитър Солунски" 77А. Това обаче най-вероятно е административна сграда, тъй като на същия адрес има регистрирани и други компании, показва справка в Търговския регистър.

Компанията "Софйон" е основана през септември 2018 г. със 100 лв. капитал и неин собственик е 29-годишната Йонел Силверова Илиева.

Съгласно подписания договор "Софйон" е трябвала да изпълни договора за изработването на концепция за онлайн проследяване на практическото обучение на кандидат-шофьорите до 5 месеца, които би трябвало да са изтекли вече.

В съобщението на МТИТС обаче е посочено, че след приключване на договора, агенцията ще запознае заинтересованите страни с предложенията и ще вземе решение за прилагането на подобен модел или неговото адаптиране към предложенията на бранша.

Към настоящия момент не се предвижда допълнително таксуване на автошколите или курсистите с въвеждането на системата за контрол на обучението, посочват от МТИТС.

Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" няма сключен договор за разработване и внедряване на такава система. Изпълнението на мярката електронен контрол над обучението може да започне след съответните нормативни промени и възлагане разработване на реална система за контрол по реда на Закона за обществените поръчки, се казва в съобщението.

mediapool.bg