Кламер БГ - Бизнес новини: Енергийният министър обясни промените в БЕХ с опит за реформи

Енергийният министър обясни промените в БЕХ с опит за реформи

Бизнес

|
Вт, 09 Ноем 2021г. 18:01ч.
Енергийният министър обясни промените в БЕХ с опит за реформи

Енергийният министър обясни промените в БЕХ с опит за реформи

Допълването на борда на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) с четирима души до девет члена и назначаването на втори изпълнителен директор са единственият начин да се прибегне към реални реформи в държавната енергетиката към момента. Това заяви служебният министър на енергетиката Андрей Живков относно промените в устава на дружеството, разширяването на съвета на директорите с част от предложените през лятото нови членове при проваленото уволнение на стария борд и преминаването на един от тях – Иван Андреев, на страната на новата политическа управа.

Живков обясни пред журналисти във вторник, че е предприел стъпката, за да парира обжалването пред съда на решението за смяната на съвета на директорите от лятото.

Според него с новите членове отговорността в БЕХ ще е споделена, така че "да има контрол върху нещата, които се случват или не се случват там". Министър Живков каза, че ще изиска от новите членове до няколко седмици да представят програма и предложения за реформи. По думите му целта е дружествата от холдинга да станат по-ефективни и БЕХ да покаже визия за това как ще се включи в бъдещето развитие на зелената сделка на територията на България.

"Българският данъкоплатец и българският потребител на енергия остават на тъмно точно какво ще им се стовари този път", коментира по-рано през деня случващото си в БЕХ програмният директор и главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов пред БНР.

"Не е проблемът в броя (на членовете на борда). Проблемът е в това, че очевидно новият борд е враждебно настроен към предходния", посочи той. По думите му е налице схватка, "номер, с който да се отстрани старото ръководство".

"Липсата на информация защо се прави – каква е идеята, каква е стратегията, какво следва оттук насетне, кои ще са важните стъпки, поради които се налага да се стигне до такова враждебно "превземане" на борда на най-голямото държавно предприятие, прави нещата проблематични", смята Стефанов.

mediapool.bg