Кламер БГ - Бизнес новини: Енергетици излизат на протест за адекватна въглищна политика

Енергетици излизат на протест за адекватна въглищна политика

Бизнес

|
Вт, 12 Окт 2021г. 15:25ч.
Енергетици излизат на протест за адекватна въглищна политика

Деннис Тодоров, Грийнпийс

Около три хиляди работещи в енергийния комплекс "Марица Изток" се очаква да се съберат на жълтите павета на 13 октомври, за да внесат в Министерския съвет подписка с искане за ясна и адекватна политика за прехода на въглищните региони към по-зелена икономика. Събирането им ще започне в 12 часа, а половин час по-късно се планира да тръгне шествие от катедралата "Св. Александър Невски". То ще мине по ул. "Оборище", ул. "Георги С. Раковски", бул. "Цар Освободител", бул. "Княз Александър Дондуков" до официалния вход на Министерски съвет, съобщиха организаторите на демонстрацията – синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа".

За 13 часа се предвижда да се внесе протестна декларация в защита на комплекса по време на среща с премиера Стефан Янев. Ще бъдат внесени и подписите на 105 000 души, събрани в декларация в подкрепа на въглищната индустрия.

"Подписката започна, след като в предишния вариант на Плана за възстановяване и устойчивост, с проекта за газова централа на мястото на ТЕЦ "Марица Изток 2" до 2025 г. стана ясно, че това се планира да е срокът за затваряне на поне 1000 МВ мощност, което означава край на работата и в мините", коментира Георги Петров, председател на Националната федерация Енергетика към КНСБ, пред Mediapool.

Само преди ден обаче премиерът Стефан Янев заяви, че подадената от правителството индикативна дата за спиране на използването на въглища у нас е 2038 г., като до последно правителството ще настоява срокът всъщност да е 2040 г.

Синдикалистите обаче искат да въглищата да се използват, докато се изчерпят запасите, което Брюксел няма как да приеме и ясни знаци за това дадоха и Европейската комисия, и служебното правителство.

Според Петров, при сегашните цени на природния газ, е икономически нецелесъобразно и немислимо да се залага на проект за газова централа за финансиране от ЕК, а за възобновяемите мощности посочи, че не са стабилен източник за енергия, дори и при изграждането им със системи за съхранение на част от произвежданата от тях електроенергия.

Той смята, че за справяне в енергийната криза на европейско ниво трябва се работи през въглеродните емисии, които вече надхвърлят 60 евро за тон и се очаква догодина да станат 150 евро.

"При тези цени на въглеродните емисии няма нужда дори да се записва точен срок за спиране на въглищните централи, те стават автоматично неработещи", посочи Петров.

По думите му исканията на въглищната индустрия са "правителството да седне сериозно и да се занимае с проблемите на енергетиката и зеления преход".

Той обяви, че на протеста няма да има само работници от държавните дружества ТЕЦ "Марица Изток 2" и Мини "Марица Изток", а от двете американски централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3", както и заети във фирми, които работят съпътстващо за въглищната индустрия.

Исканията на миньори и енергетици са подкрепени от партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН), която разпространи декларация в тяхна защита.

Според политическата формация затварянето на въглищните централи преди 2038 г. е "особено притеснително в контекста на задълбочаващата се енергийна криза в Европа и в страната, чието развитие е непредсказуемо и може да ни причини необратими икономически щети".

"В тази връзка трябва да споменем и обстоятелството, че редица страни членки на ЕС ускорено пускат повторно в експлоатация спрени въглищни централи като основна антикризисна мярка", се казва в изпратената до медиите декларация на Консултативния съвет "Енергетика" към ИТН.

Според партията има четири причини да не се подкрепи подхода на страната ни.

"Налагането на принудено решение с толкова кратък срок без анализ на състоянието и последствията за националния мощностен и енергиен баланс за период от 15-20 години е недопустимо. То е рисково и е в нарушение на основни европейски принципи и стандарти за енергийно планиране", пише в декларацията на ИТН. Налагането на такова ускорено решение е и нарушение на основното човешко право на труд на работещите в комплекса, смята партията на Трифонов.

"Приложението на такова решение без предлагане на алтернативна заетост на тези хора е основание за завеждане на дело пред Европейския съд за правата на човека и ние ще подкрепим и консултираме всяка организирана инициатива на работещите в минните региони в България в тази връзка", се заявява в декларацията.

От ИТН посочват, че въглищните централи в България ще бъдат изведени от експлоатация един ден, но това ще стане само въз основа на национален консенсус и тогава, когато те станат неконкурентни и ненужни за енергийния баланс на страната. "Днес такова решение е недопустимо и застрашава енергийната и националната сигурност на страната", посочват от партията.

Според нея "съществуват възможности за омекотяване на последствията от тази криза на европейско ниво посредством частично компенсиране на основните причини: въздействието на изкуствено създадения дефицит на природен газ и необоснованият ръст на цените на въглеродни емисии през 2021 година. От ИТН декларират, че имат разработен такъв план за действия и ще го предложат на ЕК чрез българското правителство, но не дават подробности какво се предлага в него.

mediapool.bg