Кламер БГ - Бизнес новини: Ексшефове на енергийния регулатор отиват на съд

Ексшефове на енергийния регулатор отиват на съд

Бизнес

|
Ср, 28 Юни 2017г. 17:36ч.
Ексшефове на енергийния регулатор отиват на съд

Двама бивши председатели на енергийния регулатор се сдобиха с обвинения за престъпления по служба и им е наложена мярка за неотклонение "подписка", съобщиха от прокуратурата в сряда.

На назначения и уволнен от първото правителство на Бойко Борисов Ангел Семерджиев се търси наказателна отговорност заради това, че не е предприел нищо по внесена от частната компания "Овергаз" жалба срещу държавния газов оператор "Булгартрансгаз", че не дава достъп до преносната мрежа. Така случаят стигна до Еврокомисията, която може да глоби дружеството с над 200 млн. евро.

Светла Тодорова, която престоя на поста председател на тогавашната Държавна комисия за енергийно и водно регулиране, а днес е член на сегашния състав на Комисията за енергийно и водно регулиране е обвинена, че като е отменила решение на регулатора за намаление на такси и цени на газа е облагодетелствала 26 частни газови компании, сред които са и такива на "Овергаз".

И двамата са заплашени от затвор от 1 до 8 години, ако обвиненията бъдат доказани в съда.

От прокуратурата поясняват, че като шеф на комисията Семерджиев е трябвало да предприеме действия по внесена на 20 януари 2011 г. от "Овергаз Инк“ жалба срещу "Булгартрансгаз“, че не дава достъп на частното дружество до газопреносната система и до газохранилището в Чирен. В установения двумесечен срок преписката не е внесена на закрито заседание на комисията и така Семерджиев е нарушил служебните си задължения. Отделно той не е проконтролирал дали държавният газов оператор спазва задължението си да осигурява достъп до мрежата си.

Бездействието на регулатора провокира "Овергаз" да подаде жалба в Еврокомисията, която започна наказателна процедура за злоупотреба с монопол срещу "Булгартрансгаз", срещу газовия държавен доставчик "Булгаргаз" и техния собственик "Българския енергиен холдинг". Сега се чака решението на Брюксел за санкция или отстъпки от страна на държавните фирми и продажба на част от акциите на "Булгартрансгаз". Коментира се еднократна глоба от 200 до 300 млн. евро и принудителни мерки, които според обвинението

ще доведат до "немаловажни вредни последици, изразяващи се във финансови щети и дестабилизиране на функциите" на трите държавни дружества. Отделно щели да бъдат застрашени финансово-икономическата сигурност на енергийната система и националната сигурност на страната.

При Светла Тодорова разследването е установило, че инициирала отмяната на решение на регулатора от 1 април 2014 г. за намаление на цените на 26 частни газови фирми за пренос на природен газ през газоразпределителната мрежа и тарифите, по които да те продават газ на клиентите си. Така тя била набавила облага за "Овергаз Изток“ АД, "Овергаз Запад“ АД, "Софиягаз“ ЕАД, "Овергаз Юг“ АД, "Овергаз север“ АД, "Газинженеринг“ ООД, "Прима газ“ АД, "Каварна газ“ ООД, "Комекес“ АД, "Рила газ“ ЕАД, "Промишлено газоснабдяване“ ООД, "Камено-газ“ ЕООД, "Неврокоп газ“ АД, "Балкангаз 2000“ АД, "Добруджа газ“ АД, "Консорциум Варна Про Енерджи“ ООД, "ЧТК“ АД, "Костинбродгаз“ ООД, "Свиленград-газ“ АД, "Правецгаз 1“ АД, "ТЕЦЕКО“ ЕООД, "Ситигаз България“ ЕАД, "Карлово Газ“ ООД, "Кнежа газ“ ООД, "Севлиевогаз – 2000“ АД, "Си Ен Джи Марица ООД.

Светла Тодорова не била изпълнила служебните си задължения да свика заседание за откриване на съответното производство по изменените на газовите цени.

Доколкото от държавното обвинение не казват от съда да е поискано отстраняване на Тодорова от длъжност, тя вероятно ще продължи работата си като член на КЕВР.

От прокуратурата напомнят, че се разследва и сегашният състав на енергийния регулатор за начина на определянето на цените на газа и парното в страната, както и на водата в София от началото на април 2017 г., както и дали комисията е проверила извършени ли са заявените от газоразпределителните дружествата в бизнесплановете им инвестиции.

mediapool.bg