Кламер БГ - Бизнес новини: Експерти искат национален орган за счетоводство

Експерти искат национален орган за счетоводство

Бизнес

|
Вт, 16 Окт 2018г. 13:45ч.
Експерти искат национален орган за счетоводство

У нас трябва да се създаде национален съвещателен орган за обсъждане на въпроси от счетоводната реформа. За това настоява Институтът на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС).

Важни въпроси за бранша според ИДЕС са развитието на националните счетоводни стандарти, къде ще се постави границата между тях и международните счетоводни стандарти, приложимите стандарти за финансово отчитане в публичния сектор, съвместните одити и др.

Председателят на управата на ИДЕС Васко Райчев засегна и проблемната тема със законовите изисквания за независим финансов одит.

От няколко месеца насам Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) настоява да отпадне задължението за одитиране на годишните финансови отчети на малките фирми. Според бизнеса в Закона за счетоводството под "лобистки" натиск е вкарано задължението за одит на малките дружества.

"Годишните финансови отчети на малките предприятия не следва да подлежат на задължение за извършване на одит, тъй като одитът може да представлява значителна административна тежест за тази категория предприятия, като същевременно в много от малките предприятия едни и същи лица са както акционери, така и управители, и затова не се нуждаят особено от това трета страна да гарантира достоверността на финансовите отчети", смятат работодателите. Те предлагат редакция на чл. 37 от Закона за счетоводството, така че да се разшири кръгът от малки предприятия, които са изключени от задължението за независим финансов одит. В момента изискването важи за дружества с балансова стойност на активите от поне 2 млн. лв. и нетни приходи от продажби от най-малко 4 млн. лв., докато бизнесът предлага праговете да се качат съответно на 4 млн. лв. и 8 млн. лв. Работодателите критикуват и текста, според който акционерните и командитните дружества са длъжни да одитират отчетите си независимо от големината на фирмата, а само по силата на правната си форма.

По думите на председателя на управата на ИДЕС Васко Райчев в дискусията за независимия финансов одит трябва да участват всички заинтересовани лица, а не "отделни идеи да се появяват ад хок в общественото пространство".

Финансовото отчитане не трябва да се разбира като административна тежест, посочи Райчев и допълни, че то е начин на комуникация в света на бизнеса. И колкото по-правдива и надеждна е финансовата информация, толкова по-пълноценен ще е този процес, смята той.

"Праговете за задължителен финансов одит в България са уместни, прилагат се повече от 15 години", посочи Райчев.

Предложението за вдигане на праговете не почива на конкретни данни, смята и зам.-председателят на института Велин Филипов. По думите му сегашните прагове са напълно адекватни на икономическата ситуация в страната. За 2017 г. са били направени малко над 15 000 одита при около 200 000 - 300 000 действащи фирми, посочиха от института.

mediapool.bg