Кламер БГ - Бизнес новини: ЕС ще тегли общ дълг, България участва с гаранции за 107 млн. евро

ЕС ще тегли общ дълг, България участва с гаранции за 107 млн. евро

Бизнес

|
Пет, 22 Май 2020г. 17:35ч.
ЕС ще тегли общ дълг, България участва с гаранции за 107 млн. евро

България ще участва в тегленето на общ дълг на Европейския съюз, като за целта ще издаде държавни гаранции в размер на приблизително 107 млн. евро.

Целта е да се финансира одобрената тази седмица от Съвета на финансовите министри (ЕКОФИН) програма за запазване на заетостта SURE, която бе лансирана от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заради кризата с Covid-19.

Това става ясно от отговори до Mediapool на пресцентъра на Министерството на финансите.

Европейската комисия, която според договорите за ЕС има правомощие да тегли дълг, смята да набере 100 млрд. евро от финансовите пазари, за да финансира мярката. Тъй като кредитният рейтинг на ЕС е висок (ААА), той ще изтегли парите при много по-добри лихви в сравнение с повечето държави, които имат по-ниски рейтинги. За целта обаче всяка една от 27-те държави трябва да издаде държавни гаранции за дълга в общ размер на 25 млрд. евро, тъй като бюджетът на ЕС няма перо, чрез което да се финансира програмата SURE на този етап.

От МФ уточниха, че размерът на изискуемата гаранция от дадена държава ще бъде пропорционален на дела на брутния ѝ национален доход (БНД) в този на ЕС "Максималният размер на ангажимент от България за предоставяне на гаранция е приблизително 107 млн. евро или 0.4% от БНД на ЕС", уточниха от финансовото министерство.

Ведомството счита, че няма почти никакъв риск България да загуби тези средства. "Активирането на гаранциите ще става само в случай на поискване от страна на ЕК, едва след като държавата бенефициент на помощта не погаси част или цялото си задължение по инструмента и ЕК няма достатъчно ресурси да върне заетите на капиталовия пазар средства, като вероятността за реализиране на тази хипотеза (очакваната загуба) клони към нула", посочиха от МФ.

След като набере финансирането, ЕК ще го предоставя на държавите членки под формата на заеми за финансиране на програми за запазване на заетост в кризата, подобни на функциониращата у нас схема 60/40.

Въпреки че българската схема вече е финансирата с 1 млрд. лв. от бюджета, няма теоретична пречка България да поиска евтино финансиране за подкрепа на фискалния резерв. "България има възможност да кандидатства за евентуални заеми по инструмента", посочиха от МФ.

Освен за мерки за запазване на заетостта заемът ще може да се харчи и за здравни мерки на работното място с цел безопасност на труда.

Очакванията са програмата SURE да заработи реално чак през есента, защото предоставянето на държавните гаранции е бавен процес. България ще подпише двустранен международен договор с ЕК за гаранциите, което значи, че те трябва да бъдат ратифицирани от Народното събрание.

mediapool.bg