Кламер БГ - Бизнес новини: Над месец върви смяна на собствеността на газа в Чирен

Над месец върви смяна на собствеността на газа в Чирен

Бизнес

|
Четв, 07 Апр 2022г. 12:39ч.
Над месец върви смяна на собствеността на газа в Чирен

Над месец върви смяна на собствеността на газа в Чирен

Повече от месец собствеността на съхраняваните количества природен газ в хранилището в Чирен може да бъде сменяна анонимно в сделки през платформата за търговия на дружеството "Газов хъб Балкан", което е дъщерно на държавния оператор на газохранилището и на газопреносната мрежа на България – "Булгартрансгаз" (БТГ).

Според някои играчи на българския газов пазар възможността фирми с такива запаси да могат да продават нагнетени количества на други компании с капацитет в хранилището позволява спекулации. Причината е, че евтините количества от запасите впоследствие могат да бъдат предоставени на посредници, които ги продават на борсата по-скъпо.

Други обаче смятат за нормално да се търси купувач на вкарани в "Чирен" обеми по договори с прогнозни заявки, които след това по различни причини не са ползвани и остават излишък. Още повече, "Булгартрансгаз" иска в края на добивния сезон, който по изключение тази година е 30 април, а не 31 март, количествата да са на нула, за да започне запълването на съоръжението и капацитетът му да не се блокира от доставчици с цел манипулации на пазара. Те също допускат борсови спекулации в търсене на печалба от страна на ползвателите на газохранилището, които за отиващия си сезон за съхранение са били 13. Най-големият дял от съоръжението ползва държавният доставчик "Булгаргаз".

Според ръководството на "Газов хъб Балкан" сделките по вътрешна смяна на собствеността на газа са "утвърдена във времето практика, удобен, бърз и ефективен начин, чрез който се преодоляват и редица административни спънки и чрез който се достига до максимална утилизация на хранилищата, при оптимални приходи за съответния оператор".

От въвеждането на новия продукт на държавната газова борса на 28 февруари досега са сключени три сделки за смяната на собствеността на нагнетените в съоръжението запаси за 37 500 МВтч. Сред тях обаче не е "Булгаргаз", който е отговорен за снабдяването на промишлеността, топлофикационните и газоразпределителните дружества, заявиха от газовия хъб за Mediapool.

Според тихомълком публикуваното от оператора на газовата борса съобщение, от 28 февруари 2022 г. се обявява нова точка за търговия – UGSChiren. На нея вече се предлага размяна на запасите както в рамките на същия и следващия ден, така и за седмица, месец, тримесечие и година.

От "Газов хъб Балкан" (ГХБ) обясниха, че въвеждането на продукта е станало след проявен интерес от страна на притежатели на запаси в газохранилището "Чирен" да си разменят обеми с помощта на анонимната търговия на платформата на държавното дружество.

Според ГХБ така се позволява в електронна среда смяна на количества между фирми, притежаващи разпределен от БТГ капацитет в хранилището, при прозрачни и равнопоставени условия, без необходимост от предварителна комуникация. Единственото условие за допускане до търговия на екран е търговецът да притежава разпределен капацитет за съхранение и количества природен газ в "Чирен" за съответния период на продукта. Ако се установи, че не е имал такъв, сделките се отменят.

"Добавянето на тази услуга на пазара на ГХБ осигурява допълнителни възможности за пазарните участници, в т.ч. от гледна точка на анонимност на сделките по смяна на собствеността на природен газ, съхранен в подземното газово хранилище (ПГХ) "Чирен", аргументира се операторът на борсата. Той допълва, че според одобрените му от енергийния регулатор правила за работа може да добавя, изтегля, спира или променя вече обявени продукти на борсата, без да съгласува това с "Булгартрансгаз" или КЕВР. Това се отнася за продукти извън краткосрочните стандартизирани продукти, определени в Регламент 2014/312.

В Европа електронната търговия с газ и деривати, в т. ч. търговия, свързана с хранилища, е утвърдена във времето практика, удобен, бърз и ефективен начин, чрез който се преодоляват и редица административни спънки и чрез който се достига до максимална утилизация на хранилищата, при оптимални приходи за съответния оператор, посочват още от ГХБ. Дружеството разяснява, че във Франция, Германия и Австрия например има специална платформа за услугите по съхранение, която се управлява от оператора на съоръжението, а в Испания, Португалия и Украйна този процес е организиран от борса.

"В България, при наличието на платформа за търговия, която разполага с техническа възможност за добавяне на различни точки за смяна на собствеността – например Виртуална търговска точка, точка ПГХ, локални точки и т. н., най-логичната стъпка е добавянето на тази услуга на платформата на ГХБ", заявяват от дружеството.

То посочва, че досега са били сключени три сделки по размяна на 37 500 МВтч запаси, но не разкрива кои са участвалите в тях компании. Причините са в анонимния характер на търговията и защото това е чувствителна търговска информация, според правилата за работа на газовата борса.

Сред тези дружества обаче не е "Булгаргаз", заявиха от хъба.

Относно съмненията на пазарни играчи, че новият продукт може да се използва за последваща продажба на тези количества на свободния пазар, от ГХБ коментират, че купувачите с капацитет в "Чирен" са свободни да ползват придобитите нагнетени вече количества както искат, стига да спазват борсовите правила и правилата на оператора на газохранилището и на газопреносната мрежа БТГ.

От хъба твърдят, че осъществяват както превантивен контрол на действията на своите членове, така и последващ с оглед недопускането на нарушения на пазарните правила и пазарни злоупотреби, както е определено от българското и европейското законодателство. Услугите на точка UGS Chiren не правят изключение от този процес, заявяват от ГХБ.

mediapool.bg