Кламер БГ - Бизнес новини: ЕК ще позволи регулирани цени на тока под себестойност и за малки фирми

ЕК ще позволи регулирани цени на тока под себестойност и за малки фирми

Бизнес

|
Ср, 14 Септ 2022г. 17:03ч.
ЕК ще позволи регулирани цени на тока под себестойност и за малки фирми

ЕК ще позволи регулирани цени на тока под себестойност и за малки фирми

Европейската комисия представи в сряда предложението си за спешна намеса на европейските енергийни пазари заради драстично повишение на цените. Сред тях са изземане на приходите на всички видове електроцентрали, освен газовите, при продажби на електроенергията им на цени над 180 евро/Мвтч като средствата ще се насочват към уязвимите потребители. Ако петролни, газови и въгледобивни компании отчетат ръст на печалбите си за 2022 г. с повече от 20 процента спрямо последните три години, тези средства също ще се отнемат в полза на най-засегнатите клиенти в бита и предприятията. Предвижда се също така регулираните цени на тока да са по-ниски от себестойността им, както и от тези защитени тарифи да могат да се възползват малките и средни предприятия. Предлагат се и задължителни икономии на електроенергията в часовете пик през зимата.

Според Европейската комисия тези мерки ще доведат до успокояване и уравновесяване на пазара.

Свиване консумацията на ток в часове пик с 5%

Намерението е потребителите да бъдат задължени да свалят консумацията на ток с 5% в онези часове от денонощието, когато е най-високо потребление и производството на енергия от газ оказва най-значително въздействие върху цената. От държавите членки ще се изисква да набележат 10% от часовете с предвидената най-висока цена и да намалят потреблението през тези пикови часове. Комисията предлага също така държавите членки да си поставят за цел до 31 март 2023 г. да намалят цялостното търсене на електроенергия най-малко с 10%, информират от Брюксел.

Страните сами ще могат да решат кои са подходящите за тях мерки за постигане на тази цел, като те може да включват финансова компенсация. Намаляването на търсенето в пиковите часове ще доведе до намаляване на потреблението на газ с 1,2 милиарда кубични метра през зимата. Повишаването на енергийната ефективност също има ключова роля за изпълнението на ангажиментите ни по Европейския зелен пакт в областта на климата, смятат от ЕК.

Изземане горницата на приходите над 180 евро/МВтч

Централи, използващи възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия и лигнит, в момента реализират извънредни приходи с относително стабилни оперативни разходи, тъй като работата на скъпоструващите електроцентрали, работещи с газ, доведе до покачване на цената на едро на електроенергията. Затова ЕК предлага горната граница на приходите на производителите с подпределни цени да се определи на 180 евро/MВтч. Това ще позволи на производителите да покрият своите инвестиционни и оперативни разходи, без да се пречи на инвестициите в нови мощности в съответствие с европейските цели за 2030 г. и 2050 г. в областта на енергетиката и климата.

Приходите над предложените 180 евро/МВтч ще се събират от държавите членки и ще се използват за подпомагане на потребителите на енергия да намалят сметките си. Държавите членки, търгуващи с електроенергия, се насърчават, в дух на солидарност, да сключват двустранни споразумения за солидарност за поделяне на част от приходите от подпределните цени, събирани от държавата производител, в полза на крайните потребители в държавата членка с ниско производство на електроенергия. Тези споразумения се предвижда да се сключват до 1 декември 2022 г., когато нетният внос на електроенергия на държава членка от съседна държава е най-малко 100%.

Временна вноска при печалби с ръст над 20%

Еврокомисията предлага също така временна солидарна вноска върху извънредните печалби, генерирани от дейности в нефтения, газовия, въгледобивния и нефтопреработвателния сектор, които не попадат в обхвата на определената горна граница на приходите за производителите с подпределни цени. Тази временна по своя характер вноска ще запази инвестиционния стимул за екологичен преход. Тя ще бъде събирана от държавите членки върху печалбата за 2022 г., ако тя се е увеличила с над 20 % от средната печалба за предходните три години. Приходите ще бъдат събирани от държавите членки и пренасочвани към потребителите на енергия, най-вече уязвими домакинства, тежко засегнати дружества и енергоемки отрасли. Държавите членки могат също така да финансират трансгранични проекти, отговарящи на целите на плана REPowerEU, или да използват част от приходите за цялостно финансиране на мерки за защита на заетостта или насърчаване на инвестициите във възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност.

Комисията, която досега винаги е подкрепяла освобождаването на цените на тока и така, сега за пръв път ще позволи определянето на регулирани цени под себестойността на електроенергията и ще разшири обхвата на определяните от държавата цени, така че да бъдат включени и малките и средните предприятия.

"Продължаваме да сме единни срещу употребата от страна на Путин на доставките на газ като оръжие и да гарантираме, че в тези извънредно необичайни времена въздействието на високите цени на газа върху разходите ни за електроенергия ще бъде сведено до минимум", заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на Колегиума на Еврокомисията.

"Тези безпрецедентни мерки са необходим отговор на недостига на енергийни доставки и високите цени на енергията в Европа. Намаляването на потреблението е от ключово значение за цялостния успех на тези мерки: сметките за енергия ще са по-ниски, слага се край на възможността Путин да използва енергийните си ресурси, намаляват се емисиите и се помага за възстановяването на баланса на енергийния пазар. Въвеждането на горна граница за прекомерно високите приходи ще допринесе за повече солидарност от страна на енергийните дружества с извънредни печалби с техните клиенти, които са поставени в трудна ситуация. Преди всичко обаче тази криза ясно доказва, че епохата на евтините изкопаеми горива е приключила и че трябва да ускорим преминаването към произвеждана на родна земя енергия от възобновяеми източници", посочи Франс Тимерманс, изпълнителен заместник-председател на ЕК.

"В тези изключително трудни за толкова много хора времена дружествата, работещи с изкопаеми горива, се радват на необичайно високи печалби. Поради това е важно те да дадат своя дял за подпомагане на уязвимите домакинства и силно засегнатите сектори. Освен това така ще допринесат за предвижданите големи инвестиции в източници на възобновяема енергия и в енергийна ефективност", допълни еврокомисарят по въпросите на икономиката Паоло Джентилони.

Още повече ВЕИ и енергийна ефективност до 2030 г.

Междувременно Европейският парламент гласува за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в крайното потребление на енергия в ЕС до 45% до 2030 г., в рамките на преразглеждането на Директивата за възобновяемата енергия - цел, подкрепена и от Европейската комисия в рамките на нейния пакет "RepowerEU".

В транспортния сектор внедряването на ВЕИ трябва да доведе до 16% намаление на емисиите на парникови газове чрез използването на по-голям дял от съвременни биогорива и по-амбициозна квота за възобновяеми горива от небиологичен произход, като например водород. Индустрията следва да увеличи използването на ВЕИ с 1.9 процентни пункта годишно, а топлофикационните мрежи - с 2.3 пункта.

Всяка държава членка ще трябва да разработи два трансгранични проекта за разширяване на зелената електроенергия. Държавите членки с годишно потребление на електроенергия над 100 TВтч, ще трябва да развият трети проект до 2030 г.

Евродепутатите приеха и изменения, призоваващи за постепенно намаляване на дела на първичната дървесина, считана за енергия от възобновяеми източници.

С отделно гласуване в сряда членовете на ЕП повишиха целта на ЕС за намаляване на крайното и първичното енергийно потребление, така че държавите членки трябва колективно да гарантират, че крайното потребление на енергия ще бъде намалено с най-малко 40% до 2030 г. и с 42.5 % в първичното енергийно потребление в сравнение с прогнозите за 2007 г. Това съответства съответно на 740 и 960 милиона тона нефтен еквивалент (млн. т н.е./Mtoe) за крайното и първичното енергийно потребление. Държавите членки следва да определят задължителен национален принос за постигането на тези цели.

"Само разширяването на енергията от възобновяеми източници означава истинска независимост", заяви Маркус Пипер (ЕНП, Германия), водещ член на ЕП по отношение на Директивата за енергията от възобновяеми източници.

"Намираме се в криза, в която Путин спира газа. Един от най-ефективните отговори на този въпрос е енергийната ефективност. Днес Парламентът гласува за амбициозни и обвързващи цели за енергийна ефективност за ЕС и за отделните държави членки", заяви Нилс Фулсанг, (С&Д, Дания) докладчик по директивата за енергийната ефективност.

mediapool.bg