Кламер БГ - Бизнес новини: ЕК стартира мегареформа на митниците, вносът под 150 евро ще се облага с мито

ЕК стартира мегареформа на митниците, вносът под 150 евро ще се облага с мито

Бизнес

|
Ср, 17 Май 2023г. 15:15ч.
ЕК стартира мегареформа на митниците, вносът под 150 евро ще се облага с мито

Снимка: Архив

Европейската комисия представи в сряда най-всеобхватната реформа на митническия съюз на ЕС, откакто той е създаден през 1968 г. Една от идеите е стоките до 150 евро, които се внасят от трети страни и в момента се облагат само с ДДС, да се облагат и с мито.

До средата на 2021 г. България беше освободила от мито и ДДС най-дребните вносни стоки – на стойност до 15 евро. Оттогава насам те се облагат с ДДС, но са без мито, ако стойността им е до 150 евро.

Според Еврокомисията обаче от освобождаването прекомерно се възползват измамници и съюзът губи сериозни приходи. "За да се избегнат вносните мита, до 65% от тези пратки се внасят в ЕС на занижена стойност", посочи комисията.

От Агенция "Митници" обясниха, че чисто процедурно едва ли ще има особени промени за крайните потребители в митническите декларации и другите документи за оформянето на вноса. Всичко обаче зависи от вида на стоката и от дестинацията, от която се внася.

ЕК предлага още опростено изчисляване на митата за най-често срещаните евтини стоки от държавите извън ЕС, като хилядите възможни категории мита се свеждат до четири. Според ЕК новият режим за електронна търговия може да донесе допълнителни митнически приходи за 1 млрд. евро годишно.

За бизнеса също се предлага драстично опростяване на митническите процедури. Мярката е в изпълнение на поставената от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен цел за намаляване на административната тежест с 25 %.

Промените ще заменят обичайните митнически заявления с основан на данни подход към надзора на вноса. Митническите власти ще разполагат с възможности да извършват правилна оценка на вноса и да го спират при заплахи за икономиката и обществото.

ЕК отбелязва, че има огромен ръст на обема на търговията, особено онлайн, бързо нараства броят европейските изисквания, чието изпълнение трябва да бъде проверено на границата, налице са и геополитически промени.

Затова комисията предлага да бъде създаден нов Митнически орган на ЕС, който да упражнява надзор върху център за европейски митнически данни като двигател на новата система. С течение на времето центърът за данни ще замени съществуващата митническа ИТ инфраструктура в държавите членки, като по този начин ще им спести до 2 млрд. евро годишно от оперативни разходи. Новият орган ще спомогне също така за разработването на по-добър подход на ЕС към управлението на риска и митническите проверки.

"Тази авангардна технология ще събира данните, предоставяни от предприятията, и - с помощта на машинно самообучение, изкуствен интелект и човешка намеса - ще предоставя на органите 360-градусов преглед на веригите на доставки и движението на стоките", изтъква ЕК.

В същото време вносителите в ЕС ще могат да въвеждат всички данни за своите стоки и вериги на доставки онлайн в единен портал. Те ще трябва да подават само веднъж данни за множество пратки. Най-надеждните търговци ще имат статус "Trust and Check" ("доверени и проверени") и ще могат да освобождават своите стоки за търговия в ЕС без активна митническа намеса.

"Това ново партньорство с бизнеса е първо по рода си в света. То е мощен нов инструмент в подкрепа на предприятията от ЕС, търговията и стратегическата автономност на ЕС. Центърът за митнически данни на ЕС ще позволи в ЕС да бъдат внасяни стоки с минимална намеса на митническите органи, без да се прави компромис с изискванията за безопасност, сигурност или за борба с измамите", твърди ЕК.

Предвижда се през 2028 г. центърът за данни да започне да се използва за пратки, обработвани в рамките на електронната търговия, а през 2032 г. - и за другите вносители, на доброволна основа. Отличените търговци ще могат да оформят целия си внос пред митническите власти на държавата от ЕС, където са установени, независимо от мястото на внос в ЕС. През 2035 г. ще бъде извършена оценка дали тази възможност може да обхване всички търговци, когато използването на центъра стане задължително през 2038 г.

Всички държави от ЕС ще разполагат с достъп до данните в реално време и ще могат да събират на едно място информация, за да реагират по-бързо и по-ефективно на рисковете, твърди комисията. За оценка и наблюдение на данните и за предвиждане на проблемите ще се използва изкуствен интелект. Новият подход се очаква да осигури правилното събиране на митата и данъците.

Новият режим ще подобри значително сътрудничеството между митниците и органите за надзор на пазара и правоприлагащите органи, както на равнището на ЕС, така и на национално равнище, включително чрез обмен на информация с помощта на центъра за митнически данни.

Ако предложенията бъдат утвърдени, онлайн платформите ще получат ключова роля да следят, че продаваните чрез тях стоки в ЕС следват всички митнически задължения, че митата и ДДС се плащат при покупката, че стоките са безопасни и в съответствие с европейските изисквания за опазване на околната среда. За сравнение, в момента отговорността пада върху отделния потребител и превозвачите. Реформата предвижда платформите ще бъдат отговорни за това да гарантират, че митата и ДДС се заплащат при покупката, така че потребителите вече да не се сблъскват със скрити такси или неочаквана документация при пристигането на колета. "Когато онлайн платформите са официалните вносители, потребителите в ЕС могат да бъдат уверени, че всички мита са платени и че техните покупки са безопасни и в съответствие със стандартите на ЕС в областта на околната среда, безопасността и етиката", коментира ЕК.

След представянето на промените те ще бъдат изпратени за одобрение на Европейския парламент и на Съвета на ЕС.

mediapool.bg