Кламер БГ - Бизнес новини: Държавната ТЕЦ е заплашена от несъстоятелност

Държавната ТЕЦ е заплашена от несъстоятелност

Бизнес

|
Четв, 14 Март 2019г. 13:55ч.
Държавната ТЕЦ е заплашена от несъстоятелност

Държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" е заплашена от процедура по несъстоятелност още през следващата година, ако Европейската комисия не одобри преоформянето на неин дълг към собственика й "Български енергиен холдинг" (БЕХ) в увеличение на уставния капитал на дружеството. Това коментира изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов пред журналисти в четвъртък. Той присъстваше на годишния форум на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, посветен точно на проблемите пред отрасъла, породени от повишените европейски екоизисквания към въглищните централи.

Иванов посочи, че Министерството на енергетиката е внесло в българското представителство на Европейската комисия писмо, което ще бъде заведено в главна дирекция "Конкуренция" за одобряване на намерение на БЕХ да увеличи капитала на държавната топлоцентрала. По предварителни данни тя завършва 2018 г. на загуба от 330 млн. лв., а дълговете й надхвърлят 1.2 млрд. лв., от които близо 1 млрд. лв. за заеми, отпуснати от компанията майка. За януари 2019 г. обаче централата отчита 10 млн. лв. печалба, което се дължи на драстичното повишаване на цените в борсовата търговия с ток дори над 200 лв./МВтч в някои дни, заради малкото предлагане и голямото търсене. В последните две седмици обаче пазарната цена се движи между 55 и 90 лв., а Иванов призна, че държавната централа има смисъл да играе на борсата само при цени над 120 лв.

Тъй като вдигането на капитала на централата принципно е държавна помощ се очаква произнасянето на Брюксел по нея и веднага щом се получи нотификацията ще се задейства процедурата по капитализиране на ТЕЦ "Марица Изток 2", каза шефът на БЕХ,

"На работна среща сме индикирали пред Европейската комисия намерение за вдигане на капитала с около 600 млн. лв. Говорим за преоформяне на дълг като капитал – суап", обясни той.

Ще получи ли допълнителен живот мощността?

"Целим да дадем допълнителен живот на електроцентралата, защото иначе още следващата година тя ще е в хипотеза за несъстоятелност и ръководството на централата трябва да обяви такава", посочи Иванов.

Той допълни, че останалите дългове на въглищната централа към собственика й БЕХ ще бъдат предоговорени с нов давностен срок. "В рамките на процедурата за увеличаване на капитала ще се опитаме да направим така, че ТЕЦ "Марица Изток 2" на пазарен принцип да изкарва достатъчно пари", каза още принципалът на дружеството.

"За съжаление оптимизацията на разходите при тези цени на въглеродните емисии решава много малка част от проблемите на ТЕЦ-а. За мен е по-важно да мислим за перспектива, която позволява на целия сектор да генерира приходи, защото от декевмври 2018 г беше променена директивата, която казва на какви изисквания трябва да отговарят централите, които предлагат услуги за капацитет, или студен резерв в нашия случай, и новото задължение е 350 гр/кВтч. Това е далеч от емисиите на всяка една централа, която работи у нас", коментира Иванов.

Спасението е в нов механизъм за капацитети

Според него е удачно да се мисли за вариант, в който за години напред у нас да заработи механизъм за плащане на всички електроцентрали за поддържане на капацитет, каквато европейска практика съществува и удачно се прилага в много държави от Европейската комисия след одобрение от нейна страна.

Сроковете за нотифициране на такъв механизъм обаче изтича до края на 2019 г., а Иванов посочи, че той няма информация да сме започнали такава процедура. По думите му е "важно да се реши кой е най-удачният механизъм за прилагане у нас, тъй като на въглищните централи се падат

40-45 на сто от вътрешното потребление в страната". "Говорейки за ТЕЦ Марица Изток 2", няма как да се затворим очите за останалите централи", допълни той и уточни, че "търсенето на решение, насочено към всички производители на електроенергия, би било по-лесно прието от ЕК и по-ефективно за отрасъла".

Иванов обаче призна, че всички варианти за спасяване на държавната въглищна централа, която е една от големите енергийни мощности в страната и сред основните работодатели в Старозагорско, минават пред държавна помощ с одобрението на Брюксел.

БЕХ вероятно ще купи и тази година СО2 квотите за централата си

Той допълни още, че ако ТЕЦ "Марица Изток 2" не е способна да си плати със собствени средства и тази година парниковите емисии, които й позволяват да работи в границите на разрешеното й от екоминистерството замърсяване на въздуха, БЕХ ще покрие този ангажимент. Холдингът реално купува в последните три години въглеродните емисии, които дружеството трябва да заведе в националния регистър, ако не иска да бъде санкционирано със солени глоби за превишаване на нормите за замърсяване на въздуха.

Иванов коментира и предприетото от БЕХ и дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" обжалване пред Съда на Европейския съюз на наложената от ЕК глоба срещу трите компании за над 77 млн. евро, заради злоупотреба с господстващото си положение на вътрешния пазар и недопускане на конкуренти до газопреносната мрежа на страната и до газовото хранилище в Чирен.

По обжалването на газовата глоба банковата гаранция била по-евтина от плащането й

Вече стана ясно, че БЕХ и "Булгаргаз" вместо да платят глобата, докато тече обжалването й, ще внесат банкова гаранции за своя размер на наказанието -

51.378 млн. евро, чрез предоставена им от ИНГ Банк гаранция

"На ИНГ Банк ще се плащат такси за ползването на банковата гаранция, чийто размер е търговска тайна, но това ще е по-евтино от плащането на глобата кеш. Принципно парите ги имаме, но за "Булгартрансгаз" този свободен ресурс е необходим за плановете за разширение на газовата мрежа. Вместо да се плаща 3.5 процента лихва, както при последната ни облигация, по-евтино е да се плащат таксите за банковата гаранция, отколкото да се плати кеш", каза Иванов.

Той припомни, че "Булгартрансгаз" провежда отделна процедура за своя дял от глобата, който е над 25.6 млн. евро и дружеството вече би трябвало да е поканило за сключване на договори с трите банки, които да предложили най-добрите условия.

Шефът на БЕХ каза, че според статистиката на техния консултант по заведеното дело -

"Уайнт едн Кейс", която редовно работи за правителството ни по енергийни спорове, продължителността на разглеждането на подобна жалба в Съда на Европейския съюз на една инстанция е 3-4 години.

mediapool.bg