Кламер БГ - Бизнес новини: Държавата няма да събере планираните приходи от ДДС тази година

Държавата няма да събере планираните приходи от ДДС тази година

Бизнес

|
Пет, 02 Дек 2022г. 17:14ч.
Държавата няма да събере планираните приходи от ДДС тази година

Държавата няма да събере планираните приходи от ДДС тази година

Държавата няма да изпълни плана си за събираемост на най-важния данък в държавата – ДДС, призна официално Министерството на финансите.

Планът за ДДС бе значително завишен от депутатите при гласуването на актуализацията на бюджета през лятото. Според него до 31 декември трябва да бъдат събрани 16.02 млрд. лв., което няма да се случи, става ясно от прогнозата на МФ. Два месеца преди крайния срок бюджетът отчита събрани 12.79 млрд. лв. Това е с 2.1 млрд. лв. или с 20% повече от събраното през 2021 г., но все пак е недостатъчно, за да се изпълни планът.

"В резултат на въведените данъчни мерки за прилагане на намалена и нулева ставка на ДДС за доставките на определени стоки и услуги, както и на изпреварващия ръст на ДДС за възстановяване, се очаква неизпълнение на планираните приходи от ДДС за 2022 г.", казаха от ведомството на служебния министър Росица Велкова.

С актуализацията на бюджета ставката на ДДС бе намалена от 20% на 9% за природния газ, парното и топлата вода. Въведе се 0% ДДС за хляба, а ставката за бирата и виното в заведенията се вдигна от 9% на 20%.

От детайлните данни се вижда, че има проблем с т. нар. "ДДС от сделки в страната". По това перо към края на октомври са събрани едва 6.8 млрд. лв., което е 1.9% спад спрямо същия период на миналата година. В същото време ръстът в графата "ДДС от внос" е близо 61% или с 2.3 млрд. лв. повече в сравнение с 2021 г.

Според икономиста от "Института за пазарна икономика" Лъчезар Богданов едно от обясненията за разминаването е чисто техническо. Когато има износ, ДДС се възстановява и това се отразява в графата "ДДС от сделки в страната", докато при вноса се плаща ДДС и този приход се отчита изцяло в графата "ДДС от внос".

"Това, че България изнася скъпи горива, скъп ток и оръжие, е добре за икономиката и растежа, но не се отразява положително на приходите от ДДС", посочи Богданов. Според него обаче това не изключва да има и други обяснения на слабата събираемост на ДДС от вътрешното потребление, за което обаче е нужен анализ от МФ.

Финансовото министерство посочва, че увеличението на приходите от ДДС от внос е най-значително при вноса на горива, промишлени доставки, потребителски стоки, храни и транспортно оборудване. Влияние оказват цената на суровия петрол, количествата на внасяните стоки за междинно потребление (черни, цветни метали и др.), курсът на щатския долар спрямо еврото, както и възможността за отложено начисляване на ДДС от вносител при внос на стоки от трети страни. Ефектът от прилагането на този режим към края на месец октомври 2022 г. е неначислен ДДС при внос в размер на 1.45 млрд. лв., което е с 421 млн. лв. повече спрямо 2021 г., като се регистрира ръст от 40.7 %. През 2022 г. се регистрира повишение на индекса на цените на стоки, внесени от трети страни с 27.4 %, а на количествата - с 29.5%, пише още МФ.

Общите приходи в бюджета към края на ноември възлизат на 56.3 млрд. лв., което е ръст с 8.6 млрд. лв. или 17.9% спрямо същия период на миналата година. Увеличението само на данъчните приходи е с 5.4 млрд. лв.

В края на ноември бюджетът отчита дефицит от 605 млн. лв., което е 0.4% от БВП.

mediapool.bg