Кламер БГ - Бизнес новини: Държавата възстановява изкупуването на частни гори до 20 дка

Държавата възстановява изкупуването на частни гори до 20 дка

Бизнес

|
Вт, 21 Май 2019г. 18:39ч.
Държавата възстановява изкупуването на частни гори до 20 дка

Държавните горски стопанства ще възстановят изкупуването на частни гори до 20 дка. Това възложи министърът на земеделието Десислава Танева по време на среща с директорите на горски предприятия и регионални дирекции по горите, съобщи Министерството на земеделието.

Целта на изкупуването на частни гори е да се опази горския фонд и да се предпазят градовете и селата от неблагоприятни явления като наводнения и замърсяването на въздуха.

Мярката беше въведена по времето на втория кабинет на Бойко Борисов от министър Танева, но наследникът й на поста Румен Порожанов не продължи започнатата инициатива.

Мярката по изкупуване на частни гори от държавата имаше голям интерес, припомни Танева. По време на първия прием бяха подадени 1113 заявления.

Правилата за изкупуване на частни гори остават същите. Предимство ще имат малки горски имоти, които граничат с държавни горски територии, имат специални или защитни функции и са с площ между 1 и 20 дка, е посочено в съобщението на Министерството на земеделието.

"Всички структури в горския сектор трябва да работят по единни правила и принципи. Работата трябва да бъде прозрачна и в диалог с хората", каза министър Танева.

Изкупуването на частни гори е изключително изгодно за държавата, защото средната цена на декар гора 520 лв. се оказа по-ниска от тази на декар нива 730 лв. през 2016 г. Тогава държавата купи 156 имота с обща площ от 1114 дка за 578 946 лв. Цените на изкупените гори варираха в широк диапазон от 30 лв. до 2000 лв. за декар. Причината е, че в оценката на гората влизат много показатели. Основните са категорията на земеделската земя, местоположението на имота, има ли в близост пътища, вида на залесяването и възрастта на насажденията, потенциалният запас от дървесина върху хектар.

Увеличава се залесяването

Ще има и увеличение на площите за залесяване от 10 до 15 %. Целта е включване на медоносни дървесни видове.

Решението се подкрепя от пчеларските организации, които декларираха пълна готовност за комуникация и координация с горските стопанства.

"Към момента няма пчелар, който да не е получил съдействие за поставяне на пчелини в горски територии, за което изказваме нашата благодарност", каза Михаил Михайлов, председател на Обединения български пчеларски съюз.

mediapool.bg