Кламер БГ - Бизнес новини: Доходите от търговия на пазара за растеж на БФБ ще са необлагаеми

Доходите от търговия на пазара за растеж на БФБ ще са необлагаеми

Бизнес

|
Ср, 14 Окт 2020г. 15:19ч.
Доходите от търговия на пазара за растеж на БФБ ще са необлагаеми

Сделките, сключени на организирания от Българската фондова борса (БФБ) нерегулиран пазар за растеж на малки и средни предприятия - BEAM, да бъдат изключени от данъчно облагане за период от 5 години. Това е предложение на Министерството на финансите, което се очаква да бъде одобрено с пакета данъчни промени в Бюджет 2021, съобщи Христина Беличева, експерт по финансови пазари във ведомството на Кирил Ананиев по време на кръгла маса с фондове за рисково и дялово инвестиране, проведена по инициатива на БФБ и Фонда на фондовете.

Досега от това облекчение се ползваха само сделките на регулирания пазар на публичните дружества. Въведен е срок от 5 години за сделките на нерегулирания пазар, за да се види ефекта от действието, обясни Беличева.

Целта е да се стимулира търговията през борсата и повече обещаващи български компании да получат нужното им финансиране.

Преди да съобщи новината Българска фондова борса (БФБ) и Фонда на фондовете (ФнФ) подписаха Меморандум за насърчаване на инвестициите в проспериращи български компании. Меморандумът обхваща инициативи за популяризиране, обучение и стимулиране на динамичните и амбициозни фирми да набират капитал за инвестиране в техния растеж.

Проектът BEAM беше създаден именно с такава цел преди около година. Към момента едва три компании са проявили интерес към него и обмислят евентуално излизане на борсата. Това са производителят на бутикови автомобили "Син Карс" (Sin Cars), технологичната компания за сигурност "Биодит" (Biodit) и фабриката за обувки "Колев и Колев". Първите две фирми са по-известни зад граница, отколкото в България. В най-напреднала фаза е проекта на "Биодит", които планират да излязат на борсата до края на годината. Сега, заради облекчението, е възможно да отложат старта и за началото на 2021 г.

Като цяло капиталовата форма на инвестиране е на последно място до която фирмите у нас прибягват. Проучване показва, че едва 4% от български компании смятат капиталовите инвестиции като подходяща форма за финансиране на своя бизнес, каза доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ. Причините за недоверието в борсовата търговия са комплексни, а усилията на БФБ и на Фонда на фондовете са насочени към преодоляване на пречките, допълни той.

"Нашите усилия са концентрирани в две направления. От една страна, развиваме нови форми на финансиране, подходящи за стартиращи и иновативни български компании, които не биха получили кредит от търговските банки заради по-висок риск. От друга страна, искаме да повишим финансовата култура на предприемачите, като им предлагаме тези нови инструменти", каза Александър Георгиев, изпълнителен директор на Фонда на фондовете.

"Ние вярваме в потенциала на българските компании, които имат уникален капацитет за иновации, създаване на нови работни места и в крайна сметка стимулиране на икономическия просперитет на България, особено в настоящата глобална кризисна ситуация", добави Маню Моравенов.

Фондът на фондовете подпомага рисковите фондове с финансиране в обещаващи български компании, предимно в сферата на новите технологии. Сега се задава нов цикъл на финансиране от 600 млн. лв., които да бъдат инвестирани през новия програмен период 2021 - 2027 г., каза Маню Моравенов.

Основната цел на пазара за растеж BEAM е да осигури на малкия и среден бизнес възможност за набиране на капитал при по-облекчени условия в сравнение с регулирания пазар, като в същото време им предостави сходни предимства с тези на публичните компании.

"Пазарът BEAM запълва празната ниша между финансиране с частен капитал и финансиране на регулирани пазари. Той е част по пътя на една компания към същинското листване на основния пазар на БФБ", коментира Жана Христова, мениджър на пазара. По думите й инвестициите в растящи компании дават 20% доходност спрямо 4% от инвестиции в недвижими имоти и 0.4% от банковите депозити.

Пазарът за растеж на малките и средните предприятия BEAM осигурява на компаниите редица облекчения в сравнение с тежките административни изисквания спрямо дружествата, които се търгуват на регулирания пазар на БФБ. Облекченията са, както по отношение на процеса на допускане до търговия, така и на последващия им живот като листнати компании. За набирането на капитал до 3 млн. евро или за увеличение на капитал с до 3 млн. евро на вече допуснато до търговия на пазар BEAM дружество, не е необходим одобрен проспект за първично публично предлагане от Комисията за финансов надзор. Дружествата имат задължение да публикуват пред обществеността само годишни и шестмесечни финансови отчети, а впоследствие могат да се прехвърлят на основния пазар на БФБ при облекчени изисквания. Право да излязат на този пазар имат само фирми, чиято капитализация не надвишава 200 млн. евро за последните три години.

Въпреки това условията и изискванията за българския бизнес да излезе на този пазар са три пъти по-бавни от тези на колегите им в Германия, отбеляза Николай Маринов, управител на фонда "Импетус" (Impetus). По думите му там при облекчени условия може да набереш до 8 млн. евро капитал през борсата, което дава три пъти по-добри условия за немския бизнес.

Маню Моравенов обясни, че тяхното предложение е било за същата възможност и на българския бизнес да бъде дадена, но решенията за това се взимат на друго място. Първоначално правителството беше дало подкрепа за 1 млн. евро за набиране на капитал през борсата при облекчени условия, но след това го вдигна на 3 млн. евро.

Следващият месец ще бъде обявена и новата съвместна програма на БФБ и Фонда на фондовете - BEAMUPlab. Идеята е да се създаде общност от проспериращи компании, които в продължение на една година да участват в инициативи с достъп до рискови и институционални инвеститори, посочи Моравенов.

mediapool.bg