Кламер БГ - Бизнес новини: Допълнителни 61 млн. лв. помощ за ток за ВиК-тата

Допълнителни 61 млн. лв. помощ за ток за ВиК-тата

Бизнес

|
Пон, 31 Ян 2022г. 19:16ч.
Допълнителни 61 млн. лв. помощ за ток за ВиК-тата

Допълнителни 61 млн. лв. помощ за ток за ВиК-тата

Допълнителни 61 млн. лв. компенсации заради скъпата електроенергия ще получат ВиК дружествата, реши правителството на извънредното си заседание в понеделник. Средствата са предвидени до края на март и са извън програмата за подпомагане на небитовите потребители за сметките им през декември със 128.98 лв./МВтч и с до 250 лв./МВтч за януарската сметка.

Според кабинета водните оператори спешно се нуждаят от допълнителната помощ, която трябва да допълни разликата между фактическите разходи за електрическа енергия и много по-ниските такива, включени в цените на регулираните ВиК услуги.

"Основната цел е да бъде стабилизирано финансовото състояние на дружествата, погасяване на просрочените им задължения за ел. енергия и обезпечаване на възможности за гарантиране непрекъснатост и достъп до ВиК услуги", посочват от Министерския съвет.

ВиК операторите ще получат допълнителните компенсации чрез индивидуални договори с регионалното министерство.

Реално средствата ще бъдат приспаднати от получените през февруари фактури за ток на водните дружества и те ще са значително по-ниски, заради включените в тях компенсации за декември и януари и по двете схеми.

Предстои да бъде създадена междуведомствена работна група, която да обсъди евентуалната необходимост за подпомагане на общините и техните структури – училища, болници, детски градини, заради високите енергийни разходи, каза на пресконференция след заседанието на правителството енергийният министър Александър Николов.

Една от задачите на работната група ще бъде да изследва възможността структурите на местната власт да закупуват електроенергия по дългосрочни договори на свободния пазар с обща поръчка, поясни министър Николов.

Предстои и среща с министъра на образованието Николай Денков по проблема с високите сметки за ток на живеещите в студентските общежития, които също са нестопански обекти и са на свободния електроенергиен пазар.

От думите на Николов стана ясно още, че правителството работи активно и върху възможността за ускоряване на битовата газификация.

"Ще се разгледат бизнес моделите на "Булгартрансгаз" и корпоративните интереси за газификацията. Вече са проведени няколко срещи с всички газови асоциации как да се ускори газификацията, а не да се горят неща, които тровят въздуха. Предвиждат се финансови инструменти за отлагано плащане, за да не се натоварват домакинствата, когато се газифицират", коментира още енергийният министър.

Според него ще се направи детайлна проверка на данните за консумацията на ток на общините, но осветлението е малка част от разходите и сметките за електроенергия.

"Да стои едно населено място на тъмно като принудителна марка, за да се поискат допълнителни средства, не е добре за гражданите. Не мисля, че уличното осветление е това, което ще събори общинските бюджети", заяви Николов.

Там където средствата не са достатъчни, с рационална обосновка ще се допълнят през съществуващите програми. Общините обаче трябва да имат дългосрочни договори за ток, за да има яснота за бюджетите си. От министерствата на финансите и на енергетиката ще съдействат за изготвяне на профили за такива договори, каза още Николов.

mediapool.bg