Кламер БГ - Бизнес новини: Джанет Йелън: Санкциите срещу Русия вече имат "огромно въздействие"

Джанет Йелън: Санкциите срещу Русия вече имат "огромно въздействие"

Бизнес

|
Ср, 18 Май 2022г. 19:07ч.
Джанет Йелън: Санкциите срещу Русия вече имат "огромно въздействие"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Русия преживява рецесия, висока инфлация, остри предизвикателства във финансовата си система и неспособност да набави материалите и продуктите, от които се нуждае, за да подкрепя войната или икономиката си", каза американският финансов министър Джанет Йелън пред репортери преди срещата на финансовите министри и управителите на централните банки на Г-7 в Бон, Германия, предаде Ройтерс.

Тя също така отбеляза, че е доста вероятно лицензът за плащане на руския дълг да изтече. Ако Русия технически не обслужва дълга си, няма да настъпи значителна промяна в икономическата ситуация на страната, тъй като тя вече е отрязана от глобалните пазари, допълни тя.

Йелън каза, че е малко вероятно САЩ да удължат скоро изтичащ лиценз, който позволява на Русия да плаща на притежателите на американски облигации.

Досега Русия успяваше да извърши своите международни плащания по облигации, въпреки че западните санкции забраняват трансакциите с руското министерство на финансите, централната банка или националния фонд за благосъстояние.

Страната има 40 млрд. долара международни облигации и миналия месец направи нещо, което изглеждаше като "късен обрат", като направи плащания, за да избегне неизпълнение по дълга.

Но сега Москва е изправена пред краен срок 25 май, когато изтича американският лиценз, който й позволява да извършва плащания към притежателите на облигации в САЩ.

Според Джанет Йелън САЩ ще продължат да максимизират въздействието на санкциите върху Русия заради военната операция в Украйна.

Американското правителство ще продължи да обсъжда енергийните санкции със съюзниците. "Дискусиите продължават", "всички ние споделяме целта за намаляване на приходите, с които Русия ще трябва да купува стоки и услуги", каза Йелън.

Тя окачестви глобалната икономическа перспектива като "предизвикателна" и "несигурна", но изрази очакване, че ще има сериозен отговор от страна на предлагането по отношение на покачващите се цени, особено на петролния пазар.

Въвеждане на мита върху руския петрол

Преди ден Джанет Йелън се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел и каза, че са обсъдили "критични въпроси, свързани с енергийната сигурност, икономическите нужди на Украйна и продължаващата координация за налагане на нови санкции на Русия".

Докато европейските страни планират постепенен отказ от руската енергия, САЩ притискат лидерите на ЕС да обмислят въвеждането на петролни мита и други методи за предотвратяване на финансовата изгода за Кремъл от повишените цени на енергоносителите, припомня АП.

Налагането на мита и такси е икономически по-евтин начин да бъдат намалени енергийните приходи на Москва, като същевременно ще произведе по-бързи резултати, посочват от американското министерство.

Китайските локдауни усложняват ситуацията

Финансовият министър на САЩ също така коментира в сряда, че Covid локдауните в Китай изглежда възпрепятстват потока от стоки и възпрепятстват глобалните вериги на доставки, а едно по-сериозно забавяне на растежа на втора по сила световна икономика може да има глобални странични ефекти, които изискват специално внимание .

"Със сигурност локдауните изглеждат така, сякаш възпрепятстват производството и потока на стоки и услуги, като се има предвид колко са обширни, и усложняват трудностите във веригите на доставки, които имахме, когато се повишиха цените", каза Джаен Йелън преди срещата на Г-7.

"Въпреки че част от този натиск изглежда отслабва, събитията в Китай изострят този натиск във веригите на доставки. И това е източник на безпокойство", отбеляза тя.

"Китай също така изглежда, че изпитва забавяне на растежа. Като една от най-големите икономики в света, икономическите резултати на Китай наистина имат странични ефекти върху растежа по целия свят. Така че това е фактор, който влияе върху глобалната перспектива и ние наблюдаваме внимателно какво се случва в Китай и какви са техните политически отговори".

САЩ и международни банки обявиха план за справяне с продоволствената криза

Американското министерството на финансите, няколко международни банки за развитие и други финансови обединения обявиха многомилиарден план, предназначен за справяне със световната криза в продоволствената сигурност, изострена от войната на Русия в Украйна и нейните последствия, съобщи министерството на финансите на САЩ непосредствено преди заседанията на финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-:, предаде Асошиейтед прес.

Няколко международни банки за развитие работят ускорено, за да привлекат финансиране, да демонстрират ангажираност и да окажат техническа помощ в опит да предотвратят продоволствен недостиг, предизвикан от войната в Украйна, нарастващите цени на храните по света и щетите върху тазгодишната реколта, обяви министерството на финансите на САЩ.

Десетки милиарди ще бъдат изразходвани за подпомагане на фермерите, справяне с кризата при доставките на торове и култивиране на земя за производство на храни, наред и с други належащи въпроси.

Азиатската банка за развитие ще допринесе финансово за изхранването на Афганистан и Шри Ланка, а Африканската банка за развитие ще използва 1,5 милиарда долара за подпомагане на 20 милиона африкански фермери, според американското финансово министерство.

Европейската банка за възстановяване и развитие, Междуамериканската банка за развитие, Международният фонд за развитие на селското стопанство и Световната банка също ще предоставят десетки милиарди през идните месеци и години, за да подкрепят производителите на храни и да разрешат проблемите, свързани с недостиг на доставки.

Планът е резултат от среща, свикана от американския финансов министър Джанет Йелън по време на пролетните заседания на Международния валутен фонд и Световната банка през април, на която тя призова най-силните икономики да търсят конкретни начини за борба със задаващата се криза, породена от продоволствената несигурност по целия свят и засилена от войната в Украйна.

mediapool.bg