Кламер БГ - Бизнес новини: Асен Василев: Реформите се отлагат, актуализацията е антикризисна

Асен Василев: Реформите се отлагат, актуализацията е антикризисна

Бизнес

|
Пет, 03 Юни 2022г. 19:15ч.
Асен Василев: Реформите се отлагат, актуализацията е антикризисна

Асен Василев, Снимка: Архив

Актуализацията на Бюджет 2022 ще е антикризисна, а не реформаторска, както обеща новото управление преди шест месеца, призна в петък вицепремиерът Асен Василев след приключване на експертния съвет на коалиция по темата.

При вземането на властта четворната коалиция поиска отсрочка от 6 месеца, за да изработи ключови реформи, например в социалната, пенсионната и други системи. Те трябваше да бъдат обсъдени до края на юни и именно с тази цел първоначално бе обявена готвената в средата на годината актуализация на бюджета. Заради войната в Украйна и кризата с инфлацията обаче се оказва, че реформите се отлагат, а актуализацията ще е само антикризисна.

Финансовият министър не възнамерява да променя заложения дефицит в Бюджет 2022, който ще остане 4.1% от БВП или около 6 млрд. лв. За целта в бюджета ще бъдат записани допълнителни приходи от около 1.6 млрд. лв., с колкото ще се увеличат и разходите. Актуализираният бюджет ще бъде сметнат при 2.9% ръст на БВП, което е с 0.3 процентни пункта повече в сравнение с априлската прогноза на МФ, когато ръстът бе изчислен на 2.6%, а БВП - на 147 млрд. лв.

В четвъртък пред бюджетната комисия в парламента Василев обеща да не прехвърля за текущи разходи част от разписаните за инвестиции 8.2 млрд. лв.

Таванът на дълга ще се вдигне с около 3 млрд. лв. до около 10 млрд. лв., за да може тази година да се вземе по-голям обем дълг с цел да се покрият на по-ниска цена по-големите падежиращи обеми догодина.

2022 г. ще е референтната година при евентуална оценка на България за степента на изпълнение на критериите за присъединяване към еврозоната. С дефицит от 4.1% България няма да влезе в тавана от 3% и вероятно ще разчита на временната дерогация на фискалните правила заради кризите с Covid-19 и с инфлацията поради войната в Украйна и високите цени на енергията и храните.

През миналата година България все пак успя да се вмести в тавана от 3% с дефицит от 2.9%, въпреки че предварителните разчети на Министерството на финансите бяха за значително по-голям дефицит. Възможно е и тази година МФ са се опита да се вмести в тавана в края на годината, без това да е предварително планирано в разчетите.

От друга страна, Василев е привърженик на повече държавни разходи във времена на кризи. Според него, ако ЕС беше спазвал собствените си фискални ограничения, сега щеше да е в рецесия, а не в растеж.

В петък Асен Василев каза още, че следващата седмица се очаква в Министерския съвет да бъдат приети законопроектите за актуализация на държавния бюджет, на бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса, а след това да влязат за обсъждане в парламента.

Попитан дали актуализацията може да стане до края на юни, Василев отговори: "Силно се надяваме. Миналата година, при един доста по-разнороден парламент, актуализацията мина за около две седмици и половина, така че би следвало да има достатъчно време".

Финансовият министър повтори, че не се предвижда промяна на максималния осигурителен доход, който сега е 3400 лв., нито на минималната работна заплата, която ще остане 710 лв.

mediapool.bg