Кламер БГ - Бизнес новини: Готвят се около 100 млн. лв. компенсации за търговците с газ в "Чирен"

Готвят се около 100 млн. лв. компенсации за търговците с газ в "Чирен"

Бизнес

|
Ср, 08 Март 2023г. 06:59ч.
Готвят се около 100 млн. лв. компенсации за търговците с газ в "Чирен"

Готвят се около 100 млн. лв. компенсации за търговците с газ в

Компенсации за около 100 млн. лв. за търговците, които съхраняват скъп газ в хранилището в "Чирен", обсъжда работна група, сформирана от Министерството на енергетиката с представителите на Асоциацията на търговците и производителите на природен газ и водород, научи Mediapool от свои източници във ведомствата. Тя започна дискусии в последните дни на февруари.

Сред основните й задачи е да се реши какво да се прави с нагнетените газови запаси, които са на по-висока от пазарната в момента цена и затова може да се използват в много малки количества, за да не влияят на цените, които в последните месеци се понижават, и ако трябва да се освобождават обеми от Чирен, потребителите не може да се възползват от сегашното поевтиняване на суровината на европейските борси. Така държавният газов доставчик "Булгаргаз", който е резервирал по-голямата част от капацитета на газохранлището, и частният газов бизнес са затворили пари и губят от това.

В същото време поддържането на вече създадените резерви изисква разходи.

Според данните на оператора на газохранилището – "Булгартрансгаз", в момента то е запълнено 77.54 на сто. През целия януари от него не е черпен газ, това е станало между 31 януари и 17 февруари, след това отново е спрян. Като основна причина от енергийното министерство посочват топлото време, заради което топлофикациите работят в силно намален режим.

Подобна обаче е ситуацията и в редица други европейски газохранилища, като българското е сред най-малко използваните тази зима. Средната запълняемост на тези съоръжения в ЕС е 59 на сто, като в Швеция е 95%, в Дания – 75 на сто, , а в Германия и Австрия – 67-68 процента.

Затова ведомството, Комисията за енергийно и водно регулиране и засегнатият бизнес обмислят какъв да е точно механизмът за компенсации заради задържаните в хранилището количества природен газ. Преценява се и дали помощта за газовите търговци ще се иска по линия на Плана за действие при извънредни ситуации за гарантиране сигурността на доставките на природен газ на България или по еврорегламента от миналото лято за координирани мерки за намаляване търсенето на газ в ЕС.

Според приблизителни оценки става въпрос за 100 млн. лв., за които ще се иска нотификация за държавна помощ от Европейската комисия.

Енергийното министерство смята, че лесно ще се получи одобрение от Брюксел за този вид компенсации, защото съхраняваният скъп газ е проблем за повечето страни от ЕС, но засега не е ясно откъде ще се осигурят средствата за това подпомагане. Газовият бизнес на свой ред отбелязва, че подобни газови компенсации вече се прилагат в редица европейски държави.

Проблемът е, че страната ни работи без бюджет за 2023 г., а ползва този от миналата година, в който такива средства не са предвидени. В същото време постъпващите във Фонда за сигурност на електроенергийната система отчисления от свръхпечалбите на енергийните дружества са предвидени само за компенсации заради скъпата електроенергия и не може да се използват за природния газ.

От газовата организация настояват до април да се реши въпросът финансово и технологично, като се отчете цената при нагнетяване и при добив.

mediapool.bg