Кламер БГ - Бизнес новини: Горанов подкрепи бизнеса срещу тавана на цените

Горанов подкрепи бизнеса срещу тавана на цените

Бизнес

|
Нед, 22 Март 2020г. 14:27ч.
Горанов подкрепи бизнеса срещу тавана на цените

Финансовият министър Владислав Горанов подкрепи протеста на бизнеса срещу въведения с текстовете в закона за извънредното положение таван на цените като мярка срещу спекулата и каза, че ще писка преразглеждането му при обнародване в Държавен вестник.

"Смятам, че тази мярка ще доведе до повече дефекти, отколкото до ефекти. Не смятам, че този текст, предложен от БСП, е полезен. Бих предложил след обнародването на Закона за извънредното положение, ако се стигне до подобно решение, максимално бързо да се преразгледа, защото подобни мерки, дори в криза като тази, са неработещи. Те по-скоро могат да доведат до проблем с недостиг на предлагане на определени стоки, отколкото да решат несъществуващ на този етап проблем пред нашия пазар. ... Не го харесвам този текст и не искам да действа", каза той пред БНР в неделя.

Малко по-късно президентът обяви, че връща част от текстовете на закона за преразглеждане, което означава, че ГЕРБ има шанс да промени и текста за тавана на цените.

Бизнесът възмутен: Връщаме се към централизирана икономика

Срещу тази мярка още в събота се обявиха редица представители на бизнеса.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България дори призоваха президента да наложи вето върху тези текстове, но в изявлението си Румен Радев акцентира върху опасността от погазване на свободата на словото с новите текстове.

Според АИКБ таванът върху цените на практика представлява връщане от пазарна към централизирана икономика. Фиксирането на ценови равнища е грешен инструмент за ограничаване на опасността от спекула и ще доведе не до по-ниски цени, а до тежки последици за българската икономика - дефицити на стоки и услуги, хаос, корупция, фалити, спекула, черна борса, увеличаване на сивия сектор и спад на приходите в държавния бюджет точно когато те са най-нужни, смята организацията.

Тя декларира, че разбира потребността от ограничаване на спекулата с някои продукти и стоки от първа необходимост - като предпазни средства и дезинфектанти, но предлага това да стане например чрез осигуряване на количества дефицитни стоки от държавния резерв, възлагане на целеви производства, проверки от компетентните органи за неправомерно пазарно поведение и други.

Пазарни диспропоции, ако има фиксирани цени

Въвеждането на фиксирани цени е изключително опасно, тъй като ще доведе до огромни пазарни диспропорции и злоупотреби, смята от АИКБ.

От асоциацията предупреждават, че дезинфектантите съвсем ще изчезнат от пазара, защото в момента себестойността им (заради цената на спирта) е в пъти по-висока от средноаритметичната им цена през последните 3 месеца. Така е и с много други стоки. Да не говорим за абсурда, който ще се получи с цената на горива, газ, зеленчуци и други, чиито цени трябва да намалеят, посочват от организацията.

Инфлацията в момента е ниска и се очаква да намалее още през следващите седмици с влизането в сила на по-евтиния природен газ, с поевтиняването на енергията на борсата, със спада на цените на петрола, което, макар и бавно, води до по-евтини горива, се посочва в писмото.

Спадът на потреблението заради ограничителните мерки също води до рязко забавяне на инфлацията. За повечето стоки и услуги така или иначе цените не поскъпват или дори ще спадат. Съответно като цяло няма инфлационен натиск и никаква причина да се налага контрол върху всички цени в икономиката, смятат от АИКБ.

Горанов: Не е време за демокрация

"Не е моментът да си говорим за демокрация", коментира още Владислав Горанов пред БНР по повод рестрикциите, налагани от закона за извънредното положение.

"В момента говорим за мерки за ограничаване на разпространението на зараза с доказан голям фаталитет. Всички текстове, които са предвидени в извънредното законодателство, целят да се даде допълнителен ресурс в ръцете на държавата, за да помогне за ограничаването на заразата. Тези мерки не са самоцел. Някои от мерките на пръв поглед изглеждат прекомерни, но ситуацията е извънредна и подобни мерки са по-скоро необходими", каза още той.

Горанов уточни, че строгите мерки ще важат само в периода на въведеното извънредно положение. Той се обяви против призивите за мораториум върху кредитите. "Не приемаме този популистки ход, който може да влоши състоянието на търговските банки", каза финансовият министър.

"Няма как да говорим за мораториум в едни облигационни отношения. Искате ли да направим мораториум и върху това да можете да изтеглите вашия депозит от банката? Защото от едната страна са вложенията на хората, от другата - раздадените кредити от банките на отделни физически и юридически лица", заяви още той.

Бюджетът не може да замени икономиката

Финансовите мерки, които са предприети във връзка с извънредното положение, за да се помогне с ресурс от страна на държавата и с регулаторни мерки от страна на банковия надзор, отбеляза Горанов.

По думите му следващата седмица правителството ще приеме програмата за подпомагане на бизнеса да запази част от заетостта си и конкретния механизъм за предоставяне на вече определената помощ за покриване на разходи за заплати.

"Бих призовал бизнесмените, които се колебаят в коя посока да тръгнат, много внимателно да си преценят кои работници и служители са важни за тях и да не бързат да ги освобождават с лека ръка. Затова помислихме за този механизъм, който гарантира 60% на 40% участието на държавата и на работодателите в спасяването на заетостта на работниците и служителите", посочи финансист номер една в държавата.

Според него най-логично е първите, които да се възползват от възможността да получат финансиране, за да плащат заплати на служителите си, да се хотелиери и ресторантьори.

Милиардите от ЕК и Световната банка

"Има грешно разбиране, че Европейската комисия ще раздава пари на държавите от ЕС. Това, което ЕК реши, е, че от началото на февруари вече разпределените бюджети от действащият Програмен период по отделните оперативни програми могат да бъдат използвани за борба с коронавируса. Те ни казаха: "Вашите пари можете да си ги ползвате и ние ще ви ги признаем за допустими разходи, за всички мерки, които можете да докажете, че са за борба с епидемията". Това не са нови пари, не са допълнителни пари които тя разпределя. Това са си нашите европейски фондове", обясни Горанов.

Той припомни, че се преразглеждат бюджетите на оперативните програми, за да може да бъде използван свободен финансов ресурс от тях.

mediapool.bg