Кламер БГ - Бизнес новини: Бизнесът се готви да отвари на 1 април, властта мълчи за мерките

Бизнесът се готви да отвари на 1 април, властта мълчи за мерките

Бизнес

|
Пон, 29 Март 2021г. 19:06ч.
Бизнесът се готви да отвари на 1 април, властта мълчи за мерките

Големи магазини, барове, ресторанти, фитнеси и обучителни центрове се готвят да отворят врати на 1 април. В същото време властта мълчи дали поредната заповед на здравния министър проф. Костадин Ангелов от 18 март, с която беше наложен 10 дневен частичен локдаун, няма да бъде променена.

В понеделник сутринта премиерът Бойко Борисов събра Националния оперативен щаб, за да опровергае "появили се информации за въвеждане на извънредно положение и нови ограничения в страната". Съобщи още, че правителството е изпълнило ангажимента си с осигуряването на средства до май за справяне с коронавируса.

Междувременно столичният кмет Йорданка Фандъкова лансира идеята,че всички затворени бизнеси няма да отворят едновременно, което внесе напрежение в бранша.

Сдружението за модерна търговия призова управляващите да разрешат големите търговски обекти да бъдат отворени на 1 април, защото така е по-безопасно за хората.

Сдружението на заведеният в България отново повтори искането си - или отваря врати всичко, или нищо.

Поредната липса на яснота и хоризонт за бизнеса става на фона на неспадаща заболеваемост - всяка четвърта проба е с коронавирус, броят на болните в болниците вече гони 10 000 души, а по увеличаваща се смъртност сме втори в света.

За учениците е ясно, че до 11 април няма да бъдат на училище, заради пролетната ваканция, но дали изобщо ще бъдат върнати или това на практика ще е нулева година за прогимназиалния и гимназиален клас, които не учат от края на октомври 2020 г., управляващите отново мълчат.

За това от заведенията припомниха рефрена от песента от на Васил Найденов - "А дали е така, кой ще ми каже..."

Първи април е в четвъртък, когато се провежда редовният брифинг на щаба и обикновено се съобщава какви мерки ще предприеме властта. Това е само и четири дни преди редовните парламентарни избори насрочени за 4 април. По тази причина залозите са, че най-вероятно управляващите няма да решат да удължат противоепидмичните мерки.

Големите магазини: Отворете ни, ще има положителен здравен ефект

Сдружението за модерна търговия (СМТ) призова управляващите да им разрешат да работят от 1 април. Аргументите им са, че затварянето на големите нехранителни магазини пренасочва целия клиентски поток към много по-малки като брой и площ търговски обекти. Те имат силно ограничен капацитет за гарантиране на дистанция и спазване на противоепидемичните мерки. Това води по-скоро до повишаване на риска от разпространение на Covid-19, отколкото до намаляването му, каквато е целта на наложените ограничителни мерки, се казва в позицията на сдружението, разпространена в понеделник.

"Възстановяването на дейността на големите магазини ще има положителен здравен ефект, тъй като в тях е възможно да бъде осигурена необходимата дистанция между пазаруващите и пропускателен режим с цел избягване на струпване на много клиенти, каквото вече са наблюдава в по-малките обекти. Водещите ритейлъри вече показаха през над тримесечния локдаун, който беше въведен през ноември, че имат капацитета и мотивацията да спазват стриктно предписанията на здравните власти и да осигурят безопасна среда за работа и пазаруване. Доказателство за това е фактът, че функционирането им не само не доведе до ръст на заболеваемостта, но и допринесе за добър контрол на разпространението на вируса", аргументират се ритейлърите.

Те питат правителството на базата на каква информация и какъв анализ е взета мярка, предполагаща, че големите магазини са по-рискови за разпространението на коронавируса спрямо по-малките. Как е изчислено, че магазин с площ 300 кв. м може да работи и е безопасен, а магазин с площ 301 кв. м трябва да бъде затворен и е опасен за разпространението на вируса, питат от сдружението.

То иска обяснение на факта, че в периода от средата на ноември до средата на януари, когато големите нехранителни магазини работеха без прекъсване, среднодневният брой на новозаразените с коронавирус в България е спаднал почти 10 пъти.

Според членовете на СМТ отварянето на големите магазини, не само ще допринесе за справяне с пандемията, но и ще даде достъп на хората до широк спектър от продукти, включително и такива от първа необходимост като специални бебешки храни и пелени, продукти за лична хигиена, за дезинфекция на дома, за пречистване на въздуха, материали за спешни ремонти, продукти за грижа за бебето като стерилизатори, затоплители на храна, шишета и биберони; специални облекла и много други. Тези стоки се предлагат от големите търговци, при строго спазване на дистанция на достатъчно големи площи и при прилагане на противоепидемичните мерки в пълния им размер, посочват те.

Въпреки забраната за работа на търговски обекти за нехранителни стоки с площ над 300 кв. м, голяма част от такива магазини приемат клиенти като просто са ограничили достъпа до територия от 300 кв. м. Други пък приемат на входа си заявки от струпали се клиенти, изнасят им стоката и на вратата става разплащането. С това реално се заобикаля забраната, а спазването на дистанция е под съмнение.

Заведенията: Не разделяйте бранша отново

Десетдневният "локдаун" изтича, заведенията се подготвят да заработят отново, а както вече стана ясно, това е сложен и най-вече скъп процес. Страховете ни, че и последната заповед на министъра ще се окаже отново предпоследна, са повече от логични, се казва в позицията на Сдружението на заведенията в България (СЗБ).

Очакванията ни са свързани с едно-единствено нещо, а именно, от 1 април да заработят всички заведения, посочват от организацията.

Сдружението на заведенията заявява, че се противопоставя остро на анонсираната преди дни идея първоначално мерките да бъдат разхлабени само за дневните заведения с градини.

"Подобно нещо цели поредното разделение на бранша, не е коментирано с наши представители, противоречи на изказаната от нас максима, касаеща затварянето - "Всичко или Нищо", която трябва да важи и за фактическото отваряне и не на последно място, само 14% от всички заведения желаят подобно разхлабване на мерките", се посочва в позицията на СЗБ.

Според сдружението от 1 април вече няма компенсации за бизнеса при удължаване на забраните. Това означава, че всички разходи, които съществуват, без значение дали работим или не, ще трябва да бъдат поети от бизнеса.

Миналата сряда обаче правителствената пресслужба съобщи, че средства са осигурени до края на април и всички ще получат полагащите им се компенсации по различните схеми.

"Отказваме да приемем ново удължаване. Ако то е продиткувано от сегашната здравно-противоепидемична обстановка в страната, то или трябва да има нови строги мерки, или отпадане на последната заповед на министъра", посочват още в позицията си от Сдружението на заведенията.

Организацията припомня и, че след влизане в сила на последните забрани, част от заведенията отказаха да затворят и го демонстрираха публично, без да се крият и без страх.

"Такива обекти ще станат още повече след 1април и те ще имат своето, не само лично право да го направят, но и правото, продиктувано от идеята за оцеляване. Защото парите никога не спят, а банките още по-малко", завършва позицията на Сдружението на заведенията у нас.

mediapool.bg