Кламер БГ - Бизнес новини: ГЕРБ иска свикване на КСНС заради затварянето на ТЕЦ-овете

ГЕРБ иска свикване на КСНС заради затварянето на ТЕЦ-овете

Бизнес

|
Четв, 17 Ноем 2022г. 13:38ч.
ГЕРБ иска свикване на КСНС заради затварянето на ТЕЦ-овете

ГЕРБ иска свикване на КСНС заради затварянето на ТЕЦ-овете

В декларация от парламентарната трибуна ГЕРБ-СДС поиска спешно свикване на Консултативния съвет за национална сигурност при президента заради записания ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост за закриване на въглищните мощности.

"Уважаеми г-н президент, енергийната сигурност е част от националната сигурност, ангажиментите на стр. 113 в Плана застрашават националната сигурност и икономиката на страната. Свикването на КСНС не търпи отлагане", заяви Делян Добревот парламентарната трибуна.

Той изреди числата и направи извода, че ако изпълним поетия ангажимент, БВП на България ще падне с цели 4%, което е сравнимо само с 2009 - годината на финансовата криза и отминалата Covid криза.

Виновните за поемането на това обещание пред Брюксел да се разследват от компетентните органи, поиска Делян Добрев.

Той изрази притеснението си, че затварянето на въглищните централи е равносилно на това България да затвори 4 реактора на АЕЦ "Козлодуй".

Страната ни трябва да преустанови и всякакъв износ на електроенергия, тъй като след затварянето на ТЕЦ-овете ще загубим 3.2 милиарда евро, което е равно на целия ни годишен износ на електрическа енергия, каза Добрев.

"Възраждане" кани партиите и синдикатите на разговор за въглищните централи

Междувременно "Възраждане" кани днес политическите сили в парламента и представители на синдикатите на разговор за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост във връзка с въглищните централи. Това съобщи председателят на партията Костадин Костадинов на брифинг в парламента.

В сряда направихме първия разговор за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) с ГЕРБ, каза Костадинов. По думите му от ГЕРБ са приели виждането на "Възраждане".

Днес В 14 часа каним всички останали политически сили в парламента, както и представители на синдикатите, за да разговаряме по този въпрос, информира той.

По думите му в този момент е нужно обединение около обща кауза - да запазим българската енергийна независимост.

"Всякакви общи приказки за зелени сделки, декарбонизации и други подобни, могат да си ги позволят богатите общества, не и нашето към настоящия момент", смята Костадинов.

Лидерът на "Възраждане" уточни, че са поканили представителите на политическите сили лично, като този път са решили да не изпращат имейли.

Според Костадинов все още не е късно да се предоговори Планът. Той посочи, че правителството е известило как вече сме договорили първия транш от предвидените 12 млрд. лева, но тези пари все още не са от тези, обвързани със затварянето на въглищните ТЕЦ-ове.

Само за първите девет месеца на 2022 г. приходите на единствения голям български ТЕЦ - "Марица Изток 2" са 2.77 млрд. лева и най-късно в първото тримесечие на следващата година ще излезе на печалба, каза лидерът на "Възраждане".

Той прогнозира, че в края на годината ТЕЦ ще завърши с минимум 3.5 млрд. лева приходи.

По думите му, общите приходи на трите ТЕЦ-а в Маришкия басейн за тази година са повече от общата сума на ПВУ.

Иначе казано, какво се получава - ЕК ни дава едни пари, които всъщност ще вземе от нас, за да зарежем собствената си енергийна независимост и да унищожим българските ТЕЦ, като на всичкото отгоре предизвикаме и бум на безработицата в България, коментира той.

Относно предложението на Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) за свикване на Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) за въглищните централи, Костадинов коментира, че е хубаво да има консултативен съвет по темата.

По думите му има един много сериозен пробив в националната сигурност, свързан с въглищните ТЕЦ-ове.

С поетите от предишното правителство на четворната коалиция ангажименти към ЕК във връзка с ПВУ България се задължава само в следващите три години - до края на 2025 г., да намали с 40 процента своите въглеродни емисии, посочи той.

Нашите опоненти в пленарната зала тълкуват това намаляване не като закриване на ТЕЦ-овете, а като намаляване на тяхната работоспособност и на техния капацитет, което на практика е същото, коментира Костадинов.

mediapool.bg