Кламер БГ - Бизнес новини: ГЕРБ гласува "за" 9% ДДС за ресторантите в отсъствието на Владислав Горанов и Менда Стоянова

ГЕРБ гласува "за" 9% ДДС за ресторантите в отсъствието на Владислав Горанов и Менда Стоянова

Бизнес

|
Ср, 20 Май 2020г. 19:17ч.
ГЕРБ гласува "за" 9% ДДС за ресторантите в отсъствието на Владислав Горанов и Менда Стоянова

При знаковото отсъствие на финансовия министър и шефката на бюджетната комисия, депутатите от ГЕРБ в комисията изпълниха разпореждането на лидера си Бойко Борисов за намаляване на ДДС на 9% за ресторантьорския бранш и за книгите.

Предложението, внесено от зам.-председателя на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Ципов (ГЕРБ), бе подкрепено от 13 депутати.

Освен това партията на Борисов даде знак, че е склонна да подкрепи предложението на депутата от ДПС Делян Пеевски за 9% ДДС за "детски храни и фармацевтични продукти, включително памперси" за деца до 3 години.

Финансовият министър Владислав Горанов и председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова не присъстваха на заседанието, като преди това показаха ясно, че са твърдо против всяко пипане на ДДС. По-рано във вторник Горанов прати на депутатите силно критично становище на финансовото министерство, според което свалянето на данъка ще разбърка данъчната система, ще лиши бюджета от огромни приходи, няма да постигне целите си и може да доведе до покачване на ДДС на 24% или на данък печалба на 18%.

Многократно през годините Горанов е заявявал, че докато е финансов министър, ДДС няма да се намалява или диференцира. Той все още не е коментирал дали смята да подава оставка, ако ГЕРБ одобри решението и на второ четене.

Защо за едни може, за други не

Междувременно, дебатите по внесените 6 законопроекта за сваляне на ДДС за различни стоки и услуги, доведоха до абсурдни реторични похвати, с които ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти" така и не изясниха защо са "за" по-нисък ДДС за едни стоки и услуги, а за други - не.

Зам.-шефката на бюджетната комисия Евгения Ангелова от ГЕРБ, която водеше заседанието, излезе с няколко противоречащи си едно на друго твърдения в опит да обясни объркващата аргументация на партията.

Стана ясно, че управляващите свалят данъка на заведенията не с цел намаляване на цените и подкрепа на потребителите, а с цел подпомагане на бранша, независимо че ДДС е облагане за сметка на крайния потребител, а не на заведенията. На всичкото отгоре е спорно доколко те изобщо внасят коректно данъка, при положение че по данни на НАП хотелиерството и ресторантьорството са един от най-сивите сектори в държавата, тъй като 80% от данъчните проверки там откриват избягване на обороти или други данъчни нарушения.

Аргументът, че се подкрепя закъсал бранш, изведнъж изчезна, когато дойде ред да се обсъжда предложеният от Пеевски по-нисък ДДС върху памперсите и фармацевтичните продукти за деца – целта била да бъдат подкрепени родителите, а не фармацевтичният сектор, който бил направил големи обороти в кризата.

Трета пък е логиката на Ангелова защо ГЕРБ не подкрепя 9% ДДС върху храните и лекарствата за всички граждани, както настоява БСП. Причината този път е, че това щяло да бъде "изключително голяма тежест" върху приходната част на бюджета, тъй като ще лиши хазната от 1.5 млрд. лв. постъпления, а и "няма гаранция, че реално цените ще паднат".

ДПС: Не сме сигурни, но нямахме време да помислим

Доста по-опитният в словесните и мисловни трансформации депутат от ДПС Йордан Цонев изнесе не по-малко заплетена защита на поведението на партията по тази тема.

От една страна, Цонев, ако бил на мястото на Горанов, щял да нададе "страшен вой до небето", ако се гласува отпадане на 2 млрд. лв. приходи от бюджета в средата на годината. От друга страна, "времето на единната ставка на ДДС вече е изтекло", твърди към днешна дата Цонев, който призна, че 20 години е смятал, че "единната ставка на ДДС е табу". Именно с тази аргументация ДПС е "за" по-нисък данък за ресторантите и книгите, както и памперсите.

На трето място, ДПС не е убедено, че свалянето на ДДС е "най-точната мярка", защото "нямахме време да помислим". Мярката може да не е най-добрата, но със сигурност е антикризисна, успокои Цонев.

На четвърто място, ДПС не може да подкрепи по-сериозни мерки като свалянето на данъка за храните и лекарствата, защото "не сега е времето за това и трябва по-широка дискусия за фиска".

"Воля": Физическата активност укрепва духа и тялото

БСП, "Воля" и “Обединени патриоти“ звучаха доста по-последователно в обосновката на позициите си.

БСП отдавна настоява за по-ниско облагане на храните и лекарствата. Партията регулярно излиза с такова предложение по няколко пъти годишно, защото такива облекчения имало в почти всички държави от ЕС.

"Обединени патриоти" пък дори не крият, че лобират за хотелиерите и ресторантьорите. Един от вносителите за текстовете за намалената ставка – лидерът на НФСБ Валери Симеонов, декларира конфликт на интереси по темата, като заяви, че е съсобственик на заведение за хранене. Негов колега пък директно даваше отчет на присъстващите в парламентарната зала ресторантьори, че поправките, които искат, ще бъдат нанесени между първо и второ четене.

Необорима от логическа гледна точка бе и позицията на партия "Воля" за намаляване на ДДС върху фитнеса. "Физическата активност укрепва тялото и имунната система. Стимулирането на спортната активност косвено ще намали разходите за здравеопазване", изтъкнаха от партията на Веселен Марешки.

"Разлом" или единодушие в ГЕРБ?

Както се очакваше при толкова чувствителна тема като ДДС, дебатът прерасна в открит политически сблъсък.

"От разискванията стана ясно, че има страхотен разлом в ГЕРБ. Открито противопоставяне между премиера, министъра на финансите, разцепена е и групата, и някой ще трябва да си ходи, тъй като премиерът е много сериозен политик, той каза, че който не е съгласен с 9-те процента, да си ходи и ще си ходи някой. Дали всички заедно или само един министър, не знам", коментира Румен Гечев от БСП.

От отговора на Евгения Ангелова се разбра, че несъгласието и отсъствието на Горанов и Стоянова са без значение: "ГЕРБ бяхме единодушни. Има ли напрежение в ГЕРБ, има ли разногласие за намаляване на ДДС? Нека да не коментираме".

mediapool.bg