Кламер БГ - Бизнес новини: ГЕРБ иска възраждане на проекта за американски реактор АР-1000

ГЕРБ иска възраждане на проекта за американски реактор АР-1000

Бизнес

|
Ср, 04 Ян 2023г. 18:58ч.
ГЕРБ иска възраждане на проекта за американски реактор АР-1000

ГЕРБ иска възраждане на проекта за американски реактор АР-1000

Партия ГЕРБ внесе в парламента проект на решение, което да задължи правителството до 1 март 2023 г. да вземе решение за изграждане на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" и да поднови преговорите с американската компания "Уестингхаус" (Westinghouse) за внедряването на нейния реактор тип АР-1000, с което реално да се възроди замразеният през 2015 г. проект. В допълнение се иска Министерският съвет да започне процедура за избор и екооценка за изграждане и на още един блок – VІІІ, в ядрената ни централа.

Аргументът на ГЕРБ, че ядрените технологии са признати от Европейската комисия като беземисионни, част от зелената сделка са и дори могат да произвеждат водород. Освен това вече има действащо дъщерно дружество на ядрената централа – "АЕЦ Козлодуй Нови мощности", което е изминало съществена част от стъпките по реализацията на проекта за изграждане на реактор АР-1000 на лицензирана от ядрения регулатор площадка, която има и екооценка.

В проекта на предложението се припомня, че Министерският съвет вече е взел решение през 2012 г. за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй". В края на 2013 г. - в края на управлението на кабинета "Орешарски", с "Уестингхаус" беше сключено предварително споразумение за изграждане на новата мощност на ядрената централа. Последваха преговори, на те бяха прекратени, а проектът – замразен. Неофициално се твърдеше, че причина за това е настояването на българското правителство американската компания да стане съакционер в новата мощност, но тя искала просто да продаде оборудването си.

Анализите на самата "Уестингхаус" от преди седем години сочеха, че построяването на такъв реактор би струвал 7.7 млрд. долара, а цената на тока от бъдещата мощност би била 75 долара за мегаватчас. Днес обаче разчетите със сигурност ще са различни.

Теренът, определен за VІІ блок на атомната ни централа и управляван от "АЕЦ Козлодуй Нови мощности", има екооценка за инсталирането на оборудването от АЕЦ "Белене", за друга руска технология и за реактор АР-1000.

В края на предишния управленски мандат ГЕРБ правеше анализи за използването на реакторите за АЕЦ "Белене" и дори правителството на Борисов взе полвинчато решение да се инсталират на предвидената за VІІ блок площадка, след решение на парламента, каквото така и не бе взето. През февруари 2021 г. пък "Българският енергиен холдинг" подписа с американската компания "НюСкейл пауър" (NuScale Power) споразумение, според което ще се анализира възможността за инсталиране на малки модулни реактори на площадка на АЕЦ "Козлодуй".

Сега в допълнение ГЕРБ иска идентична на АР-1000 мощност да се инсталира и на бъде VІІІ блок, но за него тепърва тярбва да се вземат решения, да се търси терен и да се провеждат процедури по лицензирането му и извършването на екооценка на проекта.

С внасянето на проекторешението депутатите от ГЕРБ спазват повелята на лидера си Бойко Борисов, който нареди на парламентарната група да сторят това.

“В момента Делян Добрев, Теменужка Петкова, Жечо Станков ще ви предложат още утре да внесете проекторешение за седми и осми реактор - нови реактори в АЕЦ "Козлодуй", за да може, когато излязат след години пети и шести реактор, да имаме готовност веднага да си заместим мощността. Това трябва още утре да го направим", каза Борисов на партийна сбирка във вторник.

"Използвайте времето сега, за да откъснем България от всякаква зависимост и да ѝ дадем тласък през следващите месеци, за да може служебните правителства да свършат тази работа. Днес действително те свършиха добра работа", каза Борисов.

Още при подписването на споразуменията с американската "Уестингхаус" и френската "Фраматом" (Framatome) за доставка на свежо ядрено гориво съответно за V и VІ блок на ядрената централа служебният енергиен министър Росен Христов каза, че скоро ведомството ще предложи нова енергийна стратегия, в която ще са разгледани възможностите за нови ядрени мощности. Двете компании, които са световни лидери в ядрените технологии, обявиха своята готовност да участват в такива проекти за развитие на българската ядрена енергетика. От предложението на ГЕРБ става ясно, че идеята е VІІ блок да се продължи по подписаното през 2013 г. споразумение с американците. За VІІІ блок предстои да се види какво ще се предприеме, ако проекторешението събере подкрепата на депутатите.

mediapool.bg