Кламер БГ - Бизнес новини: Властта солидарна с протеста на най-субсидираните земеделци срещу конкурентния внос

Властта солидарна с протеста на най-субсидираните земеделци срещу конкурентния внос

Бизнес

|
Ср, 29 Март 2023г. 17:50ч.
Властта солидарна с протеста на най-субсидираните земеделци срещу конкурентния внос

Земеделският министър обеща подкрепа на земеделците

След седмици закани, в сряда зърнопроизводителите започнаха тридневен протест и блокиране на границата с Румъния, настоявайки правителството да спре "безконтролния и безмитен внос" на земеделска продукция от Украйна. Твърдението е, че този внос подбива цената на българските фермери, независимо, че те ще получат 32 млн. лева допълнителни субсидии от ЕС.

Протестните акции срещу евтиния внос на зърно идва в момент, когато служебният кабинет на президента Румен Радев се опитва да намери начини да озапти високите цени на основни храни, продавани по магазините в България.

Това не попречи на властта да подкрепи протестиращите. Служебният министър на земеделието Явор Гечев отиде да се срещне с тях във Видин и им каза: "Думите ви ще стигнат в Европа, като заедно ще ги отстояваме". Той дори подкара първият трактор за затваряне на движението.

Сега властта се вкара в шизофренна ситуация хем да подкрепя исканията на зърнопроизводителите за по-високи цени на житото, слънчогледа, яйцата, хем да се бори срещу инфлацията и високите цени на храните.

От влизането на България в ЕС през 2007 г., зърнопроизводителите са най-субсидираният бранш в българското земеделие, който получава стотици милиони субсидии всяка година.

В обръщението си към зърнопроизводителите министър Гечев даде странно тълкувание на солидарността, която ЕС трябва да проявява към Украйна, която вече повече от година води война с нападналата я Русия, и останалите страни от ЕС: "Солидарността в Европа трябва да е равна, да включва и фермерите, които страдат най-много заради прекомерния внос на зърно".

"Тук съм, за да ви кажа, че Вашият глас се чува от държавата. Ще предложим допълнителни мерки, свързани с европейското законодателство. Думите Ви ще стигнат в Европа, като заедно ще ги отстояваме", обеща още министърът.

Той каза, че от септември досега Министерството на земеделието заедно с производителите е алармирало неколкократно европейските институции за аномалиите на зърнения пазар.

"Ние сме солидарна държава с украинския народ, но източната част на Европа страда много повече, отколкото западната", казва Гечев.

Той твърди, че по последни данни складираното зърно в страната е с половин милион тона повече, вносът на слънчоглед е увеличен 20 пъти спрямо година преди войната, а като цяло търговията в целия Черноморския район е дебалансирана.

Агроминистърът обеща на зърнопроизводителите, че българската държава ще поиска от ЕК допълнителни мерки, които да позволят на фермерите да работят при нормални условия на труд, "защото нито една субсидия

не може да даде това, което може да ожъне един земеделски производител".

Агроминистърът дори подкара трактор по време на протеста и написа във фейсбук:

Румен Радев изпратил покана за среща

Президентът Радев е отправил покана към протестиращите и те в четвъртък ще се срещнат с него, съобщи председателят на Съюза на зърнопроизводителите в Бургас Николай Киров. Той се включи в протестната демонстрация на Граничния пункт "Кардам" заедно с 60 земеделски производители, членове на две от най-големите браншови организации в Бургаско.

"На пункта сме може би 300-400 човека. Има и земеделска техника. След като отворим пътя, ще преместим техниката на близък паркинг. Засега няма да я прибираме. Утре ни предстои среща в Президентството - едва след нея ще преценим дали да продължим тридневните си протестни действия, или не", закани се Николай Киров.

По думите му основното искане на българските земеделски производители е прекратяването на регламента, даващ възможност за "безконтролното внасяне на селскостопанска продукция от Украйна". Действието на въпросния регламент изтича в края на май, като ЕК смята да удължи действието му с една година.

Икономисти: Пазарът, а не министри трябва да определят цената на зърното

Свободният пазар, а не министрите, трябва единствено да влияе на пазара на всички стоки и услуги. Зърнопроизводителите по принцип са си доста организирани като бранш, получаващ солидни субсидии, така че тези протести не са изненада. От една страна слушаме как министрите се борят да фиксират надценки или да налагат своеобразни тавани на веригите, а в същото време, когато на пазара има реални условия за по-евтино олио и брашно, същите тези министри се борят за по-високи цени на пшеницата и слънчогледа, коментираха пред Mediapool анализатори.

Протест след дъжд от милиони

Протестът се случва броени дни след като ЕК отвори т.нар. си "кризисен резерв" и отпусна специално 56 млн. евро за България, Румъния и Полша именно с цел да компенсира фермерите заради идващия голям внос от Украйна.

Конкретно за България помощта е 16 млн. евро (32 млн. лв.).

И това е само капка в морето от милиони, които получава браншът от ЕС. Така например на 6 декември 2022 г. фонд "Земеделие" изплати над 660 млн. лева европейски субсидии за обработване на нивите в България. Ведомството дори се похвали, че плащането е извършено седмица по-рано от предвиденото в индикативния график. Помощта отиде за 54 067 стопани.

Публична статистика е, че 80% от тези пари отиват в 20 големи фермери, които са именно зърнопроизводители.

Отделно от това на 9 март фонд "Земеделие" изплати други над 107 млн. лева по т.нар. "преразпределително плащане". Подпомагането отиде за 52 501 земеделци. Тази помощ се дава само за първите 300 декара на всеки фермер, а не за всички ниви, които притежава и официално се казва, че подпомага малките и средни земеделци, но и големите фермери взимат такова подпомагане за първите си 300 дка.

Част от зърнопроизводителите получиха и други субсидии. Така на 9 декември фонд "Земеделие" изплати други близо 98 млн. лева на стопаните в необлагодетелстваните райони, като например планиските. В част от тези масиви ниви имат и зърнопроизводителите.

Не мина номера с вредните яйца от Украйна

Протестите на границата с Румъния са не само срещу евтиния внос на жито и слънчоглед.

"Тук далеч не говорим само за пшеница и слънчоглед. Става въпрос за внос на яйца, плодове, зеленчуци, мед и други. В момента в България се внася субсидирана стока от Украйна без никакъв контрол. Те получават субсидии за семена, горива и торове и могат да си позволят да продават продукцията си на безценица. Проблемът го има и в Румъния, и в Полша. Регламентът 20-22 от май 2022 година просто трябва да се прекрати", каза още Николай Киров, зърнопроизводител от Бургас.

Той допълни, че българските земеделски производители нямат конкретни искания за получаване на субсидии. "Ние искаме преди всичко да има правила. Не се борим за пари или трохи, които Европа ни хвърля. Загубите за българското земеделие са просто колосални", допълни председателят на Бургаския съюз на зърнопроизводителите. Пред БТА той твърди, че в протеста на ГКПП "Кардам" са се включили животновъди, овощари, производителите на мед и представители на други съсловни организации от сектора.

Преди броени дни Съюзът на птицевъдите в България алармира, че страната са внесени над 2 млн броя яйца от Украйна и се усъмни в тяхното качество. Анализ на Българската агенция за безопасност на храните обаче показа, че яйцата са с отлично качество. В началото на тази седмица статистика на Евростат показа, че яйцата в Българи са в “топ 4” по високи цени в целия ЕС.

mediapool.bg