Кламер БГ - Бизнес новини: Нинова е подведена, ВМЗ-Сопот работи на печалба, твърди смененото ръководство

Нинова е подведена, ВМЗ-Сопот работи на печалба, твърди смененото ръководство

Бизнес

|
Пон, 06 Юни 2022г. 17:30ч.
Нинова е подведена, ВМЗ-Сопот работи на печалба, твърди смененото ръководство

Нинова е подведена, ВМЗ-Сопот работи на печалба, твърди смененото ръководство

Синдикатите във "Вазовските машиностроителни заводи" (ВМЗ) обявиха в понеделник, че засега отлагат протеста, с който заплашиха заради смените в борда на директорите, обявени от вицепремиера и икономически министър Корнелия Нинова в края на миналата седмица. Двете синдикални организации - КНСБ и "Подкрепа", решиха да изпратят писмо до Нинова и да я поканят до края на утрешния ден да дойде на място във ВМЗ и да разговаря с работниците, за да обясни какви са причините за изненадващата смяна на директорския борд.

Ако това не се случи, ще се премине към реални протестни действия.

Според профсъюзите новите ръководители не са запознати добре с вътрешната дейност на ВМЗ и това щяло се отрази негативно на дейността.

В новия директорски борд влизат Иван Василев Иванов - доскорошен областен управител на София област, Мариан Кънчев Йовчев - бивш директор на военния завод "Терем" и Камен Николов Шаралиев, дългогодишен заместник-кмет на Сопот и и.д. кмет на общината, който отскоро работи във ВМЗ-Сопот като директор на индустриалното оборудване. Промените все още не са вписани в Търговския регистър, показа проверка на Mediapool.

Нинова мотивира промените с това, че за миналата година ВМЗ-Сопот е бил на печалба от 3.1 млн. лева, а само за първите три месеца на годината заводът е на загуба от 1.4 млн. лева. Освен това досегашното ръководство на ВМЗ-Сопот е отказало да преведе дивидента от печалбата на дружеството за миналата година. Другата причина е, че в икономическото министерство научили случайно, че ръководството на ВМЗ-Сопот е обявило за продажба почивна база в Старосел, хотел в Сопот, сгради в Калояново, въпреки изрична заповед към държавните дружества да не се разпродава недвижимо имущество.

Досегашното ръководство на ВМЗ опроверга тези данни, но според запознати има проблем в това, че отчетените печалби са нищожни на фона на растящите приходи в резултат на увеличаващите се поръчки.

Очевидно е обаче, че синдикатите и местната власт в Сопот се спогаждат добре с досегашното ръководство, заради чиято смяна заплашват с протести.

Кметът на Сопот Деян Дойнов, който е бивш кадър на БСП, изгонен от Нинова и на последните местни избори през 2019 г. е подкрепен от партията на Веселин Марешки "Воля" и ЗС "Ал. Стамболийски", даде извънреден брифинг в понеделник, за да изрази недоволството си от промените във ВМЗ.

Според кмета Дойнов един от новите членове на борда - Камен Шаралиев, е разследван за злоупотреби с евросредства.

Готови сме днес да изпратим писмо до министър-председателя Кирил Петков, за да вземе и той отношение, обяви кметът на Сопот. Не трябва в държавата да се процедира на партиен принцип и се надявам, че това е последната вечеринка на местната структура на БСП в Сопот, която да използва своите механизми и лостове да прави политически назначения, добави той.

По думите му ВМЗ има нужда от експерти и хора, които разбират от материята, заяви кметът Дойнов и завърши с думите, че в община Сопот и във ВМЗ трябва да има социален мир.

Междувременно старото ръководство на завода излезе с позиция, в която опровергава твърденията на вицепремиера Нинова за финансовите резултати на дружеството.

Изнесените информации за загуба за първото тримесечие на тази година не отговарят на истината. Само за първите 5 месеца за 2022 г. по сметките на завода са постъпили рекордните над 150 милиона лева приходи, а подписаните договори надхвърлят половин милиард лева, съобщават от ВМЗ.

Старият борд: ВМЗ работи на печалба, някой подвежда Нинова

Председателят на Съвета на директорите на ВМЗ Никола Стоянов каза пред Mediapool, че старият директорски борд смятат, че вицепремиерът Нинова е била подведена и ако се стигне до вписване на промените в Търговския регистър, те ще ги обжалват.

Директорският борд декларира, че са хора с дългогодишен опит, които няма да допуснат да бъдат дискредитирани по подобен начин заради кадровата политика на сегашното ръководство на ДКК. В същото време работата на ДКК остава обвита в тайна, точно както по времето на ГЕРБ.

Съветът на директорите изразява и тревога, че в момент, в който са възложени рекорден по обем договори на държавния завод, се предприемат действия, които могат да блокират работата му и да застрашат бъдещето на едно структуроопределящо предприятие с хиляди заети работници.

"Ще направим всичко по силите си да защитим името си и бъдещето на ВМЗ, защото най-важни са работещите в него", се казва в позицията на Съвета на директорите.

ВМЗ работи на печалба

Според Съвета на директорите първото невярно твърдение е, че ВМЗ е завършило 2021 г. с печалба от 3 млн. лева, а сегашният борд за 3 месеца е довел дружеството до загуба от 1 млн. лв.

"Фактите са следните: ВМЗ е завършило 2021 г. с печалба не от над 3 млн., както твърди вицепремиерът Нинова, а от малко над 1 млн. лв. Да бъде избегната загубата през тази много тежка за бизнеса година е станало възможно и благодарение на работата на същия Съвет на директорите, който е ръководил предприятието през последните два месеца на 2021. Тези данни са публични и лесно проверими", посочват от ВМЗ.

Те допълват, че за първите месеци на 2022 г. са подписани нови договори за над половин милиард лева.

Само от авансите по тях са разплатени стари задължения на ВМЗ за над 30 млн. лв., които предходни ръководства са отлагали. От тях 14 млн. лв. заем към ДКК и около 20 млн. лв. заем към ДСК.

Към днешна дата ВМЗ няма просрочени задължения, а по сметките му има достатъчно средства за обезпечаване на дейността и изпълнение на така необходимата програма за модернизация. Плащанията до края на годината ще бъдат в пъти повече, се твърди в позицията.

"Всичко това е известно на "Държавната консолидационна компания" (ДКК), която е принципал на дружеството, и буди недоумение защо са предоставили грешна информация на ръководството на икономическото министерство", заявява ръководството на ВМЗ.

Тези факти няма как да бъдат проверени, защото Министерството на икономиката не е подало финансовите отчете в Агенцията за публични предприятия и контрол за публикуване. Последният качен отчет за ВМЗ е за третото тримесечие на 2021 г., показа проверка на Mediapool.

Плащането на дивидента

На пресконференцията си Нинова обяви, че въпреки неколкократните писма, които ръководството на ДКК изпраща до ВМЗ, ръководството отказва да плати дивидент за 2021 г., както е решил Министерският съвет.

"Това категорично не отговаря на истината. Ако това е сред мотивите на вицепремиера, то тя следва да освободи съвета на директорите на ДКК, а не този на ВМЗ", заявява директорският борд.

Още на 20 април 2022 г. годишният финансов отчет на ВМЗ е изпратен за одобрение на ДКК. Оттогава до този момент становище не е дадено, което блокира и изплащането на дивидента към държавния бюджет, тъй като по закон принципалът - в лицето на ДКК, дава санкцията за това, обясняват от старото ръководство на ВМЗ.

С решение на Министерския съвет тази година държавните дружества трябваше да преведат печалбите си в държавния бюджет.

Продажбата на активи

Икономическият вицепремиер е в грешка и, че "ръководството на ВМЗ-Сопот, зад гърба на принципала - ДКК, и моя - като министър и принципал, обявява продажба на обособени части, представляващи собственост на ВМЗ".

От ръководството на ВМЗ обясняват, че всъщност в решението да се продават тези обособени части по-голяма роля има вицепремиерът Нинова, отколкото сегашният Съвет на директорите на ВМЗ, тъй като това решение е взето от Народното събрание през 2019 г.

В този период Корнелия Нинова е била народен представител и най-вероятно от справките на парламента може да се проследи как и дали е гласувала за това решение.

Нещо повече, за изпълнението на това решение е натоварена Агенция за публичните предприятия и контрол, а не ръководството на ВМЗ.

"Никога настоящият Съвет на директорите не само не е вземал подобни решения и дори не е разглеждал подобни въпроси", заявяват от дружеството.

Съветът на директорите изразява съжалението си, че вицепремиерът Нинова е заблудена и въвлечена в подобна интрига, като е много далеч от истинските факти и реалното състояние на дружеството.

ВМЗ – най-големият работодател в Сопот

Държавният оръжеен завод ВМЗ е най-големият работодател в Сопот. В предприятието работят около 3600 души при население от около 10 000 в цялата община.

Основното производство на ВМЗ са противотанкови снаряди, авиационни неуправляеми ракети, артилерийски муниции, взриватели, както и ремонт на специални изделия.

2021 г. беше тежка за предприятието, а причината е пандемията от коронавирус и нарушените доставки в глобален мащаб, става ясно от последният публикуван финансов отчет на ВМЗ за третото тримесечие на 2021 г.

Въпреки това за деветмесечието на миналата година дружеството отчита печалба от над 5.1 млн. лв. За сравнение за същия период на 2020 г. тя е над 18 млн. лв. Приходите от продажби са били над 124 млн. лв., което е намаление с над 46 млн. лв. спрямо деветте месеца на 2020 г.

Общият размер на задълженията на ВМЗ възлизат на близо 127 млн. лв. към октомври 2021 г. Те са намалели с над 58 млн. лв. спрямо година по-рано. Това се дължи основно на намалението на част от дължимия дивидент от ВМЗ на ДКК от 2017 г., с който е увеличен собствения капитал на дружеството с 40 млн. лв., се казва във финансовия отчет, наблюдава се и намаления на задължения към доставчици, персонал, осигурителни вноски и данъчни задължения.

След руската война в Украйна, започнала на 24 февруари, поръчките към ВМЗ се увеличават. Въпреки че Нинова твърди, че България не е изнесла нито един патрон за Украйна, публична тайна е, че доставките на оръжия стават през оръжейни търговци.

Няма публична информация кои търговци продават продукцията на ВМЗ Сопот. Със сигрност се знае, че това не е един, а са няколко. Не е ясно дали сред тях е държавният оръжеен търговец "Кинтекс", в който наскоро също имаше рокади в ръководството.

Заради големите комисионни, които се правят с продажбата на оръжие след избухването на войната, очевидно се сменят и каналите кой да контролира тези потоци. Досега Корнелия Нинова не е коментирала кой продава продукцията на държавните венни заводи.

Към момента няма официален коментар от страна на вицепремиера по случая.

На 3 юни Нинова обяви, че сменя 5-членния директорски борд на ВМЗ с 3-членен заради загуба през първото тримесечие на годината, отказ от плащането на дивидент и неправомерна продажба на имоти.

Община Сопот се обяви против смяната на ръководството

Местната власт в Сопот е притеснена от внезапните смени в борда на директорите на ВМЗ-Сопот. Това обяви кметът Деян Дойнов на извънредна пресконференция днес. Това е трета смяна на директорския борд за по-малко от година.

"Това, което нас ни притеснява е, че в борда на директорите според г-жа министърката, ще бъдат назначени хора, които са "почтени" и "професионалисти". Не съм убеден, че това е така", каза кметът.

"Няма как лицето Камен Николов Шаралиев, което 12 години е участвало в едно корумпирано и пробито управление, довело община Сопот до пагубни щети, участвал на ръководни длъжности във всички злополучни проекти, да бъде член на Съвета на директорите. Това е абсурдно", заяви Деян Дойнов.

Той призова, когато Нинова говори за почтеност и професионализъм, тези думи да не висят в публичното пространство, а да бъдат аргументирани.

Отношение по рокадите във ВМЗ направи и заместник-кметът Николай Новаков. Той припомни, че Камен Шаралиев е бил ръководител на европейски проект за административен капацитет, при който общината получава 500 000 лева, но след това и е наложена финансова корекция на същата стойност заради допуснати нарушения при изпълнението на европроекта.

Спомнете си, че община Сопот беше разпродадена. "Вие всички помните, че седмицата след изборите точно Шаралиев преведе неправомерно близо милион на един частен съдебен изпълнител и общината се наложи да плаща лихви, които бяха близо 300 000 лева", каза Новаков.

Той припомни, че Шаралиев неправомерно е подписал акт за влизане в експлоатация на водопровода и канализацията на Сопот по проекта за обновяване на водния цикъл.

"Продължаваме промяната" постигна в Сопот едни изключително добри резултати на изборите, точно заради това, че се виждаше бездействието на прокуратурата по тези казуси. И изведнъж да обявиш назначението на такъв човек, чиято визитка е проверена от вицепремиера на държавата. За какво говорим. Какви заявки за промяна се дават", попита риторично Новаков.

Зам.-кметът добави, че още един от аргументите на ДКК и министъра са, че бордът се сменя заради това, че се продават обособени части на ВМЗ.

"Тук имаше подписка на 800 човека, които се застъпиха за това въпросният хотел да стане градски истотически музей. И изведнъж Агенцията по приватизация, която е пряко на подчинение на министъра на икономиката, в случая г-жа Корнелия Нинова, обявява продажбата, но да се казва, че това е сделка извършена зад гърба й звучи несериозно", заяви кметът.

Това не са реалните причини за отстраняване на борда, каза Николай Новаков. По думите му, ако това е дефиницията за почтенност, какво трябва да кажем на младите хора.

"Слагаме един "почтен" човек, доказал се с конкретни цифри и знаете, разпродадена община. Каква е гаранцията, че няма да подпише договор в едно държавно предприятие по примера на доживотния неизгоден договор за чистотата в Сопот, под който стоеше неговия подпис", попита Новаков.

Той посочи, че има доста сигнали до ДАНС и прокуратурата, те също има какво да кажат по професионалната биография на този човек. Търсят се удобните хора, които са готови да слагат подписа си за всичко, убеден е Новаков.

mediapool.bg