Кламер БГ - Бизнес новини: ВМЗ Сопот е в добро финансово здраве, но липсват суровини за поръчана продукция

ВМЗ Сопот е в добро финансово здраве, но липсват суровини за поръчана продукция

Бизнес

|
Вт, 20 Септ 2022г. 19:34ч.
ВМЗ Сопот е в добро финансово здраве, но липсват суровини за поръчана продукция

ВМЗ Сопот е в добро финансово здраве, но липсват суровини за поръчана продукция

"Вазовските машиностроителни заводи" (ВМЗ) в Сопот са в добро финансово състояние, но липсват суровини за поръчана вече продукция, което е сериозна опасност производството да бъде нарушено. Това коментира служебният министър на икономиката Никола Стоянов по време на пресконференция за язовирите в отговор на журналистически въпрос.

Престрелките между старото и новото ръководство за управлението на завода продължават.

Първо на пресконференция бившото ръководство на ВМЗ, назначено от лидера на БСП Корнелия Нинова, докато бе министър на икономиката, отхвърли всички обвинения, които разпространи "Държавната консолидационна компания" (ДКК) в събота. ВМЗ Сопот е под шапката на ДКК, която пък е под контрола на Министерството на икономиката.

"Истината за ВМЗ е съвсем друга, не е тази, която се мъчи да се втълпява от телевизионния екран от господин Стоянов и новия шеф на ДКК. Тези хора не познават завода, не познават работниците и производството, те изпълняват политическа поръчка. Сигурни сме, че реваншизмът при министъра надделява над истината", каза бившият изпълнителен директор на ВМЗ Иван Иванов.

Служебният министър на икономиката Никола Стоянов беше председател на директорския борд на ВМЗ, който Корнелия Нинова уволни.

Има ли достатъчно суровини и материали?

Днес спорът беше върху това дали ВМЗ Сопот има достатъчно суровини и материали, за да може да произведе продукцията, за която има подписани договори с оръжейни търговци.

Мариан Йовчев, който е бивш председател на Съвета на директорите на ВМЗ (юни-август 2022 г.), обясни, че след събитията през февруари и началото на конфликта в Украйна обстановката в страна коренно се променя, особено по отношение на специалната продукция.

През март българските лицензирани фирми подписват външни договори и от април започват да изкупуват цялата стока в складовете на ВМЗ, в това число и такава, произведена в предходни години, както и продукция, предвидена по договор с "Кинтекс".

Той посочи, че в бизнес програмата за 2021 г. и за 2022 г. са били заложени разчети за прогнозна продукция за около 260 млн. лева или по 20 млн. лева на месец.

През юли 2022 г. - единственият ни пълен месец в завода, сме произвели и реализирали продукция за 28 млн. лева, което е над прогнозните показатели в бизнес програмата, каза Йовчев.

В актуализираната бизнес програма до края на 2022 г. е заложена продукция за още 180 млн. лева за второто полугодие или общо 420 млн. лева за тази година. По този начин Йовчев опровергава твърденията на сегашното ръководство на ДКК и на служебния министър на икономиката, че са водили ВМЗ Сопот към фалит.

Относно обвиненията за липсата на материали и суровини Йовчев обясни, че за работата на завода са нужни тонове метали, взривни вещества и други. "ВМЗ е инертно колело и не може ние да спрем доставките и така да се доведат загуби до милиони, което казва министърът", каза Йовчев.

Той призна, че при доставките е имало някои проблеми, защото в завода се произвеждат главно изделия, които са съветска техника и съветски стари технологии от времето на Варшавския договор.

По тази причина и материалите, които се използват допреди няколко месеца, са купувани основно от Украйна и Русия, а проблемите са се появили поради ограничителния режим, но те са били решени, каза Йовчев. Той посочи, че всички договори, подписани до 3 юни за доставка на суровини и материали, са се изпълнявали ритмично, плащани са и всичко, което е било необходимо на завода, е купувано.

Новото ръководство на ДКК обаче твърди, че във ВМЗ Сопот липсват суровини за производство на поръчана вече продукция. Междувременно цената на суровината се е вдигнала и заради това сега купуването й ще излезе с 10 млн. лева по-скъпо.

По-скъпата продукция може да е причина ВМЗ Сопот да няма печалба, заявиха Венцислав Димитров - изпълнителен директор на ДКК, и Иван Зангочев - председател на Съвета на директорите на ДКК, в отговор на пресконференцията на бившото ръководство на ВМЗ.

Двамата обещаха информация за произведената продукция във ВМЗ да бъде оповестена скоро на пресконференция в завода. Там журналистите ще се срещнат с работниците и представители на синдикатите.

Назначенията във ВМЗ

Относно обвиненията на служебния министър на икономиката, че старото ръководство на ВМЗ е започнало програма за ремонти без договори и без предварително обсъждане бившият изпълнителен директор Иван Иванов каза, че тази информация е "манипулативна".

Заводът беше наследен в лошо състояние и технологично е изостанал в края на ХХ век, заяви Иван Иванов. Той посочи и "изключително лошите условия на труд" за работниците - течащи покриви, прозорци без стъкла. По тази причина е решено да бъдат подобрени условията за работа, а работниците са получили и допълнителни социални придобивки. https://www.mediapool.bg/otnovo-kiselo-mlyako-kafe-i-evtina-topla-hrana-vav-vmz-sopot-news338467.html

Новото ръководство на ДКК отбелязва, че това решение е взето след като е назначен служебният кабинет и само за 2 дни сключва договорите.

"На 2 август старият Съвет на директорите на ВМЗ решава да започват ремонтни дейности в дружеството, на 3-ти август се избират изпълнители на ремонтни дейности за 6 млн. лева, а на 4-ти август вече се сключват договорите, като те са глобални, без конкретика. На 8-ми август се сключват договори за превод на аванси за 3 млн. лева. Вече на 17-ти август с анекси се формулира какво точно ще се ремонтира", представи картината Венцислав Димитров, новият председател на директорския борд на ДКК.

По повод обвиненията за назначения по договори с големи обезщетения Иванов каза, че това е продължение на съществуваща практика. Той допълни, че на индивидуален трудов договор е назначил четирима от общо 16 души с такива договори.

"Тези хора са си оставали семействата, комфорта да дойдат с мен и да ми помагат да ръководя завода и затова съм го направил", аргументира се Иванов.

Той посочи, че само за март - от уволненото от Нинова ръководство, в което е бил и настоящият министър на икономиката, на такъв договор са били назначени седем души.

По времето на Иван Иванов във ВМЗ Сопот е имало над 800 вакантни места и за два месеца и половина той е назначил 222-ма души.

mediapool.bg