Кламер БГ - Бизнес новини: ВЕИ бизнесът и търговците на ток обвиниха КЕВР, че взривява цените и пазара

ВЕИ бизнесът и търговците на ток обвиниха КЕВР, че взривява цените и пазара

Бизнес

|
Вт, 14 Дек 2021г. 14:07ч.
ВЕИ бизнесът и търговците на ток обвиниха КЕВР, че взривява цените и пазара

ВЕИ бизнесът и търговците на ток обвиниха КЕВР, че взривява цените и пазара

Слънчевата, вятърната и на търговците на ток асоциации призоваха енергийния регулатор да не се променят цените на електроенергията за регулирания пазар от 1 януари 2022 г., а да се изчака приключването на регулаторния период в края на юни 2022 г. Тогава ситуацията на енергийните пазари ще се успокои и ще има по-вярна преценка за случващото се и за определянето на тарифите за домакинствата.

В писмо до премиера Кирил Петков, енергийния министър Александър Николов и председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ), Българска фотоволтаична асоциация (БФА) и Българска ветроенергийна асоциация (БГВЕА) заявяват, че планираното увеличение на цените, включително на енергията от възобновяеми източници заплашва свободния пазар и може да доведе до фалити на техните членове.

Преди ден КЕВР публикува доклади за промяна на цените на повечето производители на електроенергия, на мрежовите услуги по преноса и разпределението и за доставката на тока. Според него се запазват само цените на АЕЦ "Козлодуй" и на водните централи на НЕК, на въглищните се повишават, както и на ВЕИ централите, мрежовите такси се повишават средно с 43 на сто, а крайната цена за бита се вдига с 11.5 процента .

В проекта на решение се предвижда и вдигане на енергията от възобновяеми източници с около 147 процента, но това всъщност създава проблем за повечето слънчеви и вятърни централи, както и за търговците на ток. Причина е, че съществена част от електроенергията от ВЕИ вече е продадена по дългосрочни едногодишни договори на цени, близки до определените от КЕВР през месец юли 2021. Тези договори са с търговци и крайни клиенти, за да се гарантира стабилност на приходите, но и на цените за потребителите. Така всъщност за "затворени" количествата ВЕИ енергия.

"Затова промяна на прогнозната пазарна цена би предположила предоговаряне на цените по тези дълги договори по цялата верига производител, търговец, потребител. Обаче това е невъзможно предвид клаузите в сключените договори, които не предвиждат възможност за предоговаряне. Следователно ВЕИ производителите или няма да могат да обслужват кредитите си заради по-ниските премии, които ще получават, или ще спрат да изпълняват сключените договори. Подобна развръзка ще доведе до серия от съдебни производства между търговци и ВЕИ производители, търговци и купувачи и други засегнати страни", посочват трите асоциации.

Според тях действията на КЕВР ще причинят на компаниите щети за стотици милиони левове, фалити при търговци и ВЕИ производители, драстично влошаване на инвестиционния климат в страната, съдебни производства срещу държавата, загуба на доверие и реален риск за осъществяване на доставките на свободен пазар.

Асоциациите предлагат КЕВР да направи справка във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) в потвърждение на твърдението им, че мнозинството ВЕИ производители продават електроенергията си на цени, сходни с определените в действащото ценово решение. "Мнозинството производители от ВЕИ не продават по настоящата борсова цена и не генерират свръх печалби, съответно няма нужда да бъде променяна тяхната прогнозна пазарна цена", пишат засегнатите от евентуалното поскъпване.

Те настояват да се запазят досегашните прогнозни пазарни цени за производителите от ВЕИ до следващия регулаторен период, тъй като срокът 1 юли - 30 юни се е наложил логично като действие на договорите за покупко-продажба на електроенергия между производителите и координаторите на балансиращи групи.Мрежовите оператори, които трупат загуби от разликата в борсовите цени и признатата им от КЕВР в разходите, могат да бъдат компенсирани по отделен механизъм от Фонда "Сигурност на електроенергияната системата", където влизат приходите от сделките с държавни парникови квото, които за регулаторния перод ще са с над 500 млн. лв. повече от пригнозираните малко под 2 млрд. лв.

Асоциациите отбелязват, че тази установена през годините търговска практика осигурява относително добра защита на ВЕИ инвеститорите от рисковете на действащия модел с премии и е била възприета като адекватна от финансиращите институции.

Сегашната промяна в средата на регулаторния период би наказала именно пазарните участници, които имат политики за управление на риска и осигуряват предвидимост на паричните си потоци, като в същото време дават възможност на търговците на електроенергия да гарантират дългосрочно фиксирана цена на електроенергията за крайните клиенти, посочват трите асоциации.

Противно на очакванията, увеличението на ВЕИ цените ще осигури на производителите значително по-ниски приходи в сравнение с планираните, но не могат да прекратят едногодишните си договори, защото ще плащат неустойки и ще отпаднат от балансиращите групи. Възможни са дори съдебни дела, ликвидни проблеми и невъзможност за обслужване на банковите заеми от страна на ВЕИ централите.

"Подложеният на ценовата буря електроенергиен пазар в България ще претърпи нов сериозен стрес, който ще е предизвикан от вътрешни фактори, които ще катализират волатилността и нестабилността", посочва се в становището на ВЕИ производителите и търговците.

Доставчиците на ток на свободния пазар също ще са засегнати, защото няма да могат да променят своите договори към клиентите и ще трябва да купуват на цени над договорените за продажба, което също ще доведе до проблеми с приходите и риск от фалити.

Асоциациите припомнят, че КЕВР в предходния ценови период 1 юли 2019 г. - 30 юни 2020 г., когато заради пандемията в продължение на четири месеца са били сринати цените на тока, не е предприела никакви действия за промяна на регулаторното решение.

Според тях сегашното решение създава опасност и за инвестиционния климат в страната, предвид вече проявения интерес за развитие на ВЕИ проекти в България от страна на международни инвеститори като MET, KEG AL, 3 Seas Investment Initiative, както и много български инвеститори.

"Вземането на инвестиционно решение се базира на определени очаквания за развитието на пазара, схемите за подпомагане за ВЕИ, действащата законова и регулаторна рамка. Такава неочаквана и дестабилизираща промяна в регулаторните параметри в средата на регулаторния период, когато вече са поети дългосрочни търговски ангажименти значително повишава оценката за риск на страната като инвестиционна дестинация и ще отклони значим инвестиционен интерес", отбелязват засегнатите страни.

Последствията биха били значителни и в средносрочен план, предупреждават те. "В момент на ускорен преход към ниско въглеродна енергетика България следва в максимална степен да се възползва от конкурентните си предимства по отношение на наличния слънчев и вятърен потенциал и да предлага електроенергия на конкурентна цена на европейските пазари (което се улесни след обединението през настоящата година с гръцката и румънската платформа "Ден напред"). Планираните промени биха препятствали това развитие", пише в писмото им.

Това на свой ред ще попречи на България да постигне зелените цели на ЕК и би s лишило от допълнителни приходи от данъци и такси и разкриването на висококвалифицирани работни места, заявяват слънчевата, вятърната и на търговците на ток асоциации.

"Предвид високата волатилност на пазара на електроенергия и възможността да се обърне тенденцията до пролетта на 2022 г., считаме че разумният подход е да се изчака приключването на ценовия период, да се оценят ефектите и на здрава пазарна основа и понижени цени на електроенергийните пазари да се структурира новото ценово решение", обяснява се в писмото да премиера, енергийния министър и шефа на КЕВР.

В него се отбелязва още, че сегашното решение на регулатора в комбинация с предложената от него промяна в Правилата за търговия с електрическа енергия, относно забраната за пазарни обединения на балансиращите групи, което ще има пряк резултат в увеличени разходи за балансиране на производителите от ВЕИ и на крайните потребители. Това прави ситуацията двойно по-непредсказуема и отправя мощен негативен сигнал към инвеститорите в нови енергийни мощности, използващи възобновяеми източници, заявяват асоциациите.

Те предупреждават, че ще се обърнат към европейските секторни асоциации и отговорните институции в Брюксел за съдействие и защита на инвеститорите и спазването на принципите на стабилност, справедливост и свобода в търговските отношения. Предлагат на регулатора да обсъдят на среща повдигнатите сега въпроси.

mediapool.bg