Кламер БГ - Бизнес новини: В пъти повече лекарства заявени за поскъпване спрямо миналата година

В пъти повече лекарства заявени за поскъпване спрямо миналата година

Бизнес

|
Пет, 04 Фев 2022г. 15:49ч.
В пъти повече лекарства заявени за поскъпване спрямо миналата година

В пъти повече лекарства заявени за поскъпване спрямо миналата година

Отчетлив ръст на лекарствата, за които е заявено увеличение на пределните цени се наблюдава в последните три месеца, сочат данни на Националния съвет по цени и реимбурсиране, предоставени на Mediapool. При лекарствата без рецепта са подадени седем пъти повече заявления за ръст в цените, а при тези с рецепта два пъти повече продукти са с увеличени цени за периода ноември 2021-февруари 2022 спрямо същия период година преди това.

При лекарствата без рецепта ръстът в пределните цени е до 24%, а при тези по лекарско предписание - до 26.5%. За сравнение за същия период година по-рано при лекарствата без рецепта поскъпването е до около 12%, а при тези с рецепта до около 14%.

В абсолютна стойност увеличението в пределните цени на лекарствата е от порядъка на стотинки до около 3 лева, тъй като става въпрос за сравнително евтини продукти – максимум до 20 лв. Реално, обаче, за хората поскъпването може и да е по-голямо, тъй като по веригата дистрибутори и аптеки започват да работят на предела на допустимите надценки, коментираха пред Mediapool от бранша. По този начин лекарствата сега се доближават все повече до пределните им цени, докато обичайно се продават под тях заради по-малките надценки, които търговците слагат в условия на конкуренция.

При лекарствата с рецепта най-сериозно е увеличението в цената на една от формите на антибиотика Левофлоксацин (Levoxa) с производител "Тева", който се предписва и при лечението на пациенти с Covid-19. Неговата пределна цена е увеличена от 11.75 на 14.87 или с 26.55%. Увеличението е в следствие от скока в цената му и в други държави, с които България реферира цените си. По-сериозно поскъпване има още при медикамента срещу болка и спазми Баклофен, чиято пределна цена се повишава с 1.43 лв. на 16.86 лв. или с над 9%. При него увеличението е заради инфлацията. Друг антибиотик – Линкомицин поскъпва с около 1 лв. и от 9.24 пределната му цена става 10.33 лв, като поскъпването при него е с почти 12% и отново се дължи на натрупаната инфлация. С 19.6%) от 7.76 на 9.28 лв. поскъпва медикамента Тофизопам (Grandaxine) от групата на бензодиазепините, който се ползва при тревожност, депресия и други смущения на психиката и нервната система.

При лекарствата без рецепта поскъпването в пределните цени е от порядъка на стотинки. Единствено един от препаратите с парацематол, които се разтварят под формата на гореща напитка, поскъпва с 1.65 лв от 12.60 на 14.25 лв. за опаковка с 12 пакетчета. При другите продукти увеличението е под левче и става въпрос за медикаменти при проблеми със стомаха, срещу киселини, някои видове парацетамол и аспирин и др.

По данни на Националния съвет по цени и реимбурсиране за периода 2 ноември 2021 г. до 2 февруари 2022 г. са вписани в публичния регистър увеличени цени на 25 лекарствени продукти без лекарско предписание. Увеличението е с процент не по-голям от статистически отчетената инфлация за периода на действие от последната регистрирана цена. Общо подадените, обаче, заявления за промяна в цената са 187, което е седем пъти повече спрямо същия период година по-рано. За сравнение постъпилите заявления за промяна на цена на лекарствени продукти без лекарско предписание за периода ноември 2020 г. - януари 2021 г. са общо 27 броя, от които са били одобрени 25.

По принцип на подадените заявления за увеличение в цените се извършват експертни оценки и искането за увеличение се одобрява само ако са изпълнени предвидените в закона условия: заявеното увеличение да е в рамките на статистически отчетената инфлация за периода от последната регистрирана цена. Така от ноември към началото на февруари са одобрени новите цени на 25 лекарства, а останалите подадени заявления са в процес на разглеждане.

При лекарствени продукти по лекарско предписание има промени в цените на 18 медикамента

за периода 2 ноември 2021 г. – 2 февруари 2022 г. За два от тях

увеличението е до размера на най-ниската цена на същия лекарствен продукт в 10 държави- членки, с които се реферираме, а за 16 от посочените продукти няма цена на същия продукт в референтните страни и увеличението е в рамките на инфлацията за периода на действие от последната образувана пределна цена. За сравнение за периода 2 ноември 2020 г. – 2 февруари 2021 г. увеличение е имало в цените на 8 продукта по лекарско предписание. За 6 от посочените продукти увеличението е било до размера на най-ниската цена за същия лекарствен продукт в 10 държави - членки, а за 2 не е имало цена в референтните страни и увеличението е в рамките на натрупаната инфлация.

Как се формират цените на лекарствата

По принцип държавно регулираните цени на лекарствата са пределни, т.е. максимални, над които не могат да бъдат продавани. Пределната цена на лекарствен продукт се изчислява като сбор от цената на производител, надбавка за търговец на едро, надбавка за търговец на дребно и данък върху добавената стойност (ДДС). При лекарствата без рецепта цената на производител се заявява директно от него, докато при тези с рецепта се взима най-ниската цена на същия продукт от 10 държави: Белгия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения и Франция.

Лекарствата без рецепта не могат да поскъпват с по-висок процент от натрупаната инфлация от последното повишение на цената. При медикаменти, които са с непроменяни цени за период по-дълъг от една година, се наблюдава натрупване на процента на инфлация и там увеличението в проценти и абсолютна стойност е по-високо, спрямо тези които се увеличават с процент на едногодишна инфлация.

При лекарствата с рецепта увеличението може да е само до размера на най-ниската цена за същия лекарствен продукт в 10-те референтни държави, а при липса на такава - с процента на статистически отчетената инфлация за периода на действие от последната образувана пределна цена.

Законно допустимите надценки за търговците на едро (дистрибутори) и аптеките също са фиксирани в закон. За лекарствата до 10 лева размерът на надценките е 7% за дистрибуторите и 20% за аптеките. За лекарствата от 10 до 30 лева дистрибуторите имат право на 6% надценка, а аптеките – 18% и за лекарствата над 30 лв. законовите надценки са 4% за дистрибуторите, но не повече от 10 лева и 16% за аптеките, но не повече от 25 лева. Обикновено търговците не работят на пределни надценки, а предоставят част от тях под формата на отстъпки за клиентите, но наблюденията в бранша са, че сега отстъпките се свива и това също води до поскъпване за крайния потребител.

mediapool.bg