Кламер БГ - Бизнес новини: Бюджетът има шанс да събере 16 млрд. лв. ДДС до края на годината

Бюджетът има шанс да събере 16 млрд. лв. ДДС до края на годината

Бизнес

|
Пон, 01 Авг 2022г. 17:10ч.
Бюджетът има шанс да събере 16 млрд. лв. ДДС до края на годината

Бюджетът има шанс да събере 16 млрд. лв. ДДС до края на годината

Бюджетът има добри шансове да изпълни плана за събиране на най-важния данък в държавата – ДДС, въпреки че той бе значинелно завишен от депутатите в последния момент при гласуването на актуализацията в края на юни. Ако върви поне със същите темпове, фискът ще набави гласуваните 16.02 млрд. лв. към 31 декември, очакват финансисти, с които Mediapoool разговаря.

Приходите от ДДС за първото полугодие възлизат на 7.55 млрд. лв., което е 47.1% изпълнение на плана. Това прави ръст от 23% или 1.4 млрд. лв. спрямо същия период на миналата година.

На пръв поглед има проблем в събираемостта на графата "ДДС от сделки в страната". По това перо са събрани едва 4.2 млрд. лв., което прави само 2.5% ръст в сравнение с юни 2021 г. В същото време ръстът в графата "ДДС от внос" е цели 64% до 3.36 млрд. лв.

Финансист, с когото Mediapool се свърза, твърди, че данните показват лоша събираемост на ДДС върху вътрешното потребление. Показателят би трябвало да е значително по-висок на фона на отчетената официална инфлация за юни от 16.9% на годишна база, твърди експертът.

Според Георги Ангелов, старши икономист на Институт "Отворено общество" обаче, проблем реално няма, тъй като данните са заблуждаващи. "Когато има износ, ДДС се възстановява и това се отразява в графата "ДДС от сделки в страната", докато при вноса се плаща ДДС и този приход се отчита в цялото в графата "ДДС от внос", обясни Ангелов.

И двамата обаче са на мнение, че Министерството на финансите ще успее да постигне 16 млрд. лв. постъпления от ДДС в края на годината заради високата инфлация. Това би било с 3 млрд. лв. повече в сравнение със събраното през 2021 г.

"Очаквам второто полугодие да е по-силно за постъпленията в бюджета от гледна точка на цени и номинални обороти", каза още Георги Ангелов. По думите му инфлацията е започнала да се усеща по-осезаемо през второто тримесечие на годината, поради което през първите месеци постъпленията са били по-ниски в сравнителен план.

"Макроикономически не би трябвало да има проблем с изпълнението на плана за приходите от ДДС. По-скоро проблемът за бюджета ще дойде догодина, когато се очаква рецесия. При положение че Китай е в рецесия, ако САЩ изпадне в реална рецесия със спад на броя на заетите, ако подобно нещо се случи и с Германия, тогава ще има проблем за българската икономика и за бюджета", коментира още Георги Ангелов.

От останалите по-големи приходоизточници на бюджета сравнително слабо е представянето при акцизите, където ръстът за полугодието е само 5.6% или 146 млн. лв. Специално от акцизи върху горивата са събрани 1.2 млрд. лв., което е с едва около 70 млн. лв. повече в сравнение с миналата година.

Минимален е ръстът и на данъка върху личните доходи – 5.3%. По това перо са събрани близо 2.5 млрд. лв., което е със 126 млн. лв. повече в сравнение с първото полугодие на 2021 г. Тук обаче обяснението е ясно – по-голям от очаквания ефект на възползвали се от данъчното облекчение за деца родители. За доходите от 2021 г. то бе в размер на максимум 450 лв. за едно дете. За тази година бе увеличено на до 600 лв. Тъй като отстъпката ще може да се ползва авансово още тази година, МФ очаква допълнително намаление на събираемостта по това перо.

Най-вероятно заради големите печалби в енергетиката, част от които отиват за компенсации на бизнеса и гражданите, висок ръст е регистриран при постъпленията от данък печалба – 38.8% за полугодието. Това прави увеличение на приходите от 507 млн. лв. спрямо миналата година до 1.8 млрд. лв.

Общо данъчно-осигурителните приходи бележат ръст от 15.5% или 3 млрд. лв. към края на юни 2022 г. спрямо същия период на миналата година. Това прави 48.2% изпълнение на годишния разчет.

Формираният значителен излишък в бюджета, който в края на юни е 1.18 млрд. лв., а в края на юли се увеличи до 1.56 млрд. лв., се дължи в най-голяма степен на тоталното изоставане на амбициозната инвестиционна програма в Бюджет 2022 г. на стойност 8.2 млрд. лв. За полугодието капиталовите разходи са по-малки дори от миналогодишните и възлизат на едва 1.5 млрд. лв. Това значи, че през полугодието планът е изпълнен едва на 18%. Общото изпълнение на плана за разходите е само 41.1%.

mediapool.bg