Кламер БГ - Бизнес новини: Бързай бавно: Януари ще се решава как газовата връзка с Гърция все пак да тръгне през юли

Бързай бавно: Януари ще се решава как газовата връзка с Гърция все пак да тръгне през юли

Бизнес

|
Четв, 23 Дек 2021г. 08:16ч.
Бързай бавно: Януари ще се решава как газовата връзка с Гърция все пак да тръгне през юли

Бързай бавно: Януари ще се решава как газовата връзка с Гърция все пак да тръгне през юли

Гръцкият строител на междусистемната газова връзка Комотини – Стара Загора официално е поискал ново удължаване на срока за изграждането на 183-километровото трасе, което според последния анекс трябваше да е готово до 31 декември 2021 г., но по-голямата част от оборудването на газоизмервателни станции и кранови възли не е доставено. Така че и този срок няма да бъде спазен, което застрашава планираното въвеждане в експлоатация до 1 юли 2022 г.

Претенциите на компанията "Авакс" за нова отсрочка са мотивирани с нарушаването на веригата на доставки в световен мащаб заради пандемията от коронавирус, които са извън нейния контрол. С Covid-19 бе оправдано и предишното неспазване на срока за приключване на строежа, който по първоначалния договор бе края на април 2021 г. Нито "Авакс", нито възложителят на строежа – българо-гръцко-италианското дружество "Ай Си Джи Би", пожелаха да кажат пред Mediapool какъв е новият срок, който се иска за приключване на строежа.

Предстои искането на изпълнителя да бъде разгледано на заседание на Съвета на директорите на "Ай Си Джи Би" през януари и да се реши какви ще са последващите действия, които да гарантират завършването на проекта в максимално кратки срокове, така че въвеждането в експлоатация да се случи през юли 2022 г. Това заявиха пред Mediapool от проектната компания, която ще е и оператор на газопровода след завършването му. "Договорът за строителство изисква възложителят да се произнесе дали претенциите за удължаване могат да бъдат приети за основателни или да бъдат отхвърлени изцяло", посочиха от компанията.

Това означава, че "Авакс" все пак ще започне да търпи санкции от 90 хил. евро на ден от 1 януари 2022 г., заради неспазване на ангажимента си. Санкциите ще текат до приключване на строежа или до подписването на допълнително споразумение за удължаване на срока, става ясно от отговорите на "Ай Си Джи Би". Санкцията ще се удържа от банковата гаранция, предоставена от гръцката компания, но не може да надхвърля 10 процента от стойността на договора.

"Неустойките са един от дисциплиниращите инструменти за ускоряване на реализация на проекта и гаранция за неговото завършване. Българската страна неколкократно е заявявала позиция, че този инструмент ще бъде използван при забавено изпълнение на договора с цел защита на националните интереси", заявиха още от дружеството.

Преди две седмици тогавашният служебен министър на енергетиката Андрей Живков съобщи, че работата по трасето е завършена едва на 70 процента.

Той посочи, че има забавяне в доставката на оборудване за кранови възли и на голяма част от оборудването на газоизмервателните станции на газопровода. Например тази при Стара Загора била завършена на 56%, а при Комотини – едва 13%. При крановите възли доставката и монтажът също са с 13% изпълнение, при диспечерския център става дума за готови 21.8%, а свързването на тръбата със системата с Трандадриатическия газопровод изобщо не е започнало, обясни тогава Живков.

Има незавършени критични дейности по линейната част - полагане на тръбопроводи, оптичен кабел, рекултивация, хидротестове, пресичания чрез шнеково сондиране и чрез отворен способ и други. Съществени работи има и по отношение на наземните съоръжения, заяви той.

Две седмици по-късно и въпреки уверенията на проектната компания, че се прави всичко възможно дори на институционално ниво да се ускорят доставките на оборудването за газовата връзка, става ясно, че всъщност няма напредък по въпроса.

По неофициална информация на Mediapool "Авакс" продължава да чака доставки на кранове за крановите възли, които са били възложени на италианска компания, която обаче ги произвежда в Китай. Те били изработени, но още не са доставени в Гърция, а оттам трябва да пристигнат в България. След това било въпрос на седмици монтажът им.

Газовата връзка е проект от 12 години, който получи сериозно еврофинансиране и заем от Европейската инвестиционна банка. Договорът за доставката на самите тръби беше за над 58 млн. евро. Самият строеж на газопровода с годишен капацитет от 3 млрд. куб. м струва близо 145 млн. евро, като първата му копка бе направена през май 2019 г. Въпреки че беше афиширан от правителството на ГЕРБ и Бойко Борисов като основен приоритет за газовата диверсификация, проектът все изоставаше. За разлика от продължението на "Турски поток" през българска територия до Сърбия, което започна да се строи след газовата връзка с Гърция, но работи вече от година.

mediapool.bg