Кламер БГ - Бизнес новини: Българите осигуриха ръст на туризма през юни

Българите осигуриха ръст на туризма през юни

Бизнес

|
Пон, 12 Авг 2019г. 16:44ч.
Българите осигуриха ръст на туризма през юни

По-кратки почивки, но повече пренощували в хотелите през юни спрямо същия месец на миналата година и по-високи приходи за хотелиерите. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за първия месец на лятото за дейността на местата за настаняване у нас.

Те са изненадващи на фона на оплакванията на хотелиери в началото на сезона за липса на туристи, кадрите с празни плажове и дългите опашки от автомобили на граничните пунктове с Гърция.

Дори министърът на туризма Николина Ангелкова прогнозира, че спадът на туристите по българското Черноморие се очаква да бъде между 5 и 8 на сто, а за цялата страна около 3.6 на сто, но сега от министерството оптимистично отбелязват в прессъобщение, че се очертава нова рекордна година за туризма след рекордната 2018 г.

Данните на статистиката сочат, че положението не е такова, каквото го описваха хотелиерите и картината е по-различна. В края на юли НСИ отчете минимален спад на чужденците, посетили България през юни от 0.9 на сто на годишна база. В тези данни са включени всички чужденци, посетили страната с цел туризъм, служебно и други цели, като например на гости на баба и дядо.

Сега НСИ отчита дейността на места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други. Данните показват ръст, макар и едноцифрен, по всички показатели – местата за настаняване се увеличават с 4.4%, на леглата в тях с 4.9%, на пренощувалите с 4%, и на приходите с 2.6%. Увеличеният брой на приходите се дължи основно на българите, както и на по-високите цени на хотелите и масираните проверки от страна на държавата. Единствено лек спад е регистриран при броя на нощувките от 0.7 на сто.

Данните на НСИ показва, че броят на туристите, макар и минимално, расте, но за сметка на по-кратки почивки. В същото време, въпреки обявените промоции за намаления, обявявани при някои реклами до 70%, хотелите у нас са завишили цените спрямо миналогодишният сезон.

По-детайлен преглед на данните на НСИ по области сочи още, че българите компенсират намалелия брой на чужденци, посетили страната ни през юни. Те обаче са предпочели да летуват предимно във вътрешността на страната.

Южното Черноморие отчита по-високи показатели по всички показатели през юни тази година спрямо година по-рано. Данните за област Бургас показват ръст на броя на нощувките и на туристите, включително и на чуждите с близо 12 000, а приходите на хотелите са се увеличили с над 5.8 млн. лв.

По-лоши са резултатите за северното Черноморие, където се чувства отливът на румънските туристи. Област Добрич отчита спад по всички показатели с изключение на приходите от местата за настаняване, които се увеличават минимално с около 100 хил. лв. За област Варна данните показват ръст на броя на пренощувалите в хотелите с 1312 души на годишна база, но за по-кратък престой. За разлика от Добрич обаче във Варна е отчетен спад на приходите от над 2.3 млн. лв.

От 128 нови хотела у нас за година 101 са в област Бургас

Презастрояването на морския бряг очевидно не стряска инвеститорите От общо 128 нови хотела в цялата страна само в област Бургас са открити 101 от тях с още над 11 400 места. Така общият брой на хотелите по южното Черноморие вече е 721 със 120 509 места за настаняване в тях, показват данните на НСИ за юни.

По северното Черноморие строителството не е толкова бурно. В област Варна са построени само 13 нови хотела за година с 1393 места в тях. Така общият брой на местата за настаняване във Варна достига 389 с 65 461 легла. В област Добрич за година са построени само два нови хотела но със 443 легла. Така общият брой на местата за настаняване във Добрич достига 156 със 26 756 легла към юни 2019 г.

И в трите морски области броят на хотелите и леглата в тях е значително по-голям от този в София. В столицата има 123 хотела с 12 298 легла.

Общо за цялата страна през юни са работили 3018 места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други. Броят на стаите в тях е над 135 000, а на леглата – над 304 000. В сравнение с юни 2018 г. общият брой на местата за настаняване се увеличава с 4.4%, а броят на леглата в тях - с 4.9%.

Въпреки растящият брой хотели и легла броят на нощувките е намалял с над 4 милиона, което е спад от 0.7% спрямо юни 2018 г. Най-голямо намаление на нощувките е отчетено в луксозните хотели с 4 и 5 звезди – 4 на сто. В някои от тях цените за лято 2019 г. са двойно по-високи спрямо юни миналата година.

Като цяло обаче тези хотели остават предпочитени от чужденците. Близо две трети от тях (64%) са предпочели хотели с 4 и 5 звезди, докато една трета от българите (30%) са нощували в тях. Заради високите цени по морето това лято, българите са предпочели да отседнат предимно в хотели с една и две звезди (близо 38%).

Ръст на туристите с 4% и на приходите с 2.6%

Над 1 милион души са пренощували в хотелите у нас през юни, което е ръст от 4 на сто спрямо година по-рано, отчита НСИ.

Расте броят на българите предпочели да летуват у нас през юни с 4.9 на сто спрямо година по-рано. Общо над 408 200 българи са отшили на почивка през юни, като средният им престой е 2.4 нощувки.

Броят на чуждите туристи пък е бил над 620 600, което е увеличение с 3.5 на сто спрямо година по-рано. Те са отсядали в хотелите средно за 5 дни, като две трети са избрали високо категорийни хотели.

На фона на новите 14 119 легла за година очаквано общата заетост на леглата в хотелите намалява с 2.3 процентни пункта и достига 45.4 на сто през юни 2019 г. Най-висока е заетостта на леглата в хотелите с 4 и 5 звезди - 56.8%, следват местата за настаняване с 3 звезди - 46.2%, и с 1 и 2 звезди - 26.3%.

Приходите от нощувки през юни 2019 г. достигат 205.4 млн. лв., което е с 2.6% повече в сравнение с година по-рано. Регистрирано е увеличение на приходите от български граждани със 17.9%, докато тези от чужди намалява с 0.5%.

От началото на годината до края на юни 2019 г. приходите от нощувки в хотелите с над 10 легла надхвърлят 484 млн. лв., което е ръст от 2.9% спрямо същия период на 2018 г., отбеляза Министерството на туризма. В него е посочено, че постъпленията от нощувки от българи за първите шест месеца на годината са с ръст от 12.1 % спрямо рекордната за туризма 2018 г.

Както отбеляза през 2016 г. премиерът Бойко Борисов "българинът се видя с пари" и спаси сезона не само у нас, но и в съседна Гърция.

mediapool.bg