Кламер БГ - Бизнес новини: "Булгаргаз" пооткрехна завесата за алтернативните доставки

"Булгаргаз" пооткрехна завесата за алтернативните доставки

Бизнес

|
Пон, 02 Май 2022г. 19:11ч.
"Булгаргаз" пооткрехна завесата за алтернативните доставки

Оглавяваното от Людмил Йоцов дружество даде залъгваща информация, сн. БГНЕС

След няколкодневни атаки от медии, бизнеса, а в понеделник и от ГЕРБ, относно непрозрачността на осигурените алтернативни на спрените руски газови доставки, държавното дружество "Булгаргаз" реши да пооткрехне завесата как е избрало кой да замени "Газпром", но не и да каже кои са те, какви количества ще продадат и най-вече на какви цени

Mediapool официално изпрати същите въпроси до "Булгаргаз" още в деня, когато енергийното министерство съобщи, че предстои на 27 април да бъде спрян газът от Русия, заради отказа на България да плаща в рубли, но не получи отговори.

Управляващите през миналата седмица твърдяха, че са започнали да се подготвят за такъв вариант в края на март, когато руският президент Владимир Путин обяви смяната на начина на плащане, но от обясненията на "Булгаргаз" сега става ясно, че питания към други търговци за доставки са изпратени в деня, в който "Газпром" казва, че ще спре газа – на 26 април, ден преди врътването на кранчето да стане факт.

"На 26.04.2022 г. "Булгаргаз“ ЕАД отправи писмено искане до търговци на природен газ, осъществяващи дейност на българския и регионални газови пазари, за предоставяне на оферти, които да включват конкретни условия за доставка на количества природен газ до края на м. април и за м.май 2022 г. Запитвания относно възможността за доставка на природен газ в обеми, необходими да задоволят потреблението на българския потребител след преустановяване на тези по дългосрочния договор с ООО "Газпром експорт" бяха изпратени до 12 активни търговци на пазара в България и съседните държави", информират от държавното дружество.

.

В предоставения от "Булгаргаз" срок за подаване на оферти, който дружеството не посочва какъв е, част от поканените компании информирали, че нямат възможност да предоставят предложения за посочения период.

След извършен анализ на подадените предложения, които също не се съобщава колко са, били класиране седем оферти от трима доставчици при критерий "най-ниска доставна цена".

Кои са те и какви са цените им, не се посочва.

По неофициална информация двама от доставчиците са "МЕТ Енерджи", която е свързана с "Газпром" и в нея работеши настоящият директор на Булгаргаз" Людмил Йоцов, и гръцката ДЕПА. Тези данни не бяха отхвърлени от енергийния министър Александър Николов преди дне. Коя е третата фирма остава тайна.

За количествата за последните дни на април, "Булгаргаз" заявява, че те са купени от организирания борсов пазар в страната, но отново без даде подробности. Критиките на ГЕРБ и лидера й Борисов бяха, че дружеството не е заявило на борсите търсените количества.

"Относно твърденията, че се използват посредници, следва да бъде уточнено, че и в създалата се ситуация, "Булгаргаз" ЕАД осигурява алтернативните количества природен газ чрез дружества – доставчици, каквото е и ООО "Газпром експорт". Обичайно

производителите са отделни компании от доставчиците, с ясно разграничени дейности – по добив и производство, респ. търговия и доставка. Количествата са осигурени от утвърдени компании, опериращи не само на българския и съседните газови пазари, с доказана добра търговска репутация и широко портфолио", заявяват от държавното дружество.

"Относно спекулациите за цените, на които са реализирани тези сделки следва да се има предвид, че дори България да бе приела искането на руската страна за използване на механизъм за заплащане на доставките на природен газ, различен от този уговорен с

договора, то цената най-вероятно би търпяла непредвидими промени, предвид липсата на яснота за обменния курс и липсата на възможност на българската страна да осъществява контрол в процеса на превалутиране, заложен в предложението на ООО "Газпром експорт", заявяват от "Булгаргаз".

Дружеството повтаря тезата си, че предложеният от руснаците механизъм предполага реални рискове за българската страна от едностранно и неконтролируемо преустановяване на доставките без да се предвижда съответната възможност за търсене на отговорност от руския доставчик. "Новият начин на заплащане е заложен като процес, който включва контрол върху финансовите средства на "Булгаргаз" ЕАД, предназначени за заплащане на доставките по договора, да бъдат контролирани от финансова институция, свързана с ООО "Газпром експорт", а не от независима трета страна, аргументира отново решението си българската компания.

mediapool.bg