Кламер БГ - Бизнес новини: Борсите потънаха. Петрол, газ, пшеница излетяха след инвазията

Борсите потънаха. Петрол, газ, пшеница излетяха след инвазията

Бизнес

|
Четв, 24 Фев 2022г. 19:09ч.
Борсите потънаха. Петрол, газ, пшеница излетяха след инвазията

Снимката е архивна

Цената на петрола достигна 105 долара за барел за пръв път от 2014 г. Природния газ също избухна, стигайки з амомент ръст от 65 процента. Стоковите и фондовите пазари се сринаха, а руската рубла удари рекордно дъно в четвъртък, след като руският президент Владимир Путин нареди нахлуване в Украйна. Руските и украинската борси са в свободно падане, а вечерта се очаква Европейският съюз да наложи "най-силните, предприемани досега, санкции" срещу Москва, които не е ясно как ще се отразят на пазарите. САЩ също ще обявят по-късно през деня своите мерки срещу Русия

Цената на петрола сорт Брент се повиши с 8.32 процента до 104.90 долара за барел, а американският лек суров петрол прибави към стойността си 8.02% до 96.49 долара за барел, според данните по обяд.

Това ще се отрази върху цените на горивата и у нас. "През следващата седмица може да се очаква осезаемо повишение на цените на горивата у нас. Има достатъчно наличности, което е добрата новина. Възможно е поскъпване с 15 стотинки. Възможно е да видим цени на нормалните горива близо до 3 лева", коментира председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев пред БНР.

"Въпрос на време е да видим какво ще се случи на нашите бензиностанции. Не виждам добри новини за нашата област. Дори да не се беше случила ситуацията с Русия и Украйна, очаквахме повишение", обясни той. Според Терзиев всяка санкция спрямо Русия по линия на енергоресурсите или банковите плащания ще рефлектира върху доставките и разплащанията.

Цената на природният газ в Европа в хода на търговията в четвъртък привечер надвижи 1650 долара за 1000 куб. м на лондонската борса ICE, достигайки най-високите си нива от два месеца насам. Фючърсите с доставка през март на газовия хъб TTF в Нидерландия поскъпнаха до малко над 1653 долара за 1000 куб. м или 143.63 евро за МВтч, което също е лоша новина за българския пазар, тъй като цената на руските газови доставки у нас 70 процента е обвързана точно с този хъб.

"На пазара има очевидна нервност, породена от операцията в Украйна. Навън на това се гледа както на сценария с Иран, преди да му бъдат наложени жестоки санкции", коментира пред РБК Мария Белова, директор по изследванията във Vygon Consulting. По думите у в цените на газа и петрола се появява "военна премия", която ще присъства, докато станя ясно как се развива конфликтът.

Военната офанзива на Русия в Украйна ескалира страховете за нарушаване и дори спиране на руските газови доставки за стария континент с оглед на очакваните нови по-строги санкции на Запада спрямо Москва. "Газпром" обаче заяви, че транзитът през Украйна продължава според заявките на потребителите от Европа, които за четвъртък са 83 млн. куб. м. Това е с 31.4 процента повече спрямо заявките за предишния ден.

Но в същото време руските газови потоци към Европа по тръбопровода "Ямал –Европа" са спаднали в четвъртък сутринта, когато стана ясно нареждането на Русия за инвазия в Украйна. Газопроводът между Полша и Германия обичайно осигурява около 15 на сто от от руските доставки на газ на запад за Европа и Турция, но от декември работи в реверсивен режим. "Газпром" продължава да не ползва капацитета на тръбата – не е резервирал такъв до октомври. Освен руският газов гигант не планира да извършва спотови продажби на газ на електронната си платформа тази седмица

Военните действия в Украйна очаквано доведоха до масирана разпродажба на акции и ценни книжа, а двете руски борси в Москва и Санкт Петербург прекратиха търговията.

"Пазарът си търсеше извинение да разпродава и сега има истинско основание... С толкова много борсово търгувани фондове и автоматизацията на търговията те просто натискат бутона, когато има такава несигурност и купувачите "стачкуват". Кой знае докъде може да стигнат нещата", коментира за Ройтерс Джордж Кнаан от Barrenjoy Capital в Сидни.

"Пазарите вече ценообразуват по-адекватно заради риска да се случи нещо ужасяващо. Това, съчетано с несигурността, е ужасна среда. Никой не иска излагане на риск, когато това се носи наоколо", каза Роб Карнел, ръководител на изследванията в Азиатско-тихоокеанския регион в ING .

Доходността на американските облигации се понижиха в четвъртък, докато цените на обичайните инвестиционни убежища долара, златото и петрола се повишиха.

Обичайното убежище на инвеститорите – златото, поскъпна с 2.13% - до 1951 долара за тройунция, но по-късно котировките забавиха ръста си до 1.67% и търговията вървеше за 1944.3 дорала за тройунция.

Котировките на основните фондови пазари в Европа откриха сесията в четвъртък със сериозен спад, предаде Си Ен Би Си.

Индексът FTSE 100 на Лондонската фондова борса загуби 2.41 на сто

Във Франкфурт DAX спадна с 3.21 на сто.

Парижкият CAC 40 намаля с 3.36 на ст

Паневропейският Stoxx 600 се срина с 2,7 на сто, като начело на загубите бяха банковите акции, спаднали с 4.3 на сто.

По-рано през деня военната операция на Русия в Украйна доведе до срив и на Токийската фондова борса. Основният индекс Никкей спадна с 1.81 процента за пръв път от ноември 2020 г. По-широкият индекс Топикс загуби 1.25 процента.

Най-сериозен беше спадът на компаниите от въздушния транспорт, производството на гума и керамични изделия.

Снощи основните индекси на Уолстрийт също закриха със среден спад от 1,8 процента, а фючърсите за днес показват очакван нов спад от около 2 на сто.

Същевременно непосредствените геополитически заплахи натежаха върху доходността на САЩ като тласнаха референтната 10-годишна доходност на САЩ до 1,8681% от нейното затваряне в САЩ от 1,977% в сряда.Двугодишната доходност също падна до 1,5% от затваряне от 1,6%.

Доларът скочи с повече от половин процент спрямо другите големи валути. Еврото се понижи с 0,8% през деня до $1,1220. Разпродажбата се разпространи върху пазарите на криптовалути, избутвайки биткойн под 35 000 за първи път от месец.

Руската валута се срина с близо 10% до рекордно дъно от близо 90 рубли за един щатски долара. Еврото пък поскъпна до исторически връх, надхвърляйки нивото от 100 рубли (100.95).

Най-голямата дигитална валута понижи стойността си със 7.9 на сто до 34 324 долара - най-ниската стойност от 24 януари. По-малките дигитални валути, които обикновено се движат заедно с биткойна, също поевтиняха, като етер изгуби 10.8 на сто.

Изострените страхове за световните доставки на важни суровини и селскостопански стоки се отразиха и върху фючърсите за пшеница и царевица. В САЩ те удариха дневните си ценови лимити по време на търговията в четвъртък, докато тези на соята достигна най-високото ниво от 2012 г.

Пшеницата поскъпва за трети пореден ден, достигайки най-високи ценови нива от повече от девет години насам, докато фючърсите на царевицата достигнаха нови 8-месечни върхове.

"Повишеното напрежение между Русия и Украйна и значителната несигурност по отношение на руските доставки през следващите месеци накараха търговците да задържат зърното си у дома, вместо да го изпращат в чужбина", посочиха за Ройтерс анализатори на банката ING.

Тъй като Русия и Украйна формират около 29% от световния износ на пшеница, 19% от световните доставки на царевица и 80% от световния износ на слънчогледово масло, търговците на селскостопанска продукция се притесняват, че въоръжен конфликт между тях може да повлияе на движението на реколтата и да предизвика масова битка от страна на вносителите за заместване на доставките от Черноморския регион.

"Напрежението между Русия и Украйна изостри рисковете за доставките на световния пазар", казаха стратезите на ING, цитирайки износа на пшеница от Европейския съюз.

На Чикагската стокова борса майските договори за пшеницата поскъпват с близо 6% до най-високото ниво от юли 2012 г.

Фючърсите на царевицата пък нарастват с близо 5%, като достигнаха дневния си ценови лимит, което доведе до временно прекратяване на търговията.

Доставките през май на соята поскъпнаха с близо 2%, нараствайки за шеста поредна сесия на търговия, достигайки най-висока цена от септември 2012 г. .

В Китай фючърсите на соево брашно се повишиха до рекордно ценово ниво, дори след като правителството обяви, че планира да предостави соя от държавните резерви на фона на притесненията за ограничените доставки на пазара.

mediapool.bg