Кламер БГ - Бизнес новини: Борисов обещава на корейски фирми статут на стратегически инвеститори

Борисов обещава на корейски фирми статут на стратегически инвеститори

Бизнес

|
Четв, 26 Септ 2019г. 13:29ч.
Борисов обещава на корейски фирми статут на стратегически инвеститори

Българският премиер Бойко Борисов покани корейски строителни фирми да се включат в изграждането на инфраструктурни обекти у нас чрез публично-частно партньорство, а корейският му колега Ли Нак-йон приветства политиката на Борисов да даде на корейски компании статут на стратегически инвеститори, което ще улесни присъствието им в България.

Двамата се срещнаха в Правителствения комплекс в Сеул в рамките на започналата във вторник вечерта визита на Борисов в Южна Корея. По думите на Борисов посещението на Ли Нак-йон у нас през октомври 2017 г. е дало силен тласък на двустранните отношения, а сегашното ще очертае нови конкретни направления на сътрудничество.

Република Корея е наш приоритетен икономически партньор в Азия и усилията ни са насочени към привличане на корейски инвестиции и балансиране на търговията, заяви българският премиер, цитиран от правителствената пресслужба в четвъртъкът. Според него е налице взаимен интерес партньорството между България и Република Корея да бъде стратегическо, включително с оглед на активизирането и задълбочаването на отношенията между азиатската държава и Европейския съюз.

Корейски развойни центрове у нас

Според Борисов перспективни за сътрудничество са високите технологии, машиностроенето, транспорта, образованието, информационните и комуникационни технологии, научно-изследователската и развойна дейност. Той е изразил надежда корейски фирми да последват опита на други водещи в това отношение държави и да открият в България свои развойни центрове.

От взаимен интерес са също възможностите, които корейските строителни фирми имат за инвестиции в областта на пътната инфраструктура в България. Министър-председателят смята, че те биха могли да се включат в редица инфраструктурни обекти у нас чрез механизма на публично-частното партньорство.

Той изтъкна, че по отношение на разговорите за инвестиции в сферата на производството на батерии за електрически автомобили, сме много близо до развитие на процеса. "Но тъй като касае частни компании - надявам се на цялата политическа подкрепа на нашите колеги от правителството в Корея, както и на автомобилната промишленост“, каза Борисов.

"Преговорите ни с "Фолксваген" и оставането на България на финала с Турция много внимателно се следи в Корея“, посочи още в изявлението си Борисов. Той се надява след сегашната му визита и утрешната му среща с президента на азиатската страна, позициите между двете държави в сферите от взаимен интерес ще се сближат още повече, а частният бизнес ще бъде толериран да инвестира в България.

Ли Нак-йон на свой ред коментира, че очаква задълбочаване на отношенията между двете страни в навечерието на 30-ата годишнина от установяване на дипломатическите отношения.

"Имаме открито сътрудничество. Оценихме постоянното нарастване на стокообмена и инвестициите. Приветствам присъствието на български бизнесмени“, каза корейският премиер и одобри обещание на Борисов да се даде статут настратегически инвеститори на южнокорейски компании.

Хоризонт пред енергетиката, отбраната, технологиите

"Важно е сътрудничеството в сферата на енергетиката, за което днес подписахме споразумение. Има място за съвместна дейност и във военната област,

науката, технологиите, културата и образованието“, изброи премиерът на Република Корея.

Преди изявлението на двамата премиери бе подписан меморандум за разбирателство в областта на възобновяемите енергийни източници, ядрената енергетика и енергийната ефективност. Документът ще насърчи участието на компании от двете държави в търгове в областта на енергетиката. Той се подписва в момент, в който Корейската Хидро и атомна енергийна корпорация участва в процедурата за избор на стратегически инвеститор за довършването на строежа на АЕЦ "Белене". Меморандумът за разбирателство предвижда още обмен на експерти и сътрудничество между енергийни компании и научни институти на двете страни в областта на новите енергийни технологии.

По думите на Борисов в сферата на туризма се отбелязва желание за напредък по отношение на бъдеща линия между двете страни. "Ще правим сметки заедно - с полетите до Хърватия дали не може и по какъв начин да прикачим директната връзка и към нас“, добави той.

"Приех поздравленията на колегата за избирането на Кристалина Георгиева за управляващ директор на Международния валутен фонд, благодаря за подкрепата на Корея“, каза още българският премиер.

Според него и двете държави са поставили като свои приоритет сферите на образованието и културата. "Затова бих извадил най-отпред взаимоотношенията между нашите университети и академии“, каза още той и си припомни как през 2017 г. Ли Нак-йон посетил Софийския университет, който има силна катедра по кореистика. "И тук, в Сеул, виждаме нашите преводачи и същите преподаватели от тези катедри и университети“, каза Борисов.

Той отбеляза и интереса на страната ни да привлече повече туристи от Република Корея. Борисов изтъкна и значението на българо-корейската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, която е важен инструмент за взаимодействие.

mediapool.bg